Zazimování malého jezírka



host - 133.210 (?)
15.9.2010 7:53
Na zahradě mám zakopanou bednu z umělé hmoty ještě z dob soc.Tak 100x50x40cm.Na dně vrstvu jakéhosi substrátu a v něm lekníny.Už nevím kolik roků.Kupoval jsem nevymrzající do malé hloubky.Každé jaro bohatě kvetou.Na zimu nic nepřipravuji nechávám volný průběh.Dříve jsem zakoušel karasy dvě zimy přežily ale na konci třetí přišla vánice na nezamrzlou hladinu ve vodě se utvořila sněhová kaše a bylo po nich.Jediná údržba kterou dělám je odstraňování napadaného listí a prorůstající trávy.Nemám žádné vzduchování ani filtraci a zahradu mám v podhůří Beskyd.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
0 - (31) - 61.106 (?), 29.8.2010 21:57

Nenapsal jste jaké druhy máte v té mělčině. Ty co pocházejí z našich zeměpisných šířek vydrží , ale například modrásku srdčitou - viz moje foto, nutno ponořit.  Svoje zimuji v třiceti centimetrové hloubce.

Modráska srdčitá. 29.8.2010.
Modráska srdčitá. 29.8.2010.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 133.166 (?), 30.8.2010 16:45

Všem vám moc a moc děkuji za rady. Jaké druhy rostlin tam mám to si ještě přesně dohledám ale zatím to jsou jen nějaké trávy na mělčině a leknín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
D.D. - (10) - 127.250 (?), 31.8.2010 18:05

K zimování leknínů-v pohodě mi přežívají zimu i v 40 cm hloubce takže v 60-70 je to bez jakých koliv problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 133.210 (?), 15.9.2010 7:53
Na zahradě mám zakopanou bednu z umělé hmoty ještě z dob soc.Tak 100x50x40cm.Na dně vrstvu jakéhosi substrátu a v něm lekníny.Už nevím kolik roků.Kupoval jsem nevymrzající do malé hloubky.Každé jaro bohatě kvetou.Na zimu nic nepřipravuji nechávám volný průběh.Dříve jsem zakoušel karasy dvě zimy přežily ale na konci třetí přišla vánice na nezamrzlou hladinu ve vodě se utvořila sněhová kaše a bylo po nich.Jediná údržba kterou dělám je odstraňování napadaného listí a prorůstající trávy.Nemám žádné vzduchování ani filtraci a zahradu mám v podhůří Beskyd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.23 (?), 26.10.2010 8:46

Na tak male plose nemuzete mi pustene cerpadlo, to je naprd, micha to teplejsi(u dna) se studenou u hladiny.. Co se tyka zakryti nejakyma deskama je nesmysl, protoze by byl markantni ubytek kysliku(nepruchozi svetlo). Dalsi vec je potreba mit aspon nejaky ohrivac na plovaku ktery se da bezproblemu koupit (300W topitko) ktere udrzi i ve velkych mrazech aspon torsku hladinu nezamrzlou a to z toho duvodu, aby mohli unikat plyny!.. Dalsi vec je kdyz zamrzne jezirko, tak odmetat snih, kvuli jiz zminenemu pruniku svetla a aby nedochazelo k discimilci ras. Samozrejem kontrolovat teplotu vody u dna, kde jsou ryby zalehle(teplota ma byt 4°C) pokud spadne tak nejmin na 3°C potom je to uz velice riskantni. Muze klesnout az na 2°C ale musi trvat maximalne 2 tydny, jinak ryby bud uhynou, nebo budou velmi vazne zdravotni problemy(Bavim se o koi kaprech) ne o barevnych kapricich a jim podobnych... Sam jsem letos postavil zimoviste ve sklepe a muzu byt aspon s rybakama neustale pri teplote vody kolem 20°C i v zime ;) Pokud mate otazky, rad poradim.

Mé jezirko a ryby

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 26.10.2010 9:45

Zazimování jezírka pomocí topného tělesa je sice možné, ale dost náročné provozně.  Pokud Vám to poběží celý den v kuse (a v mraze by asi mělo), spotřebuje to za den 7,2 kWh. Když si to přepočtete na průměrně dlouhou zimu, tak cena za el. energii násobně převýší pořizovací cenu topítka.
Na druhou stranu máte pravdu, že u takhle malých nádrží je běžné odvětrání pomocí kompresoru nebo málovýkonného čerpadla problematické právě z důvodu vychlazení vody i v nejhlubším místě. Otázka spíš je, zda pěstování ryb v bedně 100x50x40 není tak trochu trápení zvířat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.23 (?), 26.10.2010 9:56

Tak ono to neni jezirko, to je jak rikate krabice. Samozrejme kdyz nekdo neco planuje, tak musi pocitat s naklady a ti i s provoznima. Neresim tady kdo jake ma moznosti, pisu to, co funguje. Kdyz si delam jezirko s koi kapry, tak to neni jako akvarko doma. Pokud tam ma karasy, tak ti prezijou snad i zamrznuti v ledu ;) tak bych to neresil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdenall - (8) - 216.23 (?), 26.10.2010 10:37

jeste doplnim prispevek, co se tyka jak tady nekdo psal o prosekavani ledu, tak to je pro ryby opravdu klidnujcici! to uz to radeji vypustte a ryby dejte pryc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 26.10.2010 10:39

A navíc je to v mrazu hrozně krátkodobá záležitost, nová vrstva ledu se vytvoří znovu do několika málo hodin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 106.178 (?), 10.12.2010 23:52

Dobrý den,

mám v plánu na jaře začít stavět jezírko na chatě. Rozměr cca 2,5 x 5 m, tedy jen menší u pergoly.Po jezírku toužím již roky a vždy mě uchvátí pohled na život v něm, chvíle relaxu a zklidnění z dnešní uspěchané doby.Máte moc hezké jezírko a ryby v něm. Mám na Vás dotaz, stavěl jste pro zpevnění stěn z tvárnic bednění, ale potom jste použil fólii určitě. Zajímá mě, jakou máte hloubku jezírka, dále se někde psalo, že by se nemělo dávat dřevo do vody, údajně z něho uniká něco špatného do vody, ale je mi to divné, v přírodě je také napadané vše možné ve vodě.Máte tam kmen-je to moc hezké s tím jemným pískem- z jakého stromu je kmen, nebo je to jedno, mělo by to být tvrdé dřevo, buk, dub,ořech- nebude to škodit rybkám? Dále se mě velice líbí červené rybičky na fotu č.2, takové bych si moc přála koupit. Dále bych Vás poprosila, pokud budu mít uvedený rozměr o hloubce do 1m, jaké čerpadlo co s nejmenší spotřebou el. mám pořídit a kolik takových rybek mohu dát do jezírka?

Děkuji Vám za odpověď, pěkný den, Radka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika