Snížení PH



host - 7.146 (?)
24.5.2010 15:47

PH- je spíše méně než 8 ale jsou tam stále vlaknité řasy příčinu neznám tak zkouším snižovat ph Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 7.146 (?), 23.5.2010 20:28, zobrazeno: 7475x

Dobrý den prosím vás mohl by jste mi někdo poradit jak snížit PH v jezírku rašelina mi nefunkuje mám PH kolem 8 a stále neklesá mam tam 50l rašeliny a nic jezírko mám 6000l děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.5.2010 9:29

Píšete, že máte pH kolem 8 - je to spíš méně než 8 nebo více než 8?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.106 (?), 24.5.2010 9:44
Nejdřív zjistěte příčinu vysokého Ph.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
L. Radek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (404) - 96.45 (?), 24.5.2010 14:58
V praci snizujeme ph siranem hlinitym, ale musel by jste u vyrobce zjistit jestli je vhodny i pro vase jezirko. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.146 (?), 24.5.2010 15:47

PH- je spíše méně než 8 ale jsou tam stále vlaknité řasy příčinu neznám tak zkouším snižovat ph Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 24.5.2010 16:37

Rast pH asi nie je zapríčinený reakciou amoniaku. Vypočítal som, že pH amoniaku vo vode sa riadi rovnicou:

pH=7,34+log p.p.m. amoniaku

Ak by pH bolo spôsobené amoniakom, dostali by ste sa do príliš vysokých konc. ppm, a mali by ste dávno otrávené jazierko. Koncentrácia amoniaku 1 ppm môže byť pre ryby smrtelná, čo paradoxne zase závisí od pH, ktoré je ale spôsobené inými faktormi.

pH rast asi súvisí s rovnováhou (cyklom) oxidu uhličitého vo vode. Ten sa do vody dostáva jednak rozpúšťaním zo vzduchu, ale čo je horšie, aj prítomnosťou uhličitanov (tvrdosť vody). Uhličitany v malých koncentráciách (alebo ak chcete množstvách) považujme za rozpustné látky. Hydrolýzou tvroia ióny vápenaté, horečnaté, uhličitanové a hydrogénuhličitanové a táto rozpustná forma je známa ako prechodná tvrdosť vody. Uhličitanové anióny sú silne zásadité (teda pre jazierkovské pomery) a hydrogénuhličitanové sú viacmenej pH neutrálne. Medzi nimi je neustála rovnováha. Hydrogénuhličitanové, to sú tie lepšie, a vznikajú z uhličitanových reakciou s oxidom uhličitým:

CO32- + H2O + CO2  -> 2HCO3-

Na to aby vznikli, potrebujú voľný oxid ohličitý, CO2, asi zo vzduchu. A sme pri koreni veci. Ak je dosť CO2 vzniká hydrogénuhličitan, ak je ho málo, zaniká. Ak máme jazierko plné rias a slnko svieti intenzívne celý čas, riasy spotrebujú všetok oxid uhličitý vo vode, a to veľmi rýchlo a posunú rovnováhu tak, že sa ďalsí dobrý pH neutrálny hydrogénuhličitan rozloží na zlý alkalický uhličitan. Ten spôsobí rast pH.

Žial, ako spomenuté vyššie, pH má veľký vplyv na jedovatosť amoniaku. Vysoké pH spôsobuje, že už malé konc amoniaku sú pre ryby prudkým jedom. Preto udržať pH pod 7, alebo radšej 6,  má veľký význam.

Či je pH spôsobené cyklom CO2 možno (asi) overiť aj tak, či sa mení pH v cykloch deň a noc. Podľa tejto hypotézy by najvyššie pH malo byť na konci slnečného dňa a relatívne menšie skoro ráno po noci Cez noc riasy dýchajú a uvoľňujú CO2).

Čo by vás mohlo tešiť, je znižovanie voľného CO2, skleníkového plynu. Fotosyntézou rastie aj kyslík vo vode. Dobrá prevencia je mať v jazierku mäkkú vodu, napríklad dažďovú, prípadne overiť tú zo studne alebo z vodovodu. Nedávať do jazierka vápenec, travertín... i keď dekoračne sú to možno tie najkrajšie kamene. Z Chorvátkeho mora som si doniesol pár takých dierkatých kameňov ale do jazierka alebo do akvária by som ich nedal ani za svet. Obmedziť slnko, ak sa to dá... napríklad leknami.

Nech toto potvrdí či vyvráti chemický alí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 7.146 (?), 24.5.2010 20:14

Děkuji za stručný popis ALÍ, ale asi na tom něco bude proteže jsem jezírko napouštěl ze studny a máme tvrdou a dost železitou vodu, co se týká slunce jezírko je poměrně dobře chráněné před sluncem svítí na něj jen dopoledne a to asi jenom 2 hodiny, ale jestli jsem dodře pochopil když připustím deštovou vodu mohlo by PH klesnout? To by neměl být problém mám vedle jezírka přístřešek tak svedu okap přímo do jezírka.Mimo jiné podle vašich zkušeností mi poradte jak zlikviduji vláknitou řasu z jezírka předem moc děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 25.5.2010 10:25

K hodnotě pH asi takhle - píštete, že máte hodnotu pH 8, asi spíš trochu méně. Troufám si říct, že pokud máte hodnotu 7,6 nebo 7,9 na běžných měřících sadách nerozlišíte, a digitální měřák asi nepoužíváte. Pak bych tedy skončil konstatováním, že máte pH lehce pod 8. a tím bych skončil. Prostě bych si tím neptrápil hlavu.  To, že Vám v jezírku roste dlouhá řasa, můžeme mít další spoustu důvodů, hodnota pH může (ale také nemusí) být jedním z nich.
Že Vám nefunguje rašelina na snížení pH je možné - třeba má voda ve Vašem jezírku takovou neutralizační kapacitu, že efekt rašelinového výluhu prostě nezměříte, nebo se neprojeví. Regulovat pH pomocí rašeliny je možné, ale ne příliš přesné - neplatí nějaká jednoduchá poučka typu "1 pytel rašeliny na 10 kubíků vody sníží pH o stupeň"
Na rozdíl od Jury si nemyslím, že je nějaká extra výhra mít v jezírku měkkou vodu, a velké množství deštové vody (svody z okapů) neberu jako plus pro dosažení čisté vody, spíše naopak. Souvisí to s tím, co píše Jura o uhličitanové rovnováze - já bych to rozšířil na vápeno-uhličitanovou rovnováhu,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika