Mulčování s použitím kartonu účinnost na plevele



host - 198.107 (?)
27.4.2008 9:08

Mám už třetím rokem mulčový, vyvýšený záhonek... kartony, piliny,uleželý slamnatý hnůj a čistá sláma.Založený na "louce"...

První rok, jsem sázela jen sazenice... udělala dírku, vložila sazenici a zasypala klasickým substrátem... sláma sloužila k mulčování...

Druhý rok, už začal prorůstat pýr a pampelišky, tak jsem je prostě tahala ven, bez větších problémů, prostě jako v záhonku... slamnatý hnůj už je rozložený, z prvního seče přidám posekanou trávu... už se dá i sít, nejen sázet.

Třetí rok, hromada se slehla o cca 15cm, půda je sušší (piliny se rozkládají pomalu),na podzim jsem přidala kompost a opět posekanou trávu... vysévám bez problémů cokoliv... odspodu opět pýr a pampelišky, stačí běžné pletí, ovšem zhora už nalétávají plevele, musí zase nastoupit slamnatý mulč...

Jde to :-)

Martina

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 26.4.2008 21:54

Šťastnou cestu a před spaním myslete na Leonarda da Vinci a Julese Verna. Kdo nic nezkusí, nic se nedozví

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.110 (?), 26.4.2008 22:04
dekuji, mate pravdu :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 26.4.2008 22:36

Mulčování / zakládání nových záhonků tímto způsobem mě velmi zajímá. Jen nějak netuším, jak se do toho další roky něco seje.

Je mi jasný princip založení. Ale přes zimu se to slehne, na jaře už začne prorůstat tráva či plevel. Proryju to vidlema, vytahám plevel, přidám mulč (slámu), aby byla opět souvislá vrstva. Ale jak tam něco zasít? Dovedu si představit sázení sazeniček - rozhrnu mulč, zasadím sazeničku (případně přidám trošku zeminy/kompostu). Ale co taková mrkev, či něco podobného, kde se vysévá hustěji a pak se jednotí? Přeci nemůžu povrchu rozhodit semínka. Nebo vrchní vrstvu odhrnout, zasít a přihrnout. To snad nevzejde ani plevel ani moje rostlinky.

Nebo je to vhodné jen pro některé plodiny (ty co se předpěstovávají)? A co třeba brambory, zkoušeli jste je pěstovat tímto (podobným) způsobem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.110 (?), 26.4.2008 22:45
Ja to vidim tak ze v dalsich letech to jisti motyka a ryc... chtel jsem sadit podobne i mrkev napadlo me polozit karton na budouci zahon akuvrtackou vyvrtat diry a do nich nasypat semena toto jsem si netroufl udelat protoze by si vsichni oklo mysleli ze su blazen hehe pak jsem uvazoval ze to lehce posypu hlinou a zaleju no mozna by to fungovalo ale nakonec jsem to okopal a zasel a ted cekam az najdu mezi pampeliskama svlaccem mrkev a petrzel a pak budu okopavat.Tezky to boj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.107 (?), 27.4.2008 9:08

Mám už třetím rokem mulčový, vyvýšený záhonek... kartony, piliny,uleželý slamnatý hnůj a čistá sláma.Založený na "louce"...

První rok, jsem sázela jen sazenice... udělala dírku, vložila sazenici a zasypala klasickým substrátem... sláma sloužila k mulčování...

Druhý rok, už začal prorůstat pýr a pampelišky, tak jsem je prostě tahala ven, bez větších problémů, prostě jako v záhonku... slamnatý hnůj už je rozložený, z prvního seče přidám posekanou trávu... už se dá i sít, nejen sázet.

Třetí rok, hromada se slehla o cca 15cm, půda je sušší (piliny se rozkládají pomalu),na podzim jsem přidala kompost a opět posekanou trávu... vysévám bez problémů cokoliv... odspodu opět pýr a pampelišky, stačí běžné pletí, ovšem zhora už nalétávají plevele, musí zase nastoupit slamnatý mulč...

Jde to :-)

Martina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 27.4.2008 9:54

pro Martinu:

Jojo, láká nás takovýto postup. Dost jsme toho četli o permakultuře, chtěli bychom toho spoustu vyzkoušet a tohle mulčování je takový základ všeho. Jen mi nešlo do hlavy to setí.

Takže setí je lépe nechat až na další roky. Jasně. Ale jak to setí prakticky provádíte? Horní vrstvu odhrnete, pod ní je už zemina vzniklá vlastně zkompostováním, tam zasejete a opět zahrnete tou horní vrstvou? Nebo sejete přímo do horní mulčové vrstvy (např. posekané trávy)?

---

Ještě jsem tady vznášel dotaz, jestli by místo kartonu šly použít noviny. Někde varují před obsahem těžkých kovů v tiskařské barvě, někde se uvádí, že je to již minulost, a dnes se tyto škodlivé barvy již nesmějí používat. Nevíte někdo, jak to je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 27.4.2008 10:35

Jedna věc je, co se smí a nesmí; druhá-jak je to doopravdy. Sotva se to dozvíme, pokud nebudeme přímo u výroby.

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.107 (?), 27.4.2008 11:52

Jardo, trochu jsem se to snažila popsat... další vrstvu dávám na podzim, čili do jara je víceméně rozložená... letos jsem na jaře jen vytahala pýr a nálety pampelišek, uhrabala a mohlo se vysévat, slámu,co sloužila v prvním a druhém roce jako vrchní mluč, jsem stáhla ke kraji, to pak použiju k pokrytí sklizené půdy.

Rozhodně to není nic univerzálního, jen jsem to zkusila a relativně to funguje... letos míním podobně pěstovat i brambory ;)

Používám kartony, novin bych se fakt bála... spíš asi ze zvyku.Ale třeba pod okrasný záhon bych možná dala i noviny :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.107 (?), 27.4.2008 11:55

a ještě podpis :)

Martina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 27.4.2008 17:33

Tak děkuji, takhle je to jasné, hned vyzkoušíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika