Uhyn pstruhu a sivenu



host - 234.232 (?)
19.6.2017 20:18

Dobry den. Ja tento problem riesim vo vacsom meradle. Chloramin T sa pouziva najma na liecbu bakt. ochorenia ziabier lososovitych ryb. Ja pouzivam davku 1kg na 50 m3 vody na 30 min- tak uvadza aj dostupna literatura. Tu uvedena davka (1ml sava na 50 L vody) a preratana na 50m3 vody je 1L Sava, sa mi zda strasne vela. Pozrel som si EC50, 48hod, dafnie (resp. vodne bezstavovce), mg/L-1: Chloramin T= 6,42 ; Savo= 1,57. Myslim si ze savo je 4,089x smrtelnejsie ako chloramin, tak ze si myslim ze vhodna davka je 250 ml sava na 50m3 vody (alebo 1ml sava na 200 L vody).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 49.131 (?), 19.9.2009 20:28
Až pojedete na opavsko ozvěte se a já vám aplikaci sava předvedu.Když si neumíte spočítat přesný objem vody a přesné dávkovaní tak to není muj problém.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.131 (?), 19.9.2009 20:31
Dávka sava je 1 ml na50 litru vody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.196 (?), 12.10.2009 20:59

Dobrý den,

jen tak na okraj, přípravků SAVO je několik druhů. Snad v tom byla chyba! Chovatel, který bez problému používá savo, by měl sdělit jaký typ sava používa. Věřím, že se Vám snažil jenom dobře poradit.

tak zatím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.131 (?), 2.12.2009 20:04
Jedná so to klasické savo s červeným vrškem to které se může používat i pro dezinfekcí studní.Ale znovu upozornuji že pokud si neumíte spočítat přesný objem nádrže tak savo nepoužívejte!!!Před několika lety jsem také přišel o veškerou násadu.Ve spěchu jsem si spočítal špatně objem a bylo po chovu.Pokud jsou ryby už hodně nemocné tak to savo ty podlomené dorazí.Je lepší použít nižší dávku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 69.19 (?), 3.7.2010 14:49

Prvně slyším něco o tom, že se do vody kde jsou ryby dává Savo. Myslím si, že jakákoli koncentrace může ryby, a zejména pstruhy, poškodit či zabít. Už vůbec se nebudu bavit o tom, že bych rybu z nádrže ošetřené Savem jedl. Jednoznačně je dle mého názoru problém s vodou - myslím si, že může být vysoká teplota vody, uvědomte si, že když berete pstruhy ze sádek, odchovávají při teplotě vody do 10 st C. Tozn. pokud je v pytli přivezete a vysypete do rybníka kde máte o více jak 5 st vyšší teplotu, způsobíte rybám teplotní šok, kteří ustojí jen velmi málo jedinců. Dále teplá voda je také méně provzdušněná, pstruh se dokáže přizpůsobit teplejší vodě (některé prameny uvádějí až 24 st C, mám je v zahradním jezírku bez přítoku, pouze jednou týdně doplním studenou vodu ze studny při teplotě vody v těchto měsících kolem 20 st.), ale nedokáže se přizpůsobit nedostatku kyslíku. Proto je nutné teplou vodu provzdušňovat nebo vysadit dostatečné množství vodních rostlin, které provzdušňování vody zajistí přirozenou cestou. Dalším problémem může být skutečně váš zdroj vody, jestliže je např. voda příliš kyselá nebo obsahuje vysoké množství volného dusíku, velmi to rybám vadí. Jezírko by mělo skýtat rybám také dostatečné množství úkrytů před letním sluncem, samozřejmě pokud se nejedná o jezírko v rámci horského nebo podhorského potoka. Rád se podělím o názory ostatních pstruhařů.

cihak.petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.212 (?), 28.2.2016 23:02

souhlas s petrem č. podle me má voda příliž nízké PH, hadam ze uhyn bude spis kapři-pstruzi, siveni že drží.změřil bych PH(roztok lepsi nez pakmusove papirky) a podle toho bych pokračoval. Hadam málo kyslíku, vysoke ph, lepi se jim žábry a proto ten uhyn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.232 (?), 19.6.2017 20:18

Dobry den. Ja tento problem riesim vo vacsom meradle. Chloramin T sa pouziva najma na liecbu bakt. ochorenia ziabier lososovitych ryb. Ja pouzivam davku 1kg na 50 m3 vody na 30 min- tak uvadza aj dostupna literatura. Tu uvedena davka (1ml sava na 50 L vody) a preratana na 50m3 vody je 1L Sava, sa mi zda strasne vela. Pozrel som si EC50, 48hod, dafnie (resp. vodne bezstavovce), mg/L-1: Chloramin T= 6,42 ; Savo= 1,57. Myslim si ze savo je 4,089x smrtelnejsie ako chloramin, tak ze si myslim ze vhodna davka je 250 ml sava na 50m3 vody (alebo 1ml sava na 200 L vody).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.211 (?), 14.3.2017 6:24

Dobrý den, chovám pstruhy a siveny společně s kapry, líny a candáty. Vodu mám ze studny a mohu se podělit o zkušenosti. Pokud jsou ryby malátné, je to zásadně vlivem kyslíku a doporučuji začít tím, že si změříte jak je voda okysličená. Pokud má voda nad 20 stupňů je nesmysl chovat pstruhy, protože tuto teplotu prostě nevydrží. Siven sice snáší teplotu kolem 23 stupňů, ale nemá pak ten švih a pohyb ve vodě.Hloubka rybníčku na pstruhy musí být kolem 3 m jinak nelze dodržet teplotní nutnost pro tyto dravce. Nesouhlasím s tím aplikovat Savo v jakékoliv koncentraci a podobě. Je to proti přírodě. Důležité je zajistit oběh vody, její čištění a okysličení. S hloubkou 1,7m neočekávejte nějaké úspěchy s chovem Je to bohužel krutá realita. Přeji hodně zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.89 (?), 14.7.2017 12:18

S naprostou většinou absolutně souhlasím... hlavně s hloubkou... mám jezírko cca 25m3 s nejhlubším místem "vanou 2,5*2m" o hloubce 2,5m a měl jsem kopat hlouběji! Ovšem nesouhlasím s tou teplotou... čtvrtým rokem odchovávám pstruhy v jezírku... v březnu-květnu nasadit cca 8-10cm a do zimy vylovit... přes léto voda v průměru 23-25°C a do podzima mají přes čtyřicet cm, takže žerou a přibírají váhu i přes léto (jasně, ve vodě do 18°C by to bylo rychlejší, ale nejedu na prodej... mám to pro potěšení a vlastní potřebu)! Loni byl jedinej problém, kdy začali být malátní, ale to voda měla při hladině 28°C ovšem ve dvou a půl metrech o tři stupně méně... Ze 40ks mi jich asi 6-8ks uhynulo... zbytek v pohodě! Takže pstruh duhový dává vodu i nad dvacet stupňů... u mě dokonce úplně v pohodě! Ale je fakt, že mám dva přítoky z filtrací (voda padá z vysoké výšky) a ještě silné vzduchování... Nicméně nesouhlasím s vaším tvrzením, že chovat pstruhy ve vodě nad 20°C je nesmysl! Nemáte pravdu... a nejsem nějaká vyjímka co potvrzuje pravidlo... znám spousty jezírkářů, kteří si pstruhy doma chovají a mají méně vhodné jezírka, než mám já... Je třeba si to vyzkoušet, nejlépe několik sezón po sobě, protože každá sezóna je jiná (tím myslím to, že náhlý úhyn v prvním roce nemusí nutně znamenat, že další rok se bude totéž opakovat)... M.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika