Z čeho (co lze "nasbírat" v přírodě) udělat živý plot?



host - 153.100 (?)
28.12.2011 14:59

Osobne jsem mel na zahrade jedli - po zhruba trech letech ranného mládí nasadila tempo více než půlmetrových ročních přírůstků - navzdory tomu, že bydlím v průmyslovém městě velmi hustých a krásně zelených. 

Musel jsem ji s těžkým srdcem porazit, ale mohla by splnovat požadavky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 46.111 (?), 23.12.2011 16:57

No o to právě jde. Aby to rychle rostlo, a pokud možno neopadalo... Existuje něco jehličnatého, nebo alespoň husté listnaté "křoví" vyššího vzrůstu, které roste rychle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 108.254 (?), 23.12.2011 20:54
Není to sice stálezelené, ale co zkusit "kroucenou" vrbu? Sehnat někde "odpad" po prořezání, dle mé zkušenosti koření perfektně a roste bujně a hustě. Akorát udržet ji potom v rozumných mezích bude boj!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 23.12.2011 21:03

Z vyšších jehličnanů rychle rostou a používají se na vysoké živé ploty smrky (vhodný je třeba smrk Picea omorica, netrpí vývraty) a modříny (jde dobře tvarovat řezem je ale opadavý). Modříny i smrky se snadno množí semeny. Zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 46.111 (?), 28.12.2011 12:24

To zní zajímavě. Bohužel netuším jak poznat nebo kde najít tento druh smrku. modřín se nehodí - opadá, a opadaný je velmi řídký a nekryje nic.

Ta vrba by byla možná dobrá jako keř, a při opravdu husté výsadbě by mohla relativně dobře krýt i v zimě, ale pokud vím, potřebuje dost vlhko, a to tu nemám - spíš naopak dost suchoa neúrodno. Pokud jde o "udržení v mezích", nevadilo by mi ani kdyby se z toho stal po letech velký strom, jeden vedle druhého :). Mám tu i 300 leté duby a borovice o průměru kmene přes metr. Velké stromy nevadí ;-). Síš naopak. Rád bych postupně dosáhl něčeho jako jakýsi polopřírodní lesopark. Po obvodu hradba ze zeleně - vysokých i nízkých stromů a keřů různých typů, a uvnitř udržovaná, ale nikoliv uměle působící zahrada parkového typu. Bohužel peníze jsou základní problém, a nejsou na to prakticky žádné. proto bych preferoval přenesení, množení či sběr semen z přírodních zdrojů. A ani nestojím o příliš uměle vypadající zahradu osázenou sice krásnými, ale náročnými a drahými stromy a keři ze všech koutů světa, které budou vyžadovat náročnou údržbu, zazimování atd. Rád bych maximálně jednoduchou a levnou variantu (i co do údržby), která by se více méně postarala sama o sebe po celý rok. I z tuzemských rostlin se dá vytvořit pěkný park :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.100 (?), 28.12.2011 14:59

Osobne jsem mel na zahrade jedli - po zhruba trech letech ranného mládí nasadila tempo více než půlmetrových ročních přírůstků - navzdory tomu, že bydlím v průmyslovém městě velmi hustých a krásně zelených. 

Musel jsem ji s těžkým srdcem porazit, ale mohla by splnovat požadavky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 28.12.2011 15:50

Pokud máte, jak píšete, spíše sucho a neúrodno, je Váš výběr dost omezený. Třeba těm jedlím a řadě smrků by se v suchu asi nedařilo. Berte také v úvahu, že stromy, které mohou dorůstat velkých rozměrů, budou při příliš husté výsadbě bez dodatečného hnojení a zálivky živořit, protože si budou navzájem konkurovat. Bude je nutno průběžně prořezávat. Z toho, co píšete, by mi nelépe vycházel volný plot z borovic (zdroj nálety nebo semena) a kleče kosodřeviny (lze vypěstovat ze semen na trhu), která zajistí soukromí až borovice vyrostou. Doplnit se dají další keře - napadají mě mahonie (z odkopků) a janovce (z odkopků). Bude to ale určitě běh na dlouhou trať. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 28.12.2011 17:56

Ještě pro doplnění: v podstatě libovolně vysoký a široký živý plot (stříhaný) můžete mít z habrů. Habry se dají snadno vypěstovat ze semen, případně je získat jako semenáče vyrostlé samovýsevem pod vzrostlejšími habry (i prodávané jsou ale levné). Výhodou je, že plot z habrů je velmi hustý a protože zaschlé listí zůstavá na habrech až do předjaří, kryje celoročně. Mně habry dobře rostou v suché písčité půdě. Všechno uvedené pro habry se týká i javoru babyky. Doporučuji nahlédnout do tenké knížky Šonský D.: Živé ploty. Mimochodem i plot z často stříhaných modřínů je tak hustý, že i v zimě dobře kryje. Zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika