Brambory - zasadit vlastní nebo koupit sadbové?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 108.247 (?) 
18.1.2023 9:17, zobrazeno: 25261x

Dobrý den,

měl bych dotaz. Vždycky kupuji sadbové brambory. Loni jsem koupil Dittu. Jedna brambora měla 2 cm, druhá i 10 cm. Tedy tvrzení, že jsou certifikované, velikostně stejné atd.. se zcela minulo.

Oddělal jsem si bednu brambor bokem. Můj dotaz zní, když je zasadím, budou brambory nebo ne?

Co je to vlastně sadbová brambora? Normální brambora, která se vyorala ze země a dala se bokem na sadbu, že ano.

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 81.144 (?), 18.1.2023 9:39
To jsem rád, že nejsem sám kdo má takové rozdílné velikosti v zakoupené sadbě. Nepátral jsem nikdy jaký je největší přípustný rozdíl a nebo největší a nejmenší velikost. Brambory budou, ale záleží na odrůdě a na stupni množení jak dlouho bude trvat než a nebo jestli sadba z vlastního sklepa zdegeneruje. Nejlepších výsledků jsme dosáhli s odrůdou Dali, přivezenou přímo od pěstitele z Vysočiny, mnoho let jsme ji sadili a úrody pořád krásné. Kromě rozdílné velikosti sjme u zakoupené certifikované sadby měli problém i s tím, že brambory byly napadeny nějakou formou suché hniloby a po rozkrojení hlíz uvnitř úplný hnus.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 108.247 (?), 18.1.2023 11:00

Já ty brambory kupoval na OVOSADBA tečka CZ. Ale opravdu byli ty brambory všeho druhu. Velké, malé, naklíčené, nenaklíčené, zcrvrklé, nahnilé.

Letos zkusím dát do země svoje z loňska a uvidíme. Teď jsem se ptal jednoho pána a říkal že to tak dělá už přes 50 let a nemá problém.

Mám to přebrané na zhruba stejné brambory o velikosti asi 5 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 18.1.2023 11:12

108.247: a to jste koupil tu sadbu napytlovanou, tedy v uzavřeném rašlovém úpletu s cedulkou dodavatele (pruducenta)? Walter, 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 18.1.2023 11:41
Pane 108.247 my už nyní nakupujeme hlavně v pojizdné prodejně, kde si brambory závazně objednáte podle odrůdy a oni je pak rozvážejí. Naklíčené nebývají, hnilobu nebo co to je při pohledu na první pohled nepoznáte. Až při rozkrojení to zjistíte. Zcvrklé nesadíme. Nám ty Dali z Vysočiny vydržely dlouho, ale 10 let to určitě nebylo. Tak vyřidte že mu přeju hodně úspěchů do dalších let.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 13.2.2023 17:46

Musím se Ovosadby poněkud zastat. 5.2. mi došly vlastní bramborysad a na výsadbu pochopitelně nezbylo - ty nejmenší byly chuťově nejlepší. Ale ty poslední už byly jednak mrňavé a druhak naklíčené. Ale s tím se počítalo, takže jsem včas objednal 10 kg sadby velmi rané odrůdy - prý nové - Glorietta (varný typ čisté A(?) od Ovosadby. Dneska jsem je dal naklíčit na světlo do cca 10°C. Tedy, rozdíly ve velikosti tam byly, ale žádný nebyl podměrečný, nejsou vůbec naklíčené (proto tak brzo) a nebyl tam jediný scvrklý či dokonce nahnilý. Velice slušná sadba. 155 brambor v 10 kg.

A loni jsem s nimi měl také dobré zkušenosti. To jsem měl Anuschku a Colette. Mnohem lepší sadba než předloni Rosara ze zahradnictví.

A propó, možná se rozhodnu ty opravdu velké půlit - opět budu zvětšovat bramborovou plochu. Je nutné či užitečné nějak ten řez ošetřit? A pokud ano, jak nejlépe? Děkuju za rady.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.40 (?), 13.2.2023 18:15

Nevim jestli je to  nejlepsi ale rezna rana se pritlacila do dreveneho popela a pak sazet jak normali brambory    VASEK5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 13.2.2023 20:48

Dřevěného popela mám, že bych z něj mohl vyrábět cihly.

Díky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.142 (?), 13.2.2023 18:36

Běžně se krájely, aby zbylo víc pro pašíka. Je dobré je nechat zaschnout, vytvoří se korková vrstvička. Ten popel možná taky dobrý, ale to jsme nedělali. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 13.2.2023 18:44

tak dělalo se to asi běžně, když došly při sázení brambory průměrné velikosti a k ukončení řádku ještě něco chybělo. Tak se pak rozpůlily ty větší. Občas se ale stalo (i mně), že houbové choroby tu půlku hlízy v zemi zlikvidovaly dřív, než z ní stačilo něco vylézt ze země. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika