Rybíz - množení



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
aurecon - (22) - 186.139 (?) 
20.6.2010 16:26, zobrazeno: 112371x
Dobrý den, ráda bych si namnožila rybíz. Červený a černý. Oba dva máme na zahradě. Zajímalo by mě, jak je namnožit, protože jsou už asi 20 let staré, už moc neplodí a taky nevypadají nejlíp. Normálně mám ustřihnout větvičky, dát je do stimulátoru a poté zasadit? Za jak dlouho asi začnou plodit? Kdy budou mít asi metrové větve, jak to mívají dospělé rybízy?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.6.2010 17:25

I 20 letý rybíz dokáže plodit ale musí se pořád držet ve formě. To znamená střihat a střihat (u země). Černý má mít nejsterší větve 3 leté, červený 5-ti leté a pak jsou přírustky jednoleté i 3/4 metru a střapce plodů náležitě veliké. Množení řízkama se mne nedařilo a dělal jsem to "hřížením". To se zakolíčkuje větévka, tak aby něco trčelo i ven a až na podzim se to odkopne a přesadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.105 (?), 20.6.2010 17:42

Ve vašem případě bych na podzim vykopal starý keř, ostříhal a rozsekl na několik menších, které budou v příštím roce už plodit. Množení zelenými řízky je možné nyní. Množení dřevitými řízky koncem srpna nebo i později (zakrýt na zimu sklenicí). Hřížením dostanete rychleji silné sazenice.  Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
aurecon - (22) - 186.139 (?), 20.6.2010 19:11
Když je namnožím pomocí zelených stonků, tak budou mít plody už příští rok nebo až za několik let? Líbí se mi i myšlenka rozsadit ho na několik menších rybízů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
aurecon - (22) - 186.139 (?), 20.6.2010 19:09
To znamená, že se rybíz má každoročně seříznout úplně dole? Nikdy jsme to nedělali, vždy jsme rybíz nechali tak, jak je. Musím se mrknout, jak se dělá hřížení. Takže když se seřízne rybíz úplně u spodu, tak příští rok budou zase velké šlahouny, chápu to dobře?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 20.6.2010 19:24

Pan Rony poradil neznalému trochu podivně. Samozřejmě stříhat celý keř u země je nesmysl. Píšete, že keře jsou staré. Udělejte po sklizni postupnou probírku několika nejstarších větví, z výmladků - letošních!!! nechte jen několik nejsilnějších a SLABÉ odstraňte třebas už teď právě u země. K množení. Nejrychlejší je odkopek, na podzim, nebo velmi brzo zjara najděte větev, která vyrůstá na okraji keře ze země a tu odsekněte s kořenem a zasaďte. Hřížení: Lze udělat už teď, zjara by se snad mohlo sázet. Vyberte větev na okraji keře, která je skloněná k zemi. Pod ní vyhrábněte rýhu, větev do ní zhruba v prostředku opatrně ohnete, zahrnete a v zemi přiháčkujte. Vrchol větve musí být nad zemí. Když se to udělá včas zjara, další rok na jaře se může větev odstřihnout a zasadit na místo. Množení řízky je pomalé a pro začátečníka nejisté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 21.6.2010 15:19

pro PP : běžně se rybíz prořezává tak, jak píšete, ale pokud by se jednalo o radikální zmlazení, řeže se celý keř až u země (ale to je třeba 1x za 15-20let), jak píše p.Rony.                                                       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 21.6.2010 18:15

To je podle mě zbytečně radikální a nemá praktický význam. Pak je lepší výsadbu zrušit a vysadit nové keře. Máme rybízy určitě přes 20 roků staré a takový zásah zatím nepotřebovaly. Pokud se délá průběžná prořezávka, takové zmlazení vlastně nemá význam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.195 (?), 20.6.2010 19:33

máte tu dobré rady ale nepíšete zda je ten rybíz stromkový či keř- ten se množí odkopkem nebo hřížením

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.6.2010 21:16

Omlouvám se za povrchnou radu, nějak mne to "nedocvaklo". Mluvil jsem o keřovém rybízu. Já stromkový neuznávám ale prosím ať to někdo nebere jako urážku. Velkovýsadba se taky nedělá na stromečkovém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika