Kdy přesadit borůvku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
6.8.2010 12:11

Popelem bych určitě zeminu k borůvkám nevylepšoval. Je zásaditý¨, tedy pro kyselomilné borůvky takřka jedovatý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kočička - (2) - 27.230 (?), 26.7.2010 10:28, zobrazeno: 31201x
Prosím poraďte mi, kdy přesadit kanadskou borůvku, která je už asi 3 roky v zemi. Zdá se mi že hůře roste i když jí zalévám s přídavkem hnojiva na azalky a rododendrony. Ještě se chci zeptat, zda mohu do veliké jámy 1,5x1,5 dát plastový pytel s dírami na dně, zasypat velkou 5l petku rašelinou a do toho zasadit tu borůvku. to abych jí nemusela zase znovu přesazovat. Opravdu stačí jen ta rašelina? Mám jednu v květináči a té jsem smíchala prasečí hnůj, piliny, písek, jehličí a rašelinu a roste pěkně. Děkuji z rady.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.135 (?), 26.7.2010 23:18

Mohu vám poradit dle mých zkušeností. Pokud jí chcete přesadit, tak doporučuji v říjnu. Já osobně bych jí nepřesazovala. Nevím sice, v čem jí máte zasazenou, i v tom může být problém. Nejvíce jsem spokojená s hnojivy - Hoštické hnojivo na borůvky s guánem bal.1 kg, Agrabiomin borůvky bal. 1 kg a někdy i hnojivo Floria pro azalky a rododendrony bal. 2,5 kg. Na obsypávání používám piliny, ale lze použít i  Vrchovištní rašelinu. Na jaře aplikujte do zálivky síran amonný a uvidíte, jak poroste. Sadit borůvky do čisté rašeliny se mi neosvědčilo. Rozhodnutí nechám na vás.     Péťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 221.189 (?), 31.7.2010 13:04

Jama 1,5 m x 1,5 m pre jednu rastlinu sa mi javi ako dost velkoryso pojate. Na druhu stranu nemusite mat az take obavy s prerastenim korenov do pody s nie kyslou reakciou. Aj tak by som ale na okraje jamy dal netkanu textiliu, aby korene mejakou nahodou neprerastli. Cista raselina, ma jednu nevyhodnu vlastnost. Ked preschne, tazsie prijima vodu a cucoriedky, maju rady stale vlhko pri korenovej sustave. Takze ak sa o ne mozete casto starat, nevadi to. Ale staci, ak pojdete na dovolenku a bude slnecno, teplo a sucho a moze nastat problem s presusenim balu okolo korenov. Niektori pestovatelia toto riesia tym, ze na spodku jamy si vytvoria z folie, co sa dava pod jazierka bazenik vysoky cca 10 cm, aby im zadrziaval vlahu a v pripade suchych dni ju poskytoval korienkom. Na polievanie takehoto zahonu sa osvedcilo na dno tohoto bazeniku dat plastovu drenaznu trubku (hadicu), ktoru dostanete bezne v stavebninach, alebo hypermarketoch zxameranych na dom a zahradu. Tuto vyvediete na jednom konci na povrch a mozete cez nu pohodlne a hlavne rycho zalievat cely zahon. Bolo by vhodne ju v sparnych letnych dnoch nejakym vrchnakom prekryt, aby sa tade neodparovala voda.

Ja mam moje rastliny zasadene v cistych pilinach (uz aj jemnych hoblinach) z ihlicnanov (smrek). Piliny dobre drzia vlhkost a ked preschnu dobre piju. Pri povrchovej zavlahe vsak treba po dlhodobejsom preschnuti polievat vydatnejsie, lebo vrchna vrstva sa napije ako spongia a korienky su v suchu. Staci strcit prst do substratu co najhlbsie a hned viete na com ste. Tam sa mi osvedcil uz spominany "bazenik", alebo podpovrchova zavlaha v podobe predierovanej hadice s jednym koncom zapchatym a na druhom so spojkou. Tuto mam do osmicky premotanu okolo krikov a zasypanu substratom. Odhadujem ze po predchadzajucom zotleti substratu je teraz zhruba v polovici vysky substratu. Ak nemate zahon pripraveny predom a piliny tak pol roka az rok zotlete (co asi zahradkari vsetci), je potrebne v mieste, kde budete rastlinu sadit urobit dieru, nasypat kyslej vrchoviskovej raseliny a az do nej sadit. Nech maju korienky kam prerastat, kym piliny zotleju. Ak sa rozhodnete pre piliny, majte na pamati, ze pri procese tlenia spotrebuju vela dusika. Z jari (mozte kludne aj na posledny sneh) treba prihnojit siranom amonnym a dpolnit tak hladinu dusika spotrebovanu tlenim. Kludne aj o tretinu az polovicu viac ako keby boli v inom substrate. Ked to porovnate so spotrebou dusika napriklad pri tleni slamy, moze byt pri pilinach z ihlicnanov oproti slame aj desat krat vyssia.

Ked sa rozhodnete rastlinu este nepresadzat, skuste okyslit podu uz spominanym siranom amonnym z jari, siranom draselnym k jeseni, alebo pripravkom okyselovac pudy. Je to totiz mozny dovod, preco sa rastlinke az tak moc nedari.

Ak sa rozhodnete presadzat, dokupte si radsej este jeden-dva kriky, vsetko ine odrody, v pribliznom case kvitnutia / zrenia tej vasej. Krizove opelenie pelom inej odrody totiz prinasa vacsie plody aj mierne zvysenie poctu plodov a tym aj urody. Odporucam kupovat rastlinky mnozene metodou In - vitro. Niektore odrody su vynimocne skorou, ci neskorou dobou zrenia, dlzkou zberoveho obdobia, mrazuvzdornostou, vynimocnou chutou, ine cukornatostou, ci velkostou plodov (az do 2.5 cm). Len si vybrat.

Prajem Vam mnoho uspechov v pestovani tohoto nenarocneho a pritom skveleho ovocia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 221.189 (?), 31.7.2010 13:11

Ak sa rozhodnete pre presadenie, podporucam jamu o hlbke cca pol metra a sadit rastlinku trosku na kopcek zo substratu, pretoze treba ratat s tym, ze este zotlie (najma ak sa rozhodnete pre piliny). Samozrejme, ze korienky nesmu trcat, ale vysadzaniu hlbsie ako rastla rastlina predtym, by som sa rozhodne vyvaroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
miso81 - (14) - 212.36 (?), 6.8.2010 11:36

Dobrý deň, len súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, len doplním že mne tiež vlani začala vysychať čučoriedka zasadené do zmesy vrchoviskovej rašeliny , pílín (z vŕby) a "vylepšenej" popolom. Proste nevhodná zmes. Keď som ju vyberal tak som zistil že vobec za rok nezapustila korene mimo povodny korenový bal v ktorom som ju kupoval. Išla tento rok začiatkom jary do smrekových pilín a rašeliny (mám v nej všetky ostatné čučoriedky - viď moje predchádzajúce príspevky) a rastlinka sa pekne dáva do poriadku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.8.2010 12:11

Popelem bych určitě zeminu k borůvkám nevylepšoval. Je zásaditý¨, tedy pro kyselomilné borůvky takřka jedovatý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika