tis nebo zimostráz?



host - 2.53 (?)
4.8.2006 13:21
Píšete, že dříve vysazené lísky velmi trpí splodinami. Chci jen upozornit: pozor na prosolenou vodu odstříkávající z projíždějících aut. Ta škodí víc než zplodiny. Jedni si také chtěli odclonit zahradu od státní silnice a k plotu vysadili asi metrové tůje. A že jich bylo. Letos je sklidili rezaté do jedné. Při cenách takových tůjí......... Míša.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 82.41 (?), 18.5.2006 15:00

Mohu jen potvrdit to, že tis množrný řizkováním rozte spiše do šírky. Pro vysoký živy plot bych doporučila nakoupit semenem množené rostliny které jsou k tomuto účelu vhodnější. Tis je dřevina velmi pomale rostoucí, ale zato velmi dlouhověká. I velmi strý živé ploty z tisu, je li to třeba, je množné radikálně seřezat až na kostrní větve. Příkladem může být Lednický park, kde je to již vyskoušené.          Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.61 (?), 25.5.2006 13:51

Opětovné díky za příspěvky. Jedovatosti se nebojím, souhlasím, že než dítě pochopí, že cpát se jehličím není zrovna to pravé ořechové, dají se udělat na zahradě proti tomuto jejich eventuelnímu degustérství různá opatření. Jsem téměř stoprocentně rozhodnutý pro tis, protože jak jsem napsal, zimostrázy sázím na opačné straně zahrady, a také z jiných důvodů. Takže název diskuze je v tomto momentu vlastně už zavádějící. Teď spíše přemýšlím nad informacemi o keřovité formě tisu namnoženého z řízků. V přechodném bydlišti mám přímo před okny (nestříhané) tisy, které mají keřovitou formu, ale jsou vzrostlé a tato jejich výška by mi na zahradě klidně stačila. Postranní větve bych pochopitelně stříhal, aby měl plot požadovaný tvar. Problém je, že nevím, zda ty moje nařízkované keře by opravdu takhle vyrostly. A kdo mi zaručí, že sazeničky zakoupené v zahradnictví (po 2 - 3 stovkách) keřovité nebudou?

Ještě jednou díky P.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.34 (?), 26.5.2006 8:02
Tak ještě jednou tedy:-) To, že Vám prodávají rostliny tisu množené řízky či semenem Vám zaručí profesionálně vedená okrasná školka. Pravděpodobně to nebude některý z hypersupermegamarketů, kteří většinou nemají sebemenší tušení, o čem je řeč. Nevím odkud jste, ale skvělá školka je např. v Litomyšli, kde tomu šéfuje ing. Andrusiv a kde jsem semenáče svého času spolehlivě nakoupil. Jen je třeba říct, že potřebujete semenáč, nikoli řízkovanec. Pokud by nebylo něco jasné, dejte vědět. Prima den Vám přeje Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.32 (?), 14.6.2006 11:41

Vážený pane,

já bych Vám doporučila vysázet jalovec. Nejsou s ním problémy a roste jako "blázen". A s tím co jste viděl na veřejném protranství - musíte si uvědomit, že se tyto plochy zaplňují s ohledem na nenechavé ručičky některých našich spoluobčanů a s ohledem na minimální další údržbu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 18.10.2009 22:32

Uz jsem nejake tisy namnozil rizkovanim, neni to opravdu nic sloziteho (zadny stimulator ani prehnana pece, popravde receno kdyz striham rostliny, tak rizky nekam napicham a za rok se divim kdyz je nahodou najdu kolik toho prezilo).

Zajimalo by mne, jak se daji namnozit nejake kultivary semeny? Podle me drtiva vetsina "zajimavych" tisu (napr. ruzne zlute, apod). jsou mnozeny rizky. Nebo se geneticke informace tolik neztraci? Jsem jen laik...

Tis je urcite zajimavy a mam prirustky mozna 30cm rocne (sazeno pred 3mi lety), prvni rok to byla bida. Zlate kultivary rostou vetsinou sloupovite a jsou nadherne...

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.9 (?), 3.8.2006 22:57
Také fandím tisu, rodiče měli na zahrádce stromek ze kterého jsem si je množila řízkováním. Řízky jsem jen tak napíchala do skleníku a většina se mi ujmula,  asi po dvou letech jsem přesazovala do květináčků. Ze začátku   jsem je měla uschovány přes zimu ve sklepě, ale myslím že to bylo zbytečné a stačilo je jen venku zasypat hlínou.  Ať se Vám daří Jitka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.53 (?), 4.8.2006 13:21
Píšete, že dříve vysazené lísky velmi trpí splodinami. Chci jen upozornit: pozor na prosolenou vodu odstříkávající z projíždějících aut. Ta škodí víc než zplodiny. Jedni si také chtěli odclonit zahradu od státní silnice a k plotu vysadili asi metrové tůje. A že jich bylo. Letos je sklidili rezaté do jedné. Při cenách takových tůjí......... Míša.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.104 (?), 11.8.2006 13:26
Ještě něco k ceně sazenic tisu: když cestuji po republice a uvidím někde trošku slibně vyhlížející zahradnictví (t.j. že neprodávají jen kedlubny a celer), tak se tam zastavím. Téměř všude mají tisy v kontejnérech ve velikostech 30 - 40 cm za cenu 50 - 80 Kč. Když stojí 200 - 300 Kč, tak už má minimálně 120 cm. Vzhledem k tomu, že polemizujete i o možnosti pěstování živého plotu z řízků tisu soudím, že nechcete nakoupit vzrostlé stromy. Chce to prostě projít několik  zahradnictví. Dobré ceny mívají specializované lesní školky. Přeji nodně štěstí při hledání. F.H.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.104 (?), 11.8.2006 14:34

Podívejte se sem,

http://www.lesniskolky.cz/adresar.php?k=Libereck%FD

 snad něco najdete, F.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 29.9.2009 8:35

dobry den.

potreboval bych poradit s pesrovanim tisu. pred dvema roky jsme delali zivy plot. rozhodli jsme se pro tisy, ale nemeli jsme jeste mnoho zkusenosti.

v jakemsi zahradnictvi jsme tedy koupili tisy a zasadili je. rostou uplne perfektne (relativne rychle) nicmene jsme asi koupili kerovite tisy a nikoliv stromkove.

poradte mi prosim jak nejlepe dosahnout toho, aby byl zivy plot idealni. tzn pri vysce cca 2 metry siroky asi 0,5 metru. kdy a jak zastrihavat a jak dosahnout toho aby i z kere se dal udelat neco podobneho jako za stromku. protze preci jen vyhazovat je a kupovat stromky uz nebudem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika