Angrest - stihle vreteno



Stránky: 1,  2   
host - 166.139 (?) 
24.1.2012 8:34, zobrazeno: 21293x

Dobry den,

chcel by som sa pokusit pestovat stromkovy angrest v tvare vretena/stihleho vretena. Doposial ich pestujem iba v tvare klasickej korunky. Slubujem si od tohoto tvaru hlavne lepsie oslnenie a jednoduchsi zber.

Je tento tvar pre angrest vhodny? Je nejaky vyrazny rozdiel medzi tvarovanim stihleho vretena u angrestu a napriklad jadrovin? Ake potencialne vyhody/nevyhody so sebou u angrestu prinasa? V akej vyske by ho bolo najvhodnejsie nastepit na meruzalku a zalozit zaciatok plodonosneho obrastu?

Dakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 152.34 (?), 24.1.2012 11:58

U agnreštu určitě nepůjdou využít pravidla pro tvarování štíhlého vřetena u stromků. Angrešt je keř, takže nemá terminál. I dalších rozdílů je celá spousta. Myslím, že byste musel použít nějakou pionýrskou metodu. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 24.1.2012 13:14

Dovolím si Vám, Zuzano, oponovat. Přestože je angrešt ve své podstatě keř, dá se mu vybrat jeden nejsilnější výhon pokud možno ve středu korunky, který je možné dále vyvazovat k opěrné ntyči (trubce, roxoru apod.) a vytvořit tak tvar s pokračováním kmene. Já už to tak dělám několik let a zrovna včera jsem je stříhal. Zkušenosti se sklizní, plodností apod nemám (nejsou to moje stromky). S originál štíhlým vřetenem nenám osobní zkušenosti ani moc vědomostí, nikdy jsem se o ně tak moc nezajímal. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.139 (?), 24.1.2012 13:56

Toto by zhruba vyhovovalo. Ako nizko tam mavate zalozeny prvy obrast a ako vysoko to zhruba vie narast, ci ak sa da hovorit o poschodiach, kolko ich tam cca je?

Dakujem.

Nasiel som nieco podobne, rybiz a angrest pestovany komercne v kordonoch. Tvarom mi pripomina sucasne uzke a vysoke tvary ovocnin, takze nieco na tento sposob zrejme existuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.139 (?), 24.1.2012 14:02

Prikladam odkaz.

Moc som to necital, ale obrazky maju dost vypovednu hodnotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 58.2 (?), 19.7.2012 22:47

Po půl roce přikládám dvě fotky s vyvazovaným stromkovým angreštem. Jsou vyvedeny (prozatím) cca do výšky okolo 2 m.

Josef.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.34 (?), 27.10.2012 10:45

Tak to klobuk dole, koľkoročné sú tie egreše?Ako sa o ne staráte?Hnojivá používate ake?Dakujem za odpoved.N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 251.42 (?), 27.10.2012 16:39

Angrešty jsou asi 5 leté (nebo max. 7 let).

Skoro nic s nimi nedělám, jen jarní sesřih a vyvazování.

Občas jsou hnojem vyhnojeny okolní zeleninové záhony.

Snad to je některá odrůda odolná vůči padlí, protože jsem je nestříkal a plody asi byly čisté.

Za důležité považuji pořádné ukotvení! Asi půlcoulová železná trubka procházející až nahoru do korunky; já jsem s tím vyvazováním takhle vysoko asi původně nepočítal a tak trubky původně udělal krátké a musel jsem je nastavovat kovovými vyvazovacími tyčkami (nebo čímkoli jiným). Takže cca 3 metry dlouhé trubky by byly asi akorát (05-0,75 m do země, cca 2,5 metru nad zem).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.33 (?), 28.10.2012 11:37

Dakujem za odpoved, skúsim to, mám dvojročné ktoré sa tvária, že sa ich rast netýka, nie sú veľmi spokojné, ale je fakt, že som ich doteraz nestrihala.Striháte kedy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 241.167 (?), 28.10.2012 14:23

Stříhám v předjaří, kdy se na to zrovna dostanu, nejspíše během března.

Vaše angrešty znám sice jen z Vašich údajů, ale domnívám se, že by jim mohlo pomoci sestřižení a přihnojení třeba zrovna tím hnojem anebo alespoň kompostem.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika