Řízkování maliníku



Stránky: 1,  2   
eugendun - (2) - 225.214 (?) 
25.3.2022 18:50, zobrazeno: 1987x

Zdravím,

měl bych dotaz ohledně rozmnožení maliníku. Ano je jasné že nejlépe to jde asi odkopky ale spíše mám dotaz ohledně řízkování. Není moc informací oproti rybízu a nebo angreštu.

Ale co jsem tak dohledal tak je ustřihnout cca 4-5 oček udělat šikmý řez pod spodním očkem, použít kořenový stimulátor a nechat koukat pouze jedno očko nad povrchem. Řízky udělat z jednoletých šlahounů cca v únoru.

Chtěl bych si namnožit zakoupené odrůdy a dát kolem plotu ale cena od 80kč za kus je dost, proto bych zakoupil třeba 6-10 ks od různých odrůd a zvolil řízkování a namnožil, protože je budu dávat na agrotextilii, proto odkopky moc nepůjdou.

Chci Tulameen a Delniwu, a možná i Sokolici

děkuji za radu od zkušenějších.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 245.148 (?), 19.10.2023 20:13

O řízkování maliníku jsem se mnohokrát pokoušel... vše marné... až do času, kdy jsem si všimnul, jak se rozmnožuje maliník přirozeně...

Dělá to tak, že maliník udělá dlouhý 2-3 metry dlouhý výhon, který začne zavrtávat vrcholem do země... z toho jsem vyvodil, že řízkování se dělá stejně, i když zdánlivě zcela nepřirozeně, tj. nikoliv patkou do země, ale vrcholem do země... je to zvláštní, ale to jediné funguje...

Takže uříznu celý 2 metrový výhon, nařízkuji ho na cca 20 cm dlouhé řízky a vložím je do rašeliného substrátu hlavou dolů mírně našikmo, 2/3 řízku do substrátu a 1/3 je venku s 1 pupenem. Samozřejmě použiji práškový stimulátor a řízkuji v předjaří... úspěšnost je vyšší než u řízkování hlavou dolů... smozřejmě, že nejlépe je udělat odkopek... a nařízkovat podzemní oddenek (kořen)...tam je vysoká úspěšnost (až 100%)...

Krásné dny Děvího léta a radost z blížícího se zimní Slunovratu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.10.2023 7:17

Pěstovat maliník na agrotextilii není dobrý nápad. Maliník musí každý rok vytvořit mladé výhony, to bude přes textilii problém.
  Úspěšnější množení je z kořenových řízků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.40 (?), 20.10.2023 11:15

Doby den mel bych dotaz jak daleko sazet od sebe nove maliniky jeden prut a po dvou letech kolik nechat prutu z jedne sazenice   vasek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 20.10.2023 16:42

To se vám brzy rozroste tak, že sazenice nepoznáte. Běžně se jen odstraňují slabé nebo nemocné výhony. Když je to moc husté, něco se může vystříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.51 (?), 20.10.2023 20:10

Výsadba cca 50cm od sebe.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.40 (?), 21.10.2023 8:28

Dekuji vam za odpoved ale az se maliniky za nekolik roku rozrostou  kolik nechat prutu na 1m cterecni at to neni prehustene vasek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.10.2023 8:39

To nemám tušení, dělám to "vod voka". V nějaké knížce to bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 158.138 (?), 21.10.2023 10:11
Myslím že jsem někde četl že asi 10 výhonů na metr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.1 (?), 21.10.2023 11:27

To jste četl špatně. Maliny 10 cm od sebe je nesmysl.

https://ibuilder-cs.techinfus.com/malina/posadka/rasstoyanie/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika