Jahody na textilní fólii



Hloupej sedlák - (17) - 60.157 (?)
13.10.2010 7:04

Absolutní souhlas s Vaším příspěvkem. Jen bych doplnil, že záhon upravím tak, aby měl vyšší okraje a jahody sázím do mírného dolíku. Pak voda ztéká k jahodě. 

Další výhodou textilie je, že jahody neleží na zemi, nejsou špinavé a méně plesniví.

V textili nejdřív nastříhám kříže cca 15-18 cm, natáhnu na záhon, zapíchám dráty do středů kříže, textili stáhnu, v místě drátu zasadím jahody a pak textlii znova natáhnu.

Stejným způsobem sázím i rajčata. Při jejich sázení nejdřív vyhloubím drážku mezi dvěma dráty, zasadím rajčata a pak natáhnu folii jen na jedné straně záhonu a pak na druhé straně a folii urovnám. Při troše cviku už žádné nezlomím .  Zvýšená pracnost se vyplatí, protože pak už jen zalévám a sklízím a nepleju.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 0.10 (?), 24.7.2010 22:28, zobrazeno: 37843x

Dobrý den, ve svých 30ti letech jsem objevila kouzlo zahrady a dopřála si jednu takovou menší jen tak pro radost. A protože jsem absolutní začátečník, potřebovala bych poradit. Rozhodla jsem se vysázet na podzim jahody a protože jsem zároveň i lenoch, kterému se nechce plít záhonky, tak vím, že je vhodné vysázet je na textilní fólii, zároveň jsem se dočetla že nejlépe do "hrůbků". Ale tady je ten kámen úrazu - nejprve natáhnout fólii a pak vysázet do nastříhaných otvorů jahody nebo nejprve vysadit jahody, pak pracně natáhnout fólii a doufat, že se trefím? Nebo vysázet jahody, natáhnout fólii, ve vzduchu nastřihnout a pak teprve přiložit? Asi to pro ostřílené zahradníky bude znít směšně - ale každý začátek je těžký.Děkuji moc. Eva

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 118.183 (?), 24.7.2010 23:35
první hrůbky, pak folie, nastřihnout křížem v místě sázení a nasadit :) jestli můžu doporučit, tak nejdříve záhon vyhnojte a jestli máte, tak zaryjte čerstvou nebo zavadlou posekanou trávu... ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 101.154 (?), 10.8.2010 8:58

Dobrý den, mohu pohnojit granulovaným slepičím trusem? A za jak dlouho po pohnojení mohu zasadit rostlinky. Když dám posekanou trávu a na to folii, tak se to nezapaří a nezplesniví? Díky za odpověď. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.139 (?), 19.9.2010 11:43
Taky bych potřebovala poradit. Co to jsou ty hrůbky? Koupila jsem si jahodníky (10), jenže jsem slyšela, že je na to dobrá netkaná textílie, ale tady u nás stojí 1,6 x 2,7 m 150,- Kč, což je děsná cena. Nejde to nahradit něčím jiným a je vůbec ta netkaná textílie na jahody dobrá?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Andrea 81 - (8) - 121.129 (?), 8.10.2010 11:29

Před lety jsem ji použila a nebyla jsem spokojena. Hlína pod ní je neskutečně ubitá a to jsem na záhonky vůbec nešlapala. Voda při zalévání stékala v mírném svahu po textilii z políčka dolů. Nespokojenost. Minulý rok jsem pod jahodníky zkoušela nastýlat slámu. Také nejsem moc spokojená, drobný plevel jako pěťour tolik nevzejde, ale vytrvalejší plevele jako pcháč, koňský šťovík nebo pampeliška se prodraly i přes slámu. Plela jsem na jaře a na podzim. Také nejsem spokojena, jahody se nedají požádně okopat. Nyní jsem je nechala bez přikrytí a uvidíme. Možná se upleju, (mám 6 řad ve 12ti metrech, cca 240ks jahodníků), ale zdá se mi to jako nejvhodnější varianta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 8.10.2010 15:18

Tuším, že se s jahodníkem mulčovaným netkanou textilií nepočítá na víc než dvě sklizně. Já takto textili používám. Utužení půdy za dva roky, pokud není moc těžká, není takové, aby rostliny chřadly. Půdu před vysazením do hloubky asi 20 cm trochu vylehčím rašelinou. Na záhony pak s klidem i vstupujeme. Docela dobře si vzpomínám na pletí, a lenošský index pracnost/výnos mluví velmi silně pro textilii. Fakt ale je, že záhon musí být poměrně rovný, protože se (hlavně zpočátku) voda vsakuje pomaleji než do volné půdy, může z některých míst stékat, a zalití tak nemusí být rovnoměrné. Po dvou měsících je ale textilie smáčivější. Zádrhelem může být také nadměrný sluneční svit, který může půdu pod textilií prohřát tak, že se malé sazenice připečou. Letos zjara se to stalo rodičům. U větších rostlin to pak už nehrozí, protože mají dost vlastního stínu. Všechny uvedené problémy mi ale nepřipadají tak děsné jako pletí (a žehlení, se kterým mi ale žádná černá textilie nepomůže). Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Hloupej sedlák - (17) - 60.157 (?), 13.10.2010 7:04

Absolutní souhlas s Vaším příspěvkem. Jen bych doplnil, že záhon upravím tak, aby měl vyšší okraje a jahody sázím do mírného dolíku. Pak voda ztéká k jahodě. 

Další výhodou textilie je, že jahody neleží na zemi, nejsou špinavé a méně plesniví.

V textili nejdřív nastříhám kříže cca 15-18 cm, natáhnu na záhon, zapíchám dráty do středů kříže, textili stáhnu, v místě drátu zasadím jahody a pak textlii znova natáhnu.

Stejným způsobem sázím i rajčata. Při jejich sázení nejdřív vyhloubím drážku mezi dvěma dráty, zasadím rajčata a pak natáhnu folii jen na jedné straně záhonu a pak na druhé straně a folii urovnám. Při troše cviku už žádné nezlomím .  Zvýšená pracnost se vyplatí, protože pak už jen zalévám a sklízím a nepleju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.106 (?), 13.10.2010 11:27

Taky mám zasazeno na textilii, jsem spokojená že nemusím plít a jahody nejsou plesnivé a špinavé, ale nejsem si jistá jak s hnojením. Posypat na textilii a nechat rozpustit, nebo se snažit zarýt to otvorů? Případně hnojit jen rozpustným hnojivem? To by nebyl problém na jaře, kdy je možné hnojit Kristalonem, ale na podzim ráda dávám síran draselný, jak s ním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.61 (?), 8.1.2011 23:35

Po roku mi textília zarástla travou a bolo po výhode. Musel som ju vybrať a nahradiť plastovou fóliou. Tú mám štvrtý rok a bez problémov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.196 (?), 29.3.2011 10:56
Taky mě zajímalo, jak je to s hnojením přes textilii. Poradí někdo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika