Kapková závlaha samospádem



host - 229.98 (?)
11.2.2024 17:01
Záleží aj od toho koľko kvapkačov máte, aky majú rozostup..podľa toho môžete robiť jednotlivé vetvy..ja mám napríklad tlak cca 2 bar..Mám na tom kvapkove hadice skoro na rovine bez kompenzácie tlaku Dve vetvy po 3x30 metrov, rozteč kvapkacov 25 CM..a potiahne každú vetvu samostatne čiže najskôr 3x30 m -asi 360 kvapkačov a potom prehodím ďalších 3x30 m - 360 kvapkačov.ak zapojím obe naraz z toho istého zdroja cez 1 cól hlavný prívod rozdelený na 2x 3/4 col potiahne to tiež ale už poznať nejaký úbytok vody ale to je už 720 kvapkačov..čiže nedá za hodinu toľko koľko pred tým cca 2 litre, ale sa spomalí..záleží od Vas.. Ak by som to mal iba tak doma s nejakou istotou streliť na 1 bar tak asi hlavný prívod 1 cól a každé 3 vetvy 150 stromov by to mohlo zvládnuť Je to iba v teoretickej rovine..prípadne si kúpte digitálny prietokovy merač zapojte na konci hadice a rozratajte medzi kvapkace..ja mám od gardeny prietokovy merač.. Je to ako som písal iba v teoretickej rovine, čiže MOHLO by to fungovať..ak by Ste mali tlak podobný ako ja mám, dalo by sa to s väčšou istotou napísať... toto platí pre kvapkou hadicu, neviem akoby sa správala hadica do ktorej sa zastokavaju kvapkacie hlavičky... Peb.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 46.178 (?), 27.1.2024 16:56, zobrazeno: 662x

Dobrý den, 

prošla jsem založené témata o kapkových závlahách, přesto bych ráda založila nové téma a budu ráda za ochotu odpovídajících poradit s konkrétním případem.

Máme v plánu zakládat záhon s kapkovou závlahou. Bude se jednat o střední projekt, chceme zavlažovat cca 500 stromků v deseti řadách. Jako zdroj vody využijeme starší hloubenou betonovou několikakubíkovou nádrž, která je zhotovená asi o 100 metrů výš a, s výškovým převýšením asi 10 metrů k záhonu (odhadováno dle turistické mapy). 

Součástí systému by měl být i časovač a měřič vlhkosti. Chtěla bych se zeptat, jakou závlahu (značku) byste pro tento případ doporučili? Máte ověřené nějaké filtry do povrchového zdroje vody, aby nedošlo k ucpání závlah?

Ještě jednou děkuji za rady a přeji hodně zdaru při Vašem zahradničení.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 32.81 (?), 27.1.2024 23:40
Ideálne ak budete odčerpávať vodu je, aby hadica bola kúsok nad hladinou, pri spodku zvykne byť mútnejšia voda..ak je v záhrade nejaké prevýšenie, že výsadba nieje na rovine možno by sa Vam zišla aj hadica s kompenzáciou tlaku aby každý strom dostal rovnakú dávku vody..,filtrácia sa používa okolo 100 micr. Ak by Ste mali tlak aj vyšší nebolo by možno zle ale fungovať by to malo..môžete zvoliť väčší priemer hlavnej hadice alebo rozdeliť na viacej vetiev a púšťať jednotlivo..ja mám na kvapkovej hadici asi 2 bar. Tlak..tiež samospad.. pri značke možno nebude nejaky problém..mám rôzne značky vždy sa snažím zohnať za nejakú solídnu cenu a zatiaľ to ide, asi sa ale netreba nechať zlákať podozrivo nízkou cenou..väčší problém bude asi tvrdosť vody ktorá by časom mohla upchavat kanáliky ak v nej bude stáť zvyškova voda..pri ťahaní kvapkovej hadice si dajte pozor na maximálnu možnu dĺžku / počet kvapkačov v závislosti na tlaku.. pre Váš prehľad na konci môžete odsledovať množstvo vody.. prietokovy merač a dávku rozdeliť na počet kvapkačov, prípadne podložiť zrazkomer pod kvapkač.. s klesajúcou hladinou v nádrži sa bude meniť aj dávka vody z kvapkačov..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.191 (?), 4.2.2024 15:00

Dobré odpoledne, děkuji za odpovědi, čím déle přemýšlím, tím více se množí otázky. Poradil by ještě někdo v konkrétním případě - plán je pořídit od nádrže po rozdělovače (cca100m délka a 10m převýšení) tlustší hadici (4 nebo 5 cm), na záhon pak asi standartní 16mm kapkovou hadici. Není horní hadice od nádrže zbytečně předimenzovaná? Může být problém sehnat rozdělovače s redukcí na takovou tloušťku hadice (zatím jsem takový nenašla)? A používáte u těchto spojů kolem rozdělovačů, časovačů apod. ještě nějaké jiné těsnění? Neporadíte nějaký eshop s dobře popsanými výrobky a opravdu širokou nabídkou, kde půjde sehnat vše?

Ještě jednou děkuji za každou reakci a přeji hodně zdaru v pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.145 (?), 7.2.2024 22:09
Dobrý večer, připojím ještě otázku. Připojovali byste záhon o 10 řádcích a v mírném svahu spíše každý řádek samostatně a nebo do okruhu? A měl by někdo zkušenost s řídícími jednotkami se solárním panelem, nebo popřípadě jaká je výdrž jednotek na baterie? Děkuji a doufám v odpovědi:)... Přeji hodně zdaru v pěstování.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.164 (?), 11.2.2024 15:13
Schema
Schema
Schema
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.98 (?), 11.2.2024 17:01
Záleží aj od toho koľko kvapkačov máte, aky majú rozostup..podľa toho môžete robiť jednotlivé vetvy..ja mám napríklad tlak cca 2 bar..Mám na tom kvapkove hadice skoro na rovine bez kompenzácie tlaku Dve vetvy po 3x30 metrov, rozteč kvapkacov 25 CM..a potiahne každú vetvu samostatne čiže najskôr 3x30 m -asi 360 kvapkačov a potom prehodím ďalších 3x30 m - 360 kvapkačov.ak zapojím obe naraz z toho istého zdroja cez 1 cól hlavný prívod rozdelený na 2x 3/4 col potiahne to tiež ale už poznať nejaký úbytok vody ale to je už 720 kvapkačov..čiže nedá za hodinu toľko koľko pred tým cca 2 litre, ale sa spomalí..záleží od Vas.. Ak by som to mal iba tak doma s nejakou istotou streliť na 1 bar tak asi hlavný prívod 1 cól a každé 3 vetvy 150 stromov by to mohlo zvládnuť Je to iba v teoretickej rovine..prípadne si kúpte digitálny prietokovy merač zapojte na konci hadice a rozratajte medzi kvapkace..ja mám od gardeny prietokovy merač.. Je to ako som písal iba v teoretickej rovine, čiže MOHLO by to fungovať..ak by Ste mali tlak podobný ako ja mám, dalo by sa to s väčšou istotou napísať... toto platí pre kvapkou hadicu, neviem akoby sa správala hadica do ktorej sa zastokavaju kvapkacie hlavičky... Peb.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika