UV lampa - jak zapínat



Meeeda1 - (37) - 92.74 (?)
27.4.2011 22:46

Ryby nebyli nemocne a voda je cista... zajimave.-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 232.98 (?), 27.4.2011 22:10, zobrazeno: 9590x

Dobrý den, rád bych se zeptal na názor ohledně používání UV lampy. Mám jezírko 2 m/3, filtrace má lampu 11W, což je myslím dost silné.

Dnes jsem mluvil s technikem, který mi říkal, že lampu stačí zapnout denně tak na 4 hodiny, že nemusí běžet trvale (doteď běží 24 hodin s celou filtrací).

Opravdu stačí jen tak málo?

PS: dá se nějak poznat, že už je nutná výměna? Jak poznám malou účinnost na zářivce?  Mám ji už třetím rokem.

Děkuji za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Meeeda1 - (37) - 92.74 (?), 27.4.2011 22:45

Ja ji nepouzivam a pohoda... vyhazovani penez?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Meeeda1 - (37) - 92.74 (?), 27.4.2011 22:46

Ryby nebyli nemocne a voda je cista... zajimave.-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
benistr - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 195.153 (?), 27.4.2011 23:16

Dobrý den,

Opravdu UV nemusí běžet celý den nevím jestli stačí 4 hod denně nechal bych jí alespoň 6 přes sezonu.

Jinak žářivka se má měnit každý rok, tak jesli jí používáte tři roky asi je na čase.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 28.4.2011 9:16

UV lampa je jedna z nejvíce diskutovaných součástí technologie pro zahradní jezírka, a můžete se dočkat naprosto protichůdných odpovědí. Osobně si myslím, že údaj výkonu lampy je jen částečná informace, a je třeba ho porovnat s parametrem výkonu čerpadla, resp. množství vody, protékající skrze lampu.
Vaši lampu bych navzdory tvrzení technika nechal běžet nepřetržitě, má malý výkon, spotřeba energie bude zanedbatelnou položkou.  Doporučená frekvence výměny zářivek je 8000 hodin, a ten údaj považuji za čistě marketingovou záležitost, lampy bych měnil až tehdy, zhoršuje-li se průzračnost vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 246.1 (?), 28.4.2011 11:09

Tepelný a světelný výkon UV trubice (světelného zdroje) má za následek nárust usazenin minerálního charakteru na skleněné trubce, která tuto trubici odděluje od vodního sloupce. Následkem je výrazné snížení účinnosti UV lampy, proto je nutné dle kvality vody jednou za čas vyčistit také tento skleněný tubus. Většinou se jedná o křehké sklo, které občas neopatrnou manipulací praskne, nebo se naštípne a pak je nutné jej vyměnit. Pokud kupuji novou UV lampu, kromě jiných parametrů zjišťuji dostupnost této skleněné trubky jako náhradního dílu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 28.4.2011 19:48

U Bitronu C je problém zanášení trochu zmenšen samočistícím šnekem, ale u tvrdé vody je tam také. Při tvrdvé vodě většinou doporučuji kontrolu 1x ročně při zazimování lampy. Na odstranění stačí ocet a houbička.
Co se křehkosti skleněné baňky týče, musím souhlasit, je opravdu velmi křehlá, zvláště když přejde mrazem. I když vím, co mohu čekat, mám jich už několik na svědomí :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 232.98 (?), 28.4.2011 21:26

Děkuji všem za vyčerpávající rady.

- dnes jsem koupil novou lampu

- zvážím použití lampy na cca 12 hodin denně - ne pro ušetření za elektřinu, to je opravdu zanedbatelné, ale aby lampa vydržela spoň dva roky, přece jen není levná a měnit každý rok se mi nechce.

- skleněný obal vyčistím, nezdá se být moc zanešený, nemáme tvrdou vodu, ale vyčištění se hodí. Dám si tedy hlavně pozor na křehkost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 29.4.2011 10:00

Nejsem si úplně jistý, jestli to pravidelné vypínání nebude pro zářivku spíše medvědí služba, a zda to opravdu přispěje k prodloužení životnosti zářivky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 123.17 (?), 29.4.2011 11:53

Zajímavý postřeh.

Pokud mám UV lampu zapnutou celou sezónu - tedy cca 8 měsíců, je to celkem 6 000 hod, což je tak životnost.

Ale vzhledem k tomu, že výkon na mé jezírko je zbytečně velký, asi to dva roky vydrží.

Tak to možná ještě přehodnotím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika