Kanadská borůvka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?) 
25.1.2015 22:29

Ne, používá se kyselý substrát (baltská vrchovištní rašelina) v kombinaci s okyselujícími hnojivy. U síranu amonného zůstane po spotřebování dusíku rostlinou síranový iont = okyseluje vyvázáním alkalických iontů Ca. U síranu draselného zůstane po spotřebování draslíku rostlinou síranový iont = okyseluje. Trojitý superfosfát je taky okyselujícím zdrojem fosforu. Dále se dodává pomalu využitelný dusík ve formě rohoviny, který dosažené pH prakticky nemení. Při nedostatku Fe a Mg se tyto dodávají také v síranové formě (zelená skalice a hořká sůl).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 14.182 (?), 10.3.2015 15:02

Mám dotaz na zkušené pěstitele. Můžu staré kanadské borůvky (asi 15 let) ještě přesadit na jiné místo? Přežijí to? Stále plodí. Mámje případně po přesazení prořezat? Jsem zahrádkář začátečník. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.3.2015 11:00

Já osobně bych to nedělal a radši volil mezi variantou naučit se je namnožit řízkováním a variantou "koupit nové perspektivní".

Jinak pokud opravdu je chcete přesazovat, bude dobré je nejprve silně zmladit a přesazovat až napřesrok. Při dobrém zmlazení se pak může povést, že je namnožíte dělením keře.

Jinak, nyní v době rašení je právě doba nejvhodnější pro jarní přihnojení a výše uvedené zmlazení vyřezáním přestárlých výhonů (6 letých a starších).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 11.3.2015 11:44

Přesadit jdou celkem v pohodě - minulý rok jsem stěhoval asi 10 keřů různého stáří (4-6 let) a neměly s tím žádný problém. Ani jsem je nezakracoval, protože ty kanadky nemají žádné silné hluboké kořeny - spíše jemné povrchové, které nejsou příliš daleko od kmene, takže to lze celé opatrně vyrýt (zvláště pokud je to zasazené v rašelině).

Jelikož ale už začínají pomalu rašit, tak je na takový přesun opravdu poslední šance, potom až zas na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 11.3.2015 11:58

Přesazení by neměl být problém, proberte jednotlivé větve, nechte maximálně 4 roky staré. Pokud jde o odrůdy, klidně už můžete mít 15let v zahradě to, co některé firmy vydávají za novinky a super odrůdy. Tedy - pokud jste kupovali před lety odrůdy se jmény a ne jen kanadské borůvky.   Kyselost částečně řeším tím, že do záhonu vylévám zbytky pití pro králíky - Acidomid. Dost srovná i jarní hnojení síranem amonným, vodou z vyluhované smrkové hrabanky a mulč ze stejného materiálu, pH okolo tří je dost nízko, věřím spíše na pH 4-5. Na stránkách ČZS (www.zahradkari.cz) najdete v PDF Rukověť zahrádkáře z roku 2011 a v ní článek paní Holubové Pěstujte borůvky.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.3.2015 12:16

on je dost podstatný rozdíl 6 nebo 15 let stáří...

4leté se běžně prodávají jako sazenice. Tu 15 letou právě musíte dát do kondice 6 leté zmlazením a nakopčením nového substrátu, aby v prostru nových kořenů borůvky nebyly nějaké staré kořeny blízkého ovocného stromoví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 16.3.2015 13:59

Potřeboval bych poradit.

O víkendu budu sázet kolem 10 ti sazenic borůvek.

Co jsem se tu dočetl tak mají být vzdálené od sebe alespoň 1m

Dle vyčteného infa koření mělce cca 20 cm hluboko.

Jakou tedy mám vykopat jámu za předpokladu, že mám koupenou folii pro udělání "lavoru" na vzlínání vody? Př: jáma 60 x 60 hluboká 50 cm na dno dám folii do tvaru lavoru max20 cm vysokého pro zadržení vody a vlhkosti. a celé vyplněné pouze Rašelinou?

Efekt to má mít takový, že bych nemusel tak často zalívat, ale zároveň nebudou borůvky stát ve vodě a z "lavoru" bude vzlínat voda(kterou jsem zalíval) ke kořínkům. 

Je tento postup vhodný? nemám přístup k hrabance ani pilinám(bez oleje) mám Rašelinu smíchat s pískem nebo zahradnickým substrátem, nebo dát všude i na dno lavoru pouze rašelinu?  popřípadně udělat "lavor" výše/níže

Pro Zimolez zvolit podobný postup? Děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6497) - 9.135 (?), 16.3.2015 15:11

Efekt by měl být správně, už to tu někdo psal. Celá jáma musí být vyplněna substrátem. Já jsem sázel do směsi rašelina : mulč. kůra : písek asi 1:1:0,5. Zatím prosperují. Zimolez může do běžné půdy, to není borovka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.3.2015 16:10

Jámu pro vystlání fólií udělejte 40 cm hlubokou. Položte folii a nasypte na dno 15 cm písku, štěrkopísku nebo štěrku (nesmí být mramorový nebo s vysokým obsahem vápenatých živců, draselné živce nevadí). V úrovni vrchu této drenáže propíchejte folii pro odtok přebytečné vody. Další vrstva je přechodná z písku a rašeliny 1:1 tak asi 10 cm. Pak už dáte rostlinu vyklepnutou z kontejneru a obsypete substrátem na borůvky. Pokud máte substrátu málo, můžete jej naředit pískem nebo písčitou zeminou. Navrch můžete dát mulč z drcené kůry nebo štěpky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6497) - 9.135 (?), 16.3.2015 16:59

Stando kricinalfagot vykašlete se na ty přednášky. Jak ten nešťastník bude poznávat živec a ještě k tomu, zda je draselný?! Když udělá jámu 50 x 50 x 50 a vyplní ji CELOU substrátem, je to OK. Tisíckrát se to tu popisovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika