zelený povlak na větvích rybízu



hosté - (1) 
23.2.2005 16:51, zobrazeno: 9843x
Na větvích černého i červeného rybízu se tvoří zelený povlak po celé délce prutu. Vypadá to jako lišejník. Větve vyřezávám, ale jeden keř již uhynul. Nevím si s tím rady, prosím poraďte.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 56.161 (?), 29.7.2014 14:48

Pokud se nemýlím, tak za 9 roků nikdo na Váš dotaz nereagoval. Mám naprosto stejný problém - na 2, asi 15 let straých keřích černého rybízu se všechny starší větve (kmínky) potáhly zeleným povlakem. Jinak to stromkům asi zatím nevadí - plodí ostošest a mají zdravé velké plody. Loni na podzim jsem se pokoušel povlak omýt vápenným mlékem a větším přivápněním - bez výsledku. Mám podezření, že příčina je také v tom, že stromky jsou v mokré a stinné části zahrádky, kam se slunce moc nedostane.. Asi to zkusím řešit razantnějším prořezáním a omlazením - přesazovat stromky ale zatím nehodlám.. Chemické prostředky proti lišejníkům (je-li to lišejník) nechci použít. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 29.7.2014 15:04

jj pokud jsou keře přestárlé a přehuštěné, tak se lišejníkům a mechům daří. Sekundárně proti mechům zabírá fungicidní postřik na bázi mědi (kuprikol, champion,...) a postřik sulkou proti roztočům.

Nyní když vyřežete odplozené dřevo (5-leté u červeného a 3 leté u černého), vyplejete mísu odlistíte spodek výhonů, přihnojíte cereritem a přisypete 3 lopaty vyzrálého kompostu, tak určitě neuděláte chybu.

Lepší než přesazování je ale množení kopčením. Místo 3 lopat kompostu přisypete ho tolik, aby byly výhony tak na 30 cm utopené a do nakopčeného hrůbku zakořenily. Pokud není kompost pro prosypávání dostatečně vzdušný, vylehčuje se rašelinou nebo fernemtovanými pilinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika