Ošetření řezných ran



pavelmu - (6) - 152.90 (?) 
21.8.2023 12:17, zobrazeno: 1601x

Ošetřujete řezné rány po řezu stromů (nejen broskvoní) nějakým přípravkem, který má podporovat tvorbu závalu? Jako začínají zahradkář se ptám, protože všechny české články to doporučují, zatímco anglické/americké zdroje z oblastí s podobnými klimatickými podmínkami, tvrdí, že nejlepší je po řezu nic neaplikovat a maximálně stromu pomoci zálivkou nebo pohnojením. Jsme v tomto jenom zaostalí nebo tady máme nějaké specifické prostředí?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 21.8.2023 14:35

Jsou různé názory zda rány zatírat a nebo ne.Osobně rány zamazávám i ty menší.Nejsme zaostalí to se nám jen snaží vsugerovat veřejnoprávní media.Držím se starší české literatury, kde je zamazávání ran doporučováno.Podívejme se na problém jinak.Řízneteli se silněji do prstu a chcete pokračovat v práci, ránu ošetříte a zavážete aby se vám tam "něco" nedostalo a nevznikl problém.Totéž dělám u čerstvých řezných ran stromů, ošetřím aby se tam také "něco" nedostalo.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 94.165 (?), 21.8.2023 17:41

V arboristice se doporučuje arbotape. Přišlo se na to, že rány se nejlépe hojí kryté před povětrnostními vlivy a uv zářením. Takže obdoba dříve doporučované metody po okusu omotat stromek starou duší. Já zatírám jen při roubování.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.90 (?), 21.8.2023 17:58

Bez urážky, ale věta "držím se starší české literatury" je ukázka zaostávání. S tímto přístupem bychom klíšťata před odstraněním pořád natírali olejem nebo nutili bychom dětem špenát, protože má přece násobně víc železa než ostatní zelenina, atd. 

V dnešní době, kdy lze cizojačné články nechat přeložit přímo v prohlížeči a youtube videa lze spouště s automatickým překladem bych čekal rychlejší šíření informací i mezi starší a jazykově nevybavenou generaci. 

Překvapuje mě to, protože v jiných oborech je informační výměna rychlejší a naopak se někdy nekriticky přebírají věci, které ještě nejsou dostatečně ověřené.

Je tu někdo, kdo rány žádným přípravkem neošetřuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 21.8.2023 22:33
K těm překladům cizojazyčných stránek a informacím z nich. Občas narazím na stránky tvářící se cz, ale když se tam rostliny nepěstují ale chovají, tak nevím, zda ty návody brát vážně... Většinou zamazávám, někdy s opožděním a dobrý je slín z potoka s menším množstvím kravěnce podle staré literatury. Ale nezaznamenal jsem rozdíl v hojení rán nezamazaných a nebo zamazaných různými přípravky, pokud se jedná o menší řezné rány. Spíš jde o zamezení vstupu vlhkosti do dřeva a nebo naopak aby dřevo nevysychalo a prasklinkami nepronikl nějaký patogen do větší hloubky. Neošetřuju tam kde plánuju výměnu celého stromu. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.182 (?), 21.8.2023 21:55

Větší rány (tak od cca 2-3 cm) na starém dřevě zatírám balzámem nebo při zakládání korunky peckovin i malé na jednoletém dřevě štěp.voskem.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 141.167 (?), 22.8.2023 20:49

Když použijete balzám, který způsobí místo závalu nekrozu kůry na řezu, tak budete taky doporučovat něco jiného. Mám špatnou zkušenost a to jsem pochopitelně ošetřila hned několik stromků... Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.182 (?), 22.8.2023 21:25

No, ono je potřeba na tom balzámu číst i ta malá písmenka, k ošetření čeho je a není vhodný. Nevhodný totiž dokáže i spálit pupeny na celém zakráceném jednoletém výhonu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 25.8.2023 12:50
Možná je lepší brát to zatírání někdy trochu flegmaticky tak jako já, protože když zatíráte řeznou ránu, která není čerstvá, může to mít taky vliv, že se nic nestane. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika