Nekvalitné zemiaky alebo kde sa stala chyba?



host - 120.213 (?) 
10.10.2022 15:28, zobrazeno: 1129x

Milí záhradkári,

obraciam sa na vás o radu ohľadom tohtoročnej úrody zemiakov. Na jar som kúpil novú sadbu Annalena (poloskoré, varný typ A). Sadba bola od pohľadu pekná. Na konci augusta som zemiaky vyoral a tešil sa z nevídane bohatej tohtoročnej úrody, teda až do chvíle čo som zemiaky uvaril. Posledné 3 roky som mal sadbu Dita (tiež poloskoré, typ A-B) a tie keď sa uvarili mali krásne sýto žltú farbu a hlavne ostali pevné, lesklé a keď sa zamiešali s maslom, to sa do nich nevsiaklo, ale zostalo na zemiaku. Tieto nové zemiaky sú na nerozoznanie od Agria (varný typ C) ktoré mám posadené na kašu a tak pod. Proste za 10 minút sú rozvarené a vôbec nie sú pevné, ako by sa očakávalo od varného typu A. Kde podľa vás nastala chyba? Je to zlá odroda, ale čo sa mohlo pokaziť?

VĎAKA. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 241.213 (?), 10.10.2022 18:46

Nie je Agria varný tp B-BC?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.237 (?), 10.10.2022 19:27

Pravděpodobně záměna - špatné značení, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.137 (?), 10.10.2022 20:27

Dita jsem měl, nejkvalitnější salátovka, už ji neprodávají, tak mám náhradu Antonia, spokojenost. Ale do mokré částečně přistíněné půdy se neosvědčila, v ní jde dobře červená salátovka Camel.

Ranou mám Colette, ta není tak pevná jako salátovky. Měl jsem i Impala, ale výnosem neobstála, největší hrůza byla Anuschka - slabá nať, nevydržela (nestříkám)

Asi máte záměnu. AB musí být vždy pevná lojovitá salátovka. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 10.10.2022 21:09

Potvrzuji ze své letošní zkušenosti, že Colette není B-A, ale spíš čisté B, možná ještě méně lojovatá než běžná béčka.

Anuschka mi vyšla lépe, protože u nás letos plíseň bramborová neudeřila (rovněž neošetřuji chemicky). Standardní výnos a více-méně varný typ A-B. Jen ten hryzec mi jich dost sežral. angry

Přičítal jsem vysokou škrobovitost Colette své chybě: záhon jsem pohnojil (kromě jiného) síranem draselným. Což sice není u brambor nic proti ničemu, ale výsledek nebyl to, co jsem si od té odrůdy sliboval. Vy mi potvrzujete, že to možná nebyla zase až tak moc moje chyba.

A pro zakladatele vlákna: nejpravděpodobnější je záměna odrůd. K té může dojít i před balením, takže dostanete sadbu se žádanou odrůdou, ale jen na etiketě. Kde a jak jste pořídil sadbu?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.91 (?), 10.10.2022 22:17

Kupoval som to v záhradkárstve, ale bolo to originál balené, len si už presne nepamätám kto bol na etikete napísaný ako spracovateľ. Škoda, asi som mal fakt smolu a došlo k zámene. Teraz mám plnú pivnicu rozváracích zemiakov... Budúci rok kupujem už len priamo z pestovateľského závodu a vrátim sa k odrode Dita ktorú mám vyskúšanú. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 11.10.2022 0:57

Já asi pojedu Anuschku bez draslíku a s víc dusíku. No a z Colette bude manželka častěji dělat kaši. Chuť Colette je dobrá až výborná. A já kaši docela rád, jen je to víc práce.

Ano, myslím, že pro malého pěstitele jako jsme my je trochu problém sehnat zaručeně ošetřenou a odrůdově správnou sadbu. Loni jsem nakoupil po předchozí objednávce dvě odrůdy v zahradnictví. Dostal jsem jen jednu, druhá jim prostě nedošla. Letos jsem kupoval sadbu po internetu a nejsem si 100% jist, že nedošlo k záměně. Ale to je riziko našeho koníčka. Brambory mám tak do Vánoc a tak jsem vlastně splnil plán.smiley

Milan HP

P.S. Musím mít velmi rané odrůdy kvůli rajčatům a plísni bramborové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika