Jak zvýšit výnosy brambor



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 5.17 (?) 
4.5.2008 18:00

Tak na tohle musím reagovat. Na počátku 90.let jsem na znojemsku vyráběl fungicidy. I když to byla jenom finalizace (tj. rozemletí účinné složky s inertem), všichni pracovníci byli v tzv. "riziku" a byli pravidelně kontrolováni.
Vzpomínám si,  že problémy s játry měli pouze ti, kdo žili na vesnici a chovali prase (tj hodně sádla, bůček)  - rezidenti z města měli játra v pořádku.

Samozřejmě jsem také slyšel o pracovnících mořících osivo, kteří pak měli v moči kvanta rtuti, jsou to však případy staré 35 let...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 90.61 (?), 4.5.2008 18:55

já jsem si to bohužel nevymyslel, a proto, pokud to jen jde, se snažím vyhýbat přípravkům s podezřením na karcinogenní účinky, to mi nikdo nemůže vymluvit (například kresoxim-methyl x azoxystrobin; epoxiconazol x prothioconazol; thiacloprid x acetamiprid; dicamba x iodosulfuron). Toho člověka s poškozením jater znám jenom z pobytu z nemocnice, pokud vím, tak říkal, že se to u něj projevilo až za nějakou dobu po ukončení činnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 5.5.2008 7:22

Já netvrdím, že jste si něco vymyslel, ani nejsem pro nadužívání pesticidů (naštěstí na své úrodě nejsem existenčně závislý) 
Ale pokud se obáváte kancerogenů (obecně), podívejte se na stránky IARC  (www.iarc.fr) - to je mezinárodní agentura pro výkum rakoviny, která chemické látky zatřiďuje do kategorií právě podle kangerogenity (prokázané - neprokázané atd..)
je to zajímavé čtení - zjistíte, že prokázaný kancerogen jsou alkoholické nápoje, dřevěný prach... kancerogenní jsou některá cytostatika, kancerogenita se přisuzuje i dusitanům, které vám  v malém množství můžou vzniknout redukcí  nitrátových hnojiv...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 4.5.2008 13:15

To co tvrdí nějakej chemickej rozbor mě nezajímá. Chuťově jsou chemicky pěstované mnohem horší. Vysvětlete jak je to možné, když podle vás by měly být lepší.

A nechápu, jak existence nových pesticidů dělá z ekologického zemědělství podvod? Vždyť to je naprosto nesmyslný argument. To je jako říct, že proto, že existují auta s nízkými emisemi, je jízda autobusem podvod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pet3D - (33) - 123.10 (?), 4.5.2008 14:29

Promiňte, brambory pěstuji konvenčně a zákazníci si je nemohou vynachválit. Povídal jsem si s několika zákazníky, co kupovali ekologické a vyhodili je prasatům, že se nadaly jíst (samozřejmě napadené hlízy). Navíc byly velikosti ořechu, atd...

Do ekologického zemědělství je povolen např. oxychlorid mědi. Tímto ztrácí naprostý smysl, neboť o toxicitě mědi nelze pochybovat. Azoly, strobiluriny a morfoliny mají mnohem příznivější ekotoxikologický profil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.241 (?), 4.5.2008 14:55

no jo, ale množství čisté Cu je omezeno 5 kg.ha-1, což by mělo zaručit její nízkou kumulaci rostlinou. Jde o akutní toxicitu a chronickou toxicitu, osobně bych snad i smáčel ruce v měďnatém přípravku, ale v azolu, strobilurinu nebo morfolinu jen s velkými obavami, nemluvě o některých herbicidních a insekticidních ú. l. Osobně říkám, úplný zákaz pesticidů je při současném stupni poznání nemožný, řešením je kontrolovaná integrovaná produkce, respektující biologické zákonitosti tvorby výnosu a oprostěný od neopodstatněných tržních tlaků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pet3D - (33) - 123.10 (?), 4.5.2008 18:21

To máte pravdu, že je to tak omezeno, ovšem v praxi se tato dávka u EZ vykazuje na i na ty plodiny, které se v reálu třeba nestříkaly, přičemž na některých honech dávka překročena byla a ve výkazu je to jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.9 (?), 4.5.2008 17:28

Při pěstování brambor používám chemii při ochraně proti plísni - stříkám 2 x až 3 x podle potřeby, nejčastěji se jedná o přípravek Acrobat a 1 až 2 x proti mandelince přípravkem Calipso. Pro výživu rostlin kombinuji zelené hnojení - směs obilí a hořčice seté na podzim a zaorávané koncem dubna a kompost, jehož hlavním komponentem je tráva, neboť mám asi 1800 m2 trávníku a hmoty je pomerně hodně. Co se výnosu týká, tak průměrně je pod trsem 1,5 - 2 kg hlíz. A co se týká chuti, tak tu si pochvalují snad všichni, kteří moje brambory konzumují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.93 (?), 25.7.2008 12:04

Vaše rada mě zaujala, příští rok jeden řádek zabalím do novin a dám Vám vědět. mirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 221.156 (?), 2.3.2010 19:53

Máme rok2010,a já som zvedavá, ako dopadla úroda zemiakov zabalená v jednom riadku v novinách! Mohli by ste to komentovať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika