živý plot z cypřišku



host - 146.46 (?)
28.2.2007 12:08
Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 104.9 (?), 26.2.2007 12:49, zobrazeno: 20704x

Poradí mi někdo, jestli je vhodný cypřišek Golden Wonder  vhodný k živému plotu?Děkuji za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 26.2.2007 13:09
Dobrý den, jedná se zřejmě o Chamaecyparis Lawsoniana ´Golden Wonder´ - celým názvem. Pak se jedná o středně rychle rostoucí jehličnan, výška 4 -5 m. Koruna kuželovitá, hustě větvená, jehlice žlutavé. Vyžaduje vlhčí a živné půdy, je to  často používaná odrůda cypřišku do skupin jehličnanů a do stříhaných živých plotů. Koruna je kuželovitá, hustě větvená, větve ploché, mírně převisající, jehlice šupinovité, žluto-zelené, při rašení až zlatožluté. Šišky kulovité, 8 -10 mm v průměru, dozrávají v srpnu až září.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.9 (?), 26.2.2007 17:09
Děkuji za vyčerpávající informace.Chci si jen potvrdit, že je to dobrá volba pro živý plot.Má být na slunné straně, ale taky zároveň na velmi větrné,tak snad to bude dobré.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 26.2.2007 17:43
Pro živý plot určitě. Jsem rád, že máte i jinou představu o použití rostlin do živých plotů. Thuje jsou sice pěkné, ale ostatní druhy neprávem opomíjené.
Jen pro doplnění přikládám obrázek tohoto druhu. Ch. l. ´Golden Wonder´.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 87.200 (?), 27.2.2007 12:47
Děkuji a přeji hezký den.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.46 (?), 27.2.2007 17:08
Mohla bych se zeptat jak hustě by se měl živý plot z cypřišku sázet? A má se stříhat? Pokud ano, tak až doroste požadované výšky , nebo dříve? Děkuji za odpověď. J.D.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 27.2.2007 18:36
V případě cypřišku ´Golden Wonder´ je doporučená výsadba ve sponu 50 - 60 cm. Sestřihem mu určitě neublížíte. Než doroste požadované výšky, doporučoval bych sestříhávat pouze boky, vrcholy ne, ty až po dosažení Vámi požadované výšky. Zakracováním vrcholů dříve,  byste omezovala růst do výšky a cypřišek by rostl více do šířky a trvalo by velmi dlouho než by dorostl tak jak potřebujete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 146.46 (?), 28.2.2007 12:08
Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.247 (?), 2.3.2007 1:16
Kultivar 'Golden Wonder' se na živé ploty zrovna moc nehodí a už vůbec ne na plné slunce, kde v tužších zimách za plného slunce namrzí. Mnohem spolehlivější a na údržbu jednodušší je např. Thuja occidentalis 'Sunkist' . Cypřišky (Chamaecyparis lawsoniana) snášejí řez poněkud hůře než zeravy (Thuja occidentalis).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 2.3.2007 11:36
Hned z několika zdrojů na internetu jsem se dočetl, že tento cypřišek na živé ploty vhodný je. Když to budete srovnávat s thujemi, tak asi vyhrajou thuje. Nechápu tuhle thujománii, není to zdaleka jediná dřevina, která se do živého plotu může použít.
Ano, ohledně toho větrnného stanoviště máte pravdu, taky nemá rád vysychavé stanoviště (potřeba zálivky). A ještě jsem zde zapomněl dodat, že mladé rostlinky potřebují na zimu ochranu třeba z chvojí, protože jsou citlivější na mráz, starší rostliny již jsou podstatně odolnější.
Ale co si budeme povídat, sám jsem viděl živý plot z tohoto cypřišku, nezdál se mi, že by byl přesně zasazený tak jak je to psáno v literatuře, rozhodně byl zasazený tak, že na něj celý den svítilo slunce. A byl tvarovaný. Jasné je že při tvarování je potřeba postupovat uváženě a neřezat do starého dřeva. Logicky to ale vyžaduje nějakou péči. V dnešní době propukla tzv. thujomanie, kdy lidé přes samé thuje nevidí ostatní dřeviny možné do živého plotu použít. Proč? Asi proto, že thuje jsou obecně méně náročné než třeba cypřišky - ale je možno vysázet živý plot z některých tisů, popř. jalovců, thuje není zdaleka jediná dřevina. Že je potřeba přitom udělat něco navíc než je "nezbytně nutné"? Já pořád doufám, že pokud si něco chceme vysázet, děláme to pořád ještě pro radost ne pro starosti?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika