Hnojení stopovými prvky



Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?) 
14.8.2014 18:06, zobrazeno: 4259x

Zajímalo by mě, jestli mají nějaký nezanedbatelný vliv na vývoj a zdraví rostlin i prvky, které se běžně v hnojivách nevyskytují. Například jód, selen apod. Já zkoušel rajčata pěstované na balkóně přihnojit trochou lugolova roztoku(roztok jodidu draselného a jódu), rajčata pak neměla plíseň. Otázkou je jestli by i tak plíseň neměla. Stejně tak jsem k česneku vysypal pár tobolek prošlých tobolek selenu, měl jsem zasazený česnek konzumní ze supermarketu, ještě mi stačil i na podzim vyrazit ze země a přesto to přežil a měl i docela pěkné palice, otázkou zase je jestli by to bylo i bez selenu. Nevím, ale jak se by se tyto látky chovaly v půde, jestli neničí nějaké prospěšné půdní organismy. Co si o tom myslíte?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 14.8.2014 21:25

Obecně pro zemědělské plodiny není přítomnost selenu a jodu nezbytná. Spíš se dělaly pokusy vedoucí ke zvýšení obsahu selenu v potravinách, který má v nepatrných dávkách příznivý vliv na zdraví člověka a je nezbytným mikroprvkem (Finsko, hnojiva s obsahem selenu). Ale upustilo se od toho pro možnost předávkování. Konkrétně Evropa a hlavně její severní část má selenu v půdě málo (zalednění a potom vymytí selenu). Čína... Rostlinám musí stačit hnojivo s mikroprvky. Při normálním dávkování se půdním organismům nic nestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 24.8.2014 19:07

No předávkování selenem z vypěstovaných plodin hnojených selenem bych se nebál. Myslím, že by ho moc nespotřebovaly. Ještě mě napadlo, co by se stalo, kdybych zalil např. rajčata vodou s přídavkem koloidního stříbra, které ničí bakterie a plísně, jetli by jim to pomohlo proti plísni a neublížilo by to prospěšným půdním bakteriím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika