Ostružiny - choroba?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 199.122 (?) 
23.7.2014 18:42

Vim, ze je toto vlakno stare, ale nachazi ho vyhledavac, tak pripojim svou zkusenost. Take mame podobny problem - bile mekke kulicky na plodech ostruzin. Po dlouhem hledani jsem zjistil, ze se to anglicky nazyva "white drupelet disorder" nebo "white drupelet syndrome".

Podle vsehom mohou vznikat predevsim poskozenim Sluncem, horkem a vetrem, obvykle vice kulicek vedle sebe, ale neni podminkou. Mohou byt poskozeny i plody ve stinu nebo "odvracena" strana plodu.

Nahodne roztrousene poskozene kulicky mohou byt take obeti saveho hmyzu (anglicky stink bug), obvykle nejake plostice, u nas zrejme knezice mhovita, kterou jsem na rostlinach nasli.

V kazdem pripade takto poskozene plody (bile mekke kulicky po celem plodu) lze normalne konzumovat, ovsem jsou mene vhodne k prodeji.

Pokud mate boruka a pri sklizni ho podrazdite, muze vam plod znechutit smrdutou strelou, kterou se brani. Pak je dobre nechat plody cca 30 minut vyvetrat venku, zapach (a paliva chut) zmizi a plody lze konzumovat normalne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 51.242 (?), 16.5.2010 19:11

Na tento druh rzi není pravděpodobně ještě schválen žádný prostředek, ale máme vyzkoušen Baycor (na rez vejmutovku), podmínka je stříkat těsně před květem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 197.194 (?), 7.5.2008 12:32

Mám stejný problém. Později se na spodní straně listů objeví velké množství oranžových výtrusů v drobných "tečkách". Poslední plody už nedozrají a rostlina předčasně končí. Letos se ten problém objevil potřetí. Máte-li stejnou zkušenost, poraďte co s tím. Dík   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.233 (?), 12.6.2008 6:26

Jedná se o rez, ochrana postřikem proti rzi, ale není příliš učinná pokud nezasáhne široké okolí, myslím i napadené rostliny u souseda.Rez je problémem nejen na ostružinách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.6 (?), 27.7.2008 6:13

Ostružina vzpřímená trnitá hodně starý kultivar výnikající chuti. Již na jednoletých výhonech se objevují černé skvrny. Druhým rokem dokonce některé stvoly docela zčernají a úroda z nich je mizivá. Poradíte? DEKUJI.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 16.5.2010 1:47
Loni jsem toho měl poprvé plno na listech (je fakt že rostlina byla hustá) a letos už je to tu zase.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.193 (?), 7.7.2010 15:31

Máme stejný problém už 3 rok. Nepomohly postřiky ani řez úplně u země. Letos jsou mladé ostružiny opět napadeny rzi. Kdo zná řešení, prosím poraďte.  Děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 7.7.2010 18:38

Rez na beztrnných ostružinách mám také třetím rokem, a to i když máme letos ostružiny velmi řídké (některé pruty vymrzly). Nezdá se mi ale, že by tím ostružiník nějak trpěl - každý rok plodí a kvete jako ďas. Ani mrazuvzdornost myslím nesnižuje - vymrzl, protože jsem na chalupě byla v listopadu a poté až koncem března a nesundala jsem ho z treláže. Pokud je rostlina tolerantní, je to vlastně záležitost estetická. Možná ale máte někdo jiné poznatky. Pozorujete nějaké snížení plodnosti, oslabování rostlin...? Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 7.7.2010 21:46
Pokud se to dostene do stádia houby na spodní straně listů vypadá to velmi "nesympaticky" a navíc jsou i plody poprášeny oranžovým prachem, nevím zda to něčemu vadí ale už plody nejím, a to vše v plné plodnosti. Mirek
deformované listy tak jak je pravý už mám
deformované listy tak jak je pravý už mám
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 8.7.2010 20:50

Aha, zdá se, že moje ostružiny trpí jinou rzí. Je výrazně oranžová a "kupky" se tvoří jen na prutech. Na plodech není patrná vůbec, a to ani jako výtrusy (mikroskop by ale možná ukázal něco jiného). Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika