Jak ostříhat starou broskev?



Stránky: 1,  2   
kpz3 - (23) - 83.66 (?) 
25.2.2013 12:19, zobrazeno: 21634x

Na zahradě mám broskev kterou minimálně 20 let nikdo nestříhal. Ještě ke všemu se předloni při vychřici odlomila dolní hlavní větev. Broskev rodí bez problémů a plody má dobré.

Jsem začátečník a broskev jsem nikdy nestřáhal. Poradte jak ji ostříhat a napravit korunu.

Broskev 1
Broskev 1
broskev1
broskev1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.186 (?), 25.2.2013 12:56

Také jsem měla roky na zahradě něco podobného. Ale na řez je brzy, řezejte nejdříve, až pokvete, jinak by moc tekla míza. V každém případě bych pak odstranila tu spodní větev u země a ten pahýl, a nechala korunu výš - jak se sama tvoří. Nahořepak probrat a pokrátit.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.2.2013 13:36

Jak praví Lída k tvarovacímu řezu - pahýly doříznout až ke kmínku (+ ošetřit), větve celého spodního patra pryč. Zakrátil bych i onu esovitě prohnutou větev vyrůstající z kmínku na úrovni pahýlu (viz. obrázek č.2 směrem vpravo). A následně (od letoška i v navazujících letech) začít pracovat s horní částí korunky.  K tomu vzít v úvahu, že broskvoň plodí na loňském dřevě, takže začít aplikovat řez na obnovu plodonosného obrostu (viz starší diskuse zde, literatura, videa na internetu - velmi názorná pomůcka).  Tento "obnovný" řez je o jednotlivých větvičkách a pupenech na nich, což se u tak velkého stromku nedá do fotky zakreslit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kpz3 - (23) - 83.66 (?), 26.2.2013 11:11

děkuji za reakce. V příloze zasílám návrh řezu broskve. Je to tak správně?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 26.2.2013 11:39

Ja by som pred strihaním určite zlikvidoval tie pozostatky minulej úrody, lebo neviem, čo by to mohlo byť iné, ako mumifikované plody (čierne niečo na konárikoch). Zdravím, Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 26.2.2013 13:49

Jestli chcete řezat, řezejte, jak uvádějí ostatní. Pokud se nemýlím, tak na 2.obr. je vlevo pod pahýlem mizerně zaříznuté větve už plodnice dřevokazné houby. Možná proto se Vám vloni ulomila ta větev. Pokud je tomu skutečně tak, do pár let Vám broskvoň stejně asi zahyne. Jinak je vidět, že i spodní větve dosud plodí, omezil bych se pouze na oříznutí pahýlů a suchého obrostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 25.2.2013 15:11

Ja by som ten prestarnuty stromcek uz nechal dozit tak, a vysadil si poblizku novy, ktory by ho pocase nahradil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 116.7 (?), 26.2.2013 12:52

Dobrý den, zdravím vás na fóru - mám dotaz k řezu broskvoní; jsem nešťastná z toho, že nám za mé nepřítomnosti známý teď o víkendu ořezal broskvoně (vlastně všechny peckoviny). Máte někdo zkušenosti s tím, jak dopadne takto předčasný zásah? Mohu něco udělat pro záchranu těch stromů? Jsou to 4-5 leté stromečky. Zkrátil vesměs všechny kosterní větve. Děkuji, Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 26.2.2013 13:04

Jak to dopadne? No stejně, jako by to ořezal později. Si s tím nelámejte hlavu, stromkům se nic nestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 116.7 (?), 26.2.2013 13:35

Tak moc děkuji za odpověď, doufám, že to tak bude. Stromky mě stály spoustu peněz (máme jich 12) a práce, byla by to škoda, kdyby zašly. Mějte se pěkně, Helena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika