Nehasene vapno na zahradu?



eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?) 
8.7.2012 20:05, zobrazeno: 27758x

Dobry den, babicka me porad presvedcuje, abych pouzila nehasene vapno na podzim nebo pohnojila. V obchode mi rekli, ze muzu na podzim pohnojit a na jaro dat vapno. Jaky smysl to vapno na zahrade ma? Muze se to kombinovat. Vim, ze se dava vapno do kompostu, ale proc? Diky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 147.174 (?), 9.7.2012 6:31

Vápnění zahrady má mnoho důvodů. Především upravuje kyselost půdy, zlepšuje vázání prvků v půdě, dezinfikuje půdu a další. Vápno rozhazuji brzy na jaře, většinou, když je ranní přímrazek, abych se nebořil v blátě. Používám vápenný hydrát.,Někteří zahrádkáři zde psali, že používají i práškové nehašené, Naopak já vápno nedávám do kompostu. I když i zde byla diskuze pro dávání vápna do kompostu a také proč nedávat vápno do kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 9.7.2012 12:59

takze vubec nevadi, ze jsem na podzim hnojila, na jare mohu povapnit, chapu to spravne, ze?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 9.7.2012 11:00

Vápno na zahradu vysvětlil kolega. Do kompostu je dobré na vyrovnání reakce a hlavně když je kompostováno hodně trávy, pak je kompost kyselý a vápno to reguluje. Ale nesmí se tam sypat po pytlích, spíše jen pocukrovat vrstvu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 9.7.2012 14:48

Samotná kombinace hnojení a vápnění se nepodoporučuje - ne proto, že by to rostlinám nějak vadilo, ale hlavně proto, že vápno reaguje s některými složkami hnojiv (např. dusíkatými), vytěsňuje je a tyto se ztratí do vzduchu.  Budete-li na podzim hnojit větším množstvím hnoje, a ten bude zarytý, tak povápnění povrchu půdy asi vadit nebude. Pokud by ale vápno přišlo s podzimním hnojem do přímého kontaktu, může dojít k výše zmíněným reakcím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika