mečíky (gladioly)



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Luboš R. - (2) - 76.200 (?) 
22.12.2013 13:21

Vidím, že reagujete okamžitě a naivně, lepší by bylo trošku si odpověď promyslet. Nemluvím o neserioznosti šlechtitelů nebo nekritické honbě za novinkami, ale o vašem nesmyslném názoru, že původní botanické jihoafrické druhy jsou v našich podmínkách odolnější než ony zhýčkané komerční hybridy.  Opak je pravdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 22.12.2013 14:05

pane Rýpare, dialog je zde zakázán,. ale pro jednou udělám vyjímku, jistě, že mnohé botanické druhy jsou náročné, ale to nic nemění na tom, že mnohé hybridní novinky se v naší kultuře neudržín ani pár let, jen honba za novinkami a uvádění desítek nových cv. není rozhodně přínosem-to jsem měl na mysli

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 22.12.2013 20:22

jestliže současné hybridy jsou genetickou směsí mrazuvzdorných a teplomilných původních botanických forem, pak právě ty jihoafrické vnášejí gen, pro který je doporučeno skladovat cibulové hlízy při teplotě nad 2°C. Mám však vyzkoušeno, že některé cv. vydrží i teploty -2°C bez vlivu na kvalitu nákvětu v následné sezńě. Jsou to cv. s převahou euroasijské "krve".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.203 (?), 24.9.2008 11:36

Miloslava,

gladioly opravdu v zemi přes zimu nenechávejte. Doporučuji vyndat ze země, nechat usušit i s listy na vzdušném místě, např. pod kůlnou. Když zaschnou listy opatrně je odstříhnout zahradnickými nůžkami a uskladnit nejlépe v rašelině ve sklepě. Rašelina se mi osvědčila, protože se v ní nemnoží houbové choroby. Na jaře jsou cibule stejné jako na podzim bez plísní. Gladioly ani nemořím a rostou mi do výšky 160 cm. A ještě jeden poznatek. Gladioly potřebují přstíněné stanoviště, kvetou sice později, ale zato vydrží kvéct velmi dlouho oproti stanovišti na přímém slunci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.30 (?), 24.9.2008 17:55
vse co zde bylo uvedeno je spravne... akorad jedna mensi chyba-pri sklizni ihned odlomte nat... jinak je mozne, ze rostlina muze natahnout botritidu dovnitr hlizy...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rozcuchanek - (15) - 253.29 (?), 29.9.2008 22:36

Chtěla bych se ještě zeptat, mečíky jsou ze země venku, ustřižená nať, očištěné od hlíny, rozdělené cibule, které přirostly... mám z cibulí oddělit cibuli seschlou (mateřskou nebo jak ji nazvat...) nebo se má na cibulích ponechat, případně zastřihnout kořínky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.30 (?), 30.9.2008 17:25
hlizy se po sklizni dosousi a az pote se rozdeli a oddeli...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rozcuchanek - (15) - 253.29 (?), 30.9.2008 19:53

děkuji za rady, našla jsem na internetu 3-4 týdny sušit - doma v pokojové teplotě, pak pořádně očistit a oddělit, tu starou původní cibuli vyhodit, dokonce tam dost často radí mořit až na jaře před sázením... usušené na zimu uložit do chladu a sucha (sklep, garáž)...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.30 (?), 30.9.2008 20:35
presne tak... morit na jare... a po osuseni oddelit starou hlizu od nově narostle...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 1.10.2008 9:02

Někdy před 5-7 lety jsem vysadil asi 50 mečíků. Nikdy jsem je na zimu nevyrýval, každé jaro jich vyroste o něco míň, letos jich vyrostlo asi tak 15.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika