Sebraná skrývka - čím nahradit?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 253.180 (?) 
29.9.2011 9:53, zobrazeno: 26698x

Dobrý den, koupili jsme pozemek na bývalém poli. Před koupí pozemku firma stáhla ze všech prodávaných pozemků cca 15 cm vrchní vrstvy půdy. Nyní nám tedy stojí téměř dostavěný dům na žlutohnědé a moc, moc kamenité půdě. Jednou bychom chtěli mít úrodnou, nekamenitou zahradu. Ne že bychom měli ambice stát se zelináři a velkopěstiteli, nicméně zelený trávník po celé zahradě, semtam strom nebo keř. Jak toho dosáhnout? Pouze vybrat kameny (opuky na několik Tatrovek) nebo navíc ještě sehnat černozem, kterou promíchám s kompostem... Nevím, ale vše bych musel koupit, kompost ani kvalitní hlínu nemám. Díky za případné návrhy.

Tom Berger

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 253.180 (?), 29.9.2011 10:06

Ještě jsem zapomněl, že plocha zahrady je cca 850 m2.

T.B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.9.2011 10:57

jestli je to s těma kamenama tak vážné, tak je sesbírat bude dobré, pokud chybí 15 cm zeminy a tu by jste vrátili, stejně vám kameny léta polezou nahoru.Z kamenů můžete o volných chvílích stavět suchou zíďku.Zeminu budete muset navést, ale je drahá a není k mání, stavební firmy ji shrábly kde se dalo, aby zkulturnili plochy kolem silnic a dálnic a 15 cm tam nedávají, není čas se s tím piplat, takže tatra sem, tatra tam.Takže doporučuji alespoň kolem domu a tam kde chcete dávat stromy navést novou zeminu a případný pozdější trávník sekat a posekaný matroš dávat dál a dál na jíl, tam to zhnije a příležitostně přisypávat zeminou, kterou seženete.Pak je možnost sehnat hrabanku z lesa, mít majitele známého a z lesa vozit nahtabaný matroš, nejlépe z listnatého nebo smíšeného lesa.Takovou směs shnilého listí a hlíny.Na zahradě srovnat a nechat klesnout, dohnít.Finannčně i časově náročné je pak hlínu osívat a míchat s tím co seženete, třeba pytlovanou zeminu nebo kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 253.180 (?), 29.9.2011 12:11

Děkuji za radu,

ale jakkoliv je dobře míněna, je to běh na opravdu dlouhou trať. Máme 2 menší děti, které jsou už celé nadržené na vyběhnutí na novou zahradu. Domek je navíc ve městě, kde jsou lesy typické pro města. Když bych si dal práci (což mě asi nemine) s vybráním všech viditelných kamenů a ani nesehnal žádnou zbloudilou Tatru s hlínou, má šanci na takové půdě vyrůst nějaký kvalitnější trávník? Samozřejmě, že kdybych chtěl záhon s kytičkami, tak ten pytel s hlínou koupím, ale kupovat to na těch 850 m...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 29.9.2011 17:32

Kvalitní trávník těch 15cm pro něj vhodného substrátu opravdu potřebuje (naprosté minimum je 10 cm). Nemusíte ale mít trávník na celé ploše. Zatravněnou můžete nechat jen část a na zbytku zkuste nějaké půdokryvné rostliny, které jsou "pochůzné", jako je třeba mateřídouška, mochna, barvínek, kontryhel, skalničková mydlice, řebříček. Porost z takových rostlin se sice nezapojí hned, ale potom je mnohem stabilnější než trávník.  Nebo je možné nezatravněnou část zahrady pokrýt pískem, barevným mulčem, kamennou drtí..., a zatravňovat postupně. Zuzana 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.9.2011 18:19

jak píšete, běh na dlouhou trať.Nechápu, proč jedni hlínu odvezou, když ji stejně musí druhý přivézt, aby tam rostla "blbá" tráva.Někteří dávají na zahrady kupy jakého koliv hnoje a ten za nějaký čas prohnije a máte kvalitní substrát, i zelené hnojivo, kdyby se někdo potřeboval zbavit velkého množství trávy, taky nechat prohnít a promrznout.Pak rozhrnout a tak dál a tak dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.138 (?), 29.9.2011 21:08
Nevím jak teď, ale jednu dobu chtěli stavební úřady papír, co se stalo s ornicí. Takže ptát se stavebníků, kteří dělají skrývku, jestli by to nedali na rekultivaci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.180 (?), 3.10.2011 7:36

Tenhle víkend jsem na pozemku měl bagr na vyrejpání kanalizace atd. Když jsem viděl jak se se zeminou pere z důvodu množství opuky, tak jsem o nějakém vybírání kamenů zapochyboval. Kamenů je tam tolik, že kdybych ze zhruba třímetrové hromady vytěžené hlíny všechny vyndal, zbyde mi tak kolečko hlíny. Musím se porozhlédnout, kde se na Kladensku staví něco většího a dostat na zahradu něco jiného. Ach jo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.43 (?), 7.10.2011 11:11

Mám podobný problém a myslím, že jsem našla řešení. Našla jsem si firmu, která se zabývá dopravou, tak jsem se zeptala, zda nemají ornici a měli. Prodávají - aspoň tady u nás - tunu za 200,-, což není moc. Protože úplně kvalitní záhonková hlína Vás vyjde na cca 700 za kubík. Když mi přivezou jednoho Man náklaďák s 20-ti tunami, vyjde to na 4000,-. Není to sice málo, ale do domu jsme už vrazili tolik peněz, že se tahle částka ztratí:-). Ale pořád lepší, než se trápit. Je to hned, jen rozhrnete, nasypete písek a můžete vesele zatravňovat.

Přeji hodně zdaru a pokud Vám čas dovolí, písněte, jak jste to nakonec vyřešili.

Díky! Iveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.180 (?), 7.10.2011 13:24

Právě dnes jsem našel něco podobného. Kvalitní hlínu bez kamenů, prosátou tak, že je krásně sypká, bez hrud. Tuna za 200. Jestli to dobře počítám, tak pokud budu chtít pokrýt tak 650 m (odečetl jsem zadlážděnou plochu) 10 cm, tak budu potřebovat 120 tun, což je 24 000 Kč. Plus doprava, což jsme tak na 40 t. Hezké počty . A Vám, paní Iveto, to ten Man přiveze zdarma...? Ale je pravda, že pojede jen jednou tam a zpět, takže je to za pár drobných. T.B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika