Moruše stromková vs pendula



jiri_zak - (15) - 247.2 (?) 
7.9.2016 20:58, zobrazeno: 3318x

Ahoj. Je to tak, že stromková moruše je na plody a převislá víceméně na okrasu? Zahradu mám malou, tak jsem plánoval pendulu, ale rád bych si i zobnul a tak nevím, jestli třeba nezkusit obyčejnou stromkovou a řezem ji nedržet v rozumné velikosti. Poradí někdo, jestli je to vůbec reálné a jak na to? Za jak dlouho by měla/mohla začít rodit? Dík.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 7.9.2016 23:01

Snad v máločem je taková variabilita, jako v moruších. Pendula je většinou standardně s kulovitými plody kolem 1-1,5cm, na prostor zcela nenáročná a ozdobná vzhledem. Dále je zde kagayamae (např. Starkl) - keř s velikými listy, dobře stíní, plody chutné, ale málo, tužší konzistence, 1- 2,5cm protáhlé (říkám jim mravenci, ale syn je miluje). Dále je na trhu spousta semenáčů alba u kterých je to jako se stíracím losem - u jedné jsem po 3 letech zjistil, že je to samec (pravděpodobně rubra), takže jsem ji začal postupně přeroubovávat asi 7 různými druhy, které jsem sehnal. Jedná se o rouby ze starších stromů a některé plody skutečně stojí za to - největší bílé mají kolem 5cm. Letní rouby i očkování na 3 způsoby skončilo letos i loni docela fiaskem, afinita asi nulová, jarní rouby za kůru ujmuty tak z 50% a do dneška některé narostly i přes 2 metry, tak jen čekám, jestli se nevylomí. Na spodní větve jsem dal pendulu. Je otázkou, jestli takové přírustky lze udržet řezem na přijatelné úrovni a jestli nebude důsledkem snahy udržet strom řezem při zemi jen mohutný obrost vlků namísto plodů. V opačném případě tam doroubuju pendulu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika