Výška natě u brambor



host 
31.5.2022 6:23, zobrazeno: 1897x
Zdravím, brambory jsem dával do země týden před prvním majem. Už nyní je nať dost vysoká, některé i 60 cm. Není to moc? Mám se obávat, že brambor bude málo? Je to odrůda ditta. Prihnojeno Npk. Díky.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.10 (?), 31.5.2022 8:32

tak asi mají dost dusíku, to ale neznamená, že z toho důvodu byste měl malou úrodu. Spíš je tu větší nebezpečí, že vysoká nať bude polehávat, bude se v ní držet vlhkost, nebude mezi hrůbky dostatečně proudit vzduch a v době výskytu plísně bramborové bude pak náchylnější na napadení, jde přeci o poloranou až polopozdní odrůdu, takže sklizeň někdy srpen-září a tedy růst ještě v době, kdy infekční tlak plísně bude na vrcholu. A to pak může být v důvod neuspokojivé úrody. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 31.5.2022 15:27

Zadavateli dotazu-třeba by pomohlo před polehnutím a s tím spojenými problémy, které zmínil p. Walterenlightened dodatečné vyšší nahrnutí-máte-li řádky dál od sebe, nebo volnou zeminu pro manipulaci a tu použít. Samozřejmě jde i o velikost placu, na kterém své korále cheekypěstujete, stejně tak je ve hře poloha pole+převažující povětří, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.107 (?), 31.5.2022 22:44

Částečně před polehnutím natě pomůže i provázek natažený na kolíkách kolem osázené plochy (pokud ji nemáte velkou).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 1.6.2022 22:20
Postupem času polehnou i natě které nejsou tak vysoké. Nepěstujete je náhodou někde zatíněné pod stromy, mají dost světla, že tak ženou? A co mandelinka? U nás už se líhne, včera jsem udělal první postřik, je jich tam jako vší, bohužel pět hodin po stříkání popršelo, tak ty které měl dodělat požer zatím pořád žijí...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 98.230 (?), 7.6.2022 9:47

Je pravda, že částečný stín tam je. Na jednu půlku svítí jen dopoledne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.7.2022 19:18

Ohledně toho polehávání natě, nejspíš záleží také na odrůdě, která je pěstovaná. Letos jsem poprvé po letech kromě rané Impaly pěstovasl i ranou odrůdu Monika. Musím říci, že Monika, pěstovaná (a označená) hned vedle Impaly, měla nať o poznání vyšší. Zároveň ale stvoly byly silnější a vydržely vzpřímené, nepolehávaly. V důsledku toho jsem ani při vytrvalých deštích koncem června a začátkem července nemusel aplikovat postřik proti PB. Úroda mi připadala asi o 10% vyšší, než u Impaly. Na snímku brambory z 8ks sadby. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika