Zazimování filtrace



Stránky: 1,  2   
host - 33.214 (?) 
26.10.2008 20:32, zobrazeno: 8112x

Vyndala jsem z jezírka filtraci a potřebuji poradit jak mám ošetřit kamínky-zeolit a lávový kámen na zimu, abych ji mohla použít i příští rok.Slyšela jsem, že lávový kámen se nesmí propírat ve vodě z vodovodu, aby se nezničily ty dobré bakterie, tak moc prosím o radu jak a včem ty kamínky vyprat a uskladnit na zimu.Děkuji za radu Ivana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 187.62 (?), 27.10.2008 11:14

Lávu vyperte ve vodě bez chloru, zeolit můžete promýt vodou s octem (zase bez chloru)...při reakci octa se zeolitem se z něj uvolní čpavek a je připraven na další rok... upozorňuji, po použití octa zase proprat (nemusíte nijak důkladně).

Další věc, nepokoušejte se biologickou vložku nadměrně čistit, pouze vyprat, pokud byste například čistila bio-vložku hypermanganem, nebo něčím podobným bakterie stoprocentně zabijete.

Poté nechte vložku i filtr uschnout a uskladněte. Na jaře by měl biologický filtr mít kratší čas náběhu, bakterie prý po vysušení a opětovném zvlhčení při uvedeni fíltrace do provozu bakterie pokračují v činnosti a reprodukci jako by se nic nestalo :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 64.138 (?), 27.10.2008 13:55

Běžné filtrační náplně (houby, biobals, kaldnes, atd.) properte pouze mechanicky pod proudem čisté vody, nechta vyschnout, na jaře je znova použijte. Co se zeolithu týče -pokud ho tam máte pár kilo, tak kupte nový. Na 100% regeneraci pouhým proplachem octem příliš neveřím. Mám takový pocit, že ve valné části filtrů co vídám, funguje ten vychvalovaný zeolit po čase spíše jako další substrát s aktivní plochou, pouze hůře čistitelný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.238 (?), 27.10.2008 14:31

ja by som sa regeneracie zeolitu vobec nebal. Ak si uvazime dostupnost jednotlivych surovin, asi by som ho regeneroval roztokom s kuchynskou solou. Potom niekolkokrat vymyl cistou vodou z vodovodu, pripadne studni, aby sa odstranil nadbytok NaCl. Ziskala by sa sodna forma zeolitu. Sodika by tam bolo malo, cast by sa asi vymenila za vapnik pri premyvani. A posluzil by dobre pri viazani amonnych ionov. Uvolnene sodne iony by nemali v tom mnozstve v jazierku vobec skodit. Ak by niekto chcel riesit cez H-formu, namiesto octu by som siel do kyseliny sirovej zriedenej. Ale aj ocot by mohol fingovat. Ta by bola este lepsia pri viazani amoniaku vo forme amonnych kaionov a tym aj znizovanie pH v jazierku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.62 (?), 27.10.2008 15:01

byl jsem stejný skeptik jako vy... ale poté co jsem viděl reakci používaného zeolitu s octem, jsem přesvědčený, že "něco" to určitě dělá, vzhledem k tomu, že je toho plný internet, předpokládám, že se opravdu jedná o uvolnění amoniaku...

sám si to někdy zkuste, toho octa stačí pár lžiček na 50l sud ;)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 106.80 (?), 27.10.2008 20:32

Díky všem za radu mám jenom obyčejnou filtraci, kde je tak kilo zeolitu a dvě kila lávového kamene plus UV lampa a vodotrysk, kolem dvou kubíků vody, hodně rostlin a koi kapry, bylo jich tam asi 16kousků, teď na zimu jsem jich nechala asi deset, vodu dolévám konví a jezírko je pěkné, jenom nevím jestli ty ryby přezimují, hloubka je kolem metru, lekníny jsem dala na dno ostatní rostliny jsou okolo ve vodě, tak prosím o další radu jestli je to tak dobře, teď tam mám jenom vzduchování, snad to stačí, nevím.Díky všem Ivana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 64.138 (?), 29.10.2008 9:07

Otázka je, jestli ten 1kg zeolithu stojí za tu námahu, a zda by Vám tu samou službu neudělaly třeba klasické filtrační houby. Nedělám si iluze, jak asi ten zeolith vypadá po měsíci provozu, a zda jeho schopnost něco vázat stojí vůbec za zmínku. Jak paní píše, má nějaký jednoduchý typ filtrace, a ty obvykle nemají nějaké mechanické předčištění, a tak si myslím, že je ten granulát beznadějně zalepen detritem

Ještě k tomu zeolithu, před časem jsem se pídil po nějakém jednoduchém způsobu, jak zjisit (ne)nasycenost nějakou jednoduchou metodou typu lakmusový papírek, aby se to dalo jednoduše zjistit přímo na zahradě u filtru, ale ničeho jsem se bohužel nedopátral

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 121.238 (?), 29.10.2008 10:18

Zeolit viaze amonne kationy chemicky. Ma k nim vysoku afinitu, cize moze sluzit ak narazove stupne konc tychto ionov vo vode. Kedze ionovymenna reakcia je rovnovazna reakcia a voda obsahuje aj ine iony, napr. vapenate, horecnate, ak je vo vode malo amonnych kationov zeolit moze cast amonnych, ktore nasorboval v casoch "krizy" postupne uvolnovat. Tie su prirodzene premienane na dusicnany bakteriami. Preto ak je zeolitu dost, moze zohrat ulohu chemickeho "viazaca" skodliveho amoniaku vo forme amonnych kationov ked je vo vode tychto ionov nadbytok. Navyse, mozno zeolit je dobry substrat pre bakterie, ktore dokazu viazany amoniak ziskat.

Test nasytenia zeolitu vidim ako jednoduchy, ak mate test na amoniak ci amonne kationy. K zeolitu pridajte roztok chloridu sodneho a vo vyluhu stanovte amoniak, ci amonne kationy.

Juro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 121.238 (?), 29.10.2008 10:20

Este jeden koment. Ak nie je jazierko totalne zahumusene, zvhladom na vyssiu uvahu sa mi zda kupovanie a vymienanie zeolitu ako absolutny nezmysel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.80 (?), 29.10.2008 19:57

Díky za radu, jezírko jsem čistila jednou, protože přes léto se trochu zakalila voda jinak je opravdu čisté, ale nevím čím je tak pěkné, když jak čtu ta filtrace asi není moc účinná, jsem pouhý laik, tak hledám co kdo poradí, ještě prosím pana Hrkala o název lepidla na slepení folie, dík všem kdo nám pomáhá.Ivana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika