Pomoc s trávnikom (chorý?)



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 93.96 (?) 
9.9.2014 13:12

áno je jedno či to bude LA s vápencom alebo LA s dolomitom, oba obsahuju 27% dusíka, takže dávkovanie je rovnaké. Majú ho všade v zahradkarskych potrebách, tuším so ho videl aj v Hornbachu, stojí pár eur.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 21.143 (?), 9.9.2014 14:06

Ještě k tomu Ledku, osobně bych raději pro neprofíka doporučoval ledek vápenatý, jednak je dle mne daleko dostupnější (amonný již moc v obchodech nevidím) a myslím si také, že je "bezpečnější"  nehrozí tak moc při chybném dávkování spálení trávníku a také snižuje trochu kyselost půdy. Postup zda hnojit před nebo po vertikutaci bych řešil podle toho jaká tam bude prodleva pokud to nebude více než 1-2 dny tak je to asi jedno. Ledek se po pokropení rozpustí během chvilky. Pokud máte málo času tak nejdříve posekejte na nízko pak vertikutace + pohnojení. Dle mne také nic zkazíte když na podzim uděláte 2x preventivní postřik proti plísním, toto je však věc názoru. Martin S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.7 (?), 9.9.2014 13:21

Je vhodne hnojit po vertikutacii. Ak je tu problem a nie je vertikutator rychle dostupny, tak urcite si nechat cast hnojiva na pohnojenie aj po tomto zasahu.

K okamzitemu ucinku na travu by som odporucil postrek mocovinou. Efekt sa dostavi za velmi kratky cas, zmenu bude mozne pozorovat takmer okamzite. Navod na postrek vacsinou byva na vreci mocoviny, pripadne si to lahko vygooglite. Postrek na list je vyhodny v tom, ze sa ziviny okamzite strebaju a zbytok sa splavi a zuzitkuje korenmi. Pozor, treba dobre ratat pri priprave postreku. Existuju aj kvapalne kombinovane hnojiva na travu. Tie by som pouzil ak je dovodne podozrenie, ze trave chyba aj nieco ine ako dusik. (Dusik je z 90 % achilova pata travniku. Ostatne ziviny si travnik dokaze ako tak ziskat, aj ak je ich pritomnost v bode nizka). Ja by som aj postrek robil az po vertikutacii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 144.99 (?), 9.9.2014 17:11

nie som si istý, že močovina bude mať rýchlejšie pôsobenie ako liadok vápenatý alebo amonny.

V prírode to chodí tak, že amoniak NH4 je nitrifikačnými batériami rozložený na dusitan NO2 a ten zas na dusičnan NO3 kt. je prijatelný rastlinami.

Liadok amonny ma 50% dusíka vo forme amoniaku a 50% vo forme dusičnanov, takze cast je travnikom prijatá okamžite a čast pozvolne v závislosti na rýchlosti nitrifikačného procesu.

Močovina má dusík vo forme dusitanov takze bude trvat min. týžden nez prebehne nitrifikacny proces premeny dusitanov na dusicnany.

Inak z dlhodobeho hladiska sa mi najlepsie osvecil síran amónny kt. má vsetok dusík vo forme amoniaku. Ak sa totiz so siranom hnoji pravidelne je rast trávnika rovnomerný. Pri liadku som pozoroval obrovský nárast rýchlosti v raste (musel som kosit 2x týždenne) ale aj jeho rýchly pokles a nasledné prejavy nedostatku dusíka.

Takže na rýchle dodanie liadok fajn ale pri pravidelnom hnojeni radsej síran amonny. Este by som dodal, ze treba sledovat obsah celkoveho dusika v danom hnojive a tomu prisposobit davkovanie, príklad:

1kg liadku vápenatého má 150g dusíka 99% z toho v dusicnanovej forme

1kg liadku amonneho má 270g dusíka poloviva dusicnan a polovica amoniak

1kg močoviny má 470g dusíka vsetok dusik v dusitanovej forme

1kg síranu amonneho 210g dusíka vsetok dusik v amoniakovej forme

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.7 (?), 9.9.2014 17:32

Pokial viem, mocovina sa strebava v priebehu minut ci hodin, aj ked nie je v stave ionov. Naopak, produkty rozkladu mocoviny mozu byt pre citlive listy nebezpecne a preto by sa nemala aplikovat za prudkeho slnka, ale idealne na noc, pred dazdom, aby sa zvysok zmyl z listov. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika