Řasa v jezírku teď na jaře



host - 232.98 (?)
1.5.2011 1:49

Trochu jsem přemýšlel a napadlo mne, že by možná trochu problém s nečistotou na břehu v kačírku mohl řešit skimmer.

Vzhledem k malému jezírku bych potřeboval něco opravdu maličké, ideálně s vlastním čerpadlem - tak cca 15 - 20 cm.

Nevíte o něčem? Na netu nemohu nic najít. A pomůže to?, nebo to nemá u tak malého jezírka smysl?

Jinak samozřejmě budu rád za reakce i na můj předchozí příspěvek.

Děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 178.235 (?), 14.4.2011 17:09

Jakou má Algae Away životnost? Já mám minijezírko o obsahu necelý kubík s čolky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
benistr - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 195.153 (?), 14.4.2011 18:25

Osobně nevím, mám to tam měsíc a zatím čisto, ale z části to může být tím že jede filtrace která nejela v době kdy se vytvořila vláknitá řasa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 232.98 (?), 28.4.2011 22:04

Tak jsem také podlehl a koupil Algae Away. Dal jsem dávku 1g na 1000 litrů (tedy tu vyšší) a po cca týdnu znovu. Dával jsem to rozředěné ve vodě přímo do jezírka.

Bohužel zrovna jsem měl technický problém s filtrací, takže to možná trochu zkresluje výsledek. Nemohu tedy zatím účinek až tak vyhodnotit.

Nicméně na fólii řasa neroste, na kačírku v pobřežní zóně se dělá pořád. Bohužel s tím stále bojuji, ale nevyhrávám. Jediné co pomůže, je ometení, ale za dva tři dny je tam řasa opět. Kačírek se zrovna dobře neometá, padá do jezírka,... Také používám perkarbonát, ten samozřejmě řasu také spolehlivě zlikviduje, ale opět jen dočasně. Navíc tomu možná přispívají asi i jiné nečistoty, které proud vody žene právě na břehy (nyní třeba hodně pyl).

Jsem z toho hodně smuten, tato "drobnost" mi kazí dojem z jezírka, prostě zelený kačítek nevypadá pěkně. A v létě to bude asi jen horší.

Myslíte si, že mohu doufat, že Algae Away postupně řasu zlikviduje, za jak dlouho by mohl být vidět účinek?

A mám ještě jeden dotaz. Nedal by se kačírek něčím nahradit, nenapadá Vás nějaké jiné řešení pobřežní zóny. Je docela mělká, jen cca 10 - 20 cm, takže snad nějaké placaté kameny, podobné vápenci. Nebo nění něco umělé?

Uvítám každou radu, jak tento problém vyřešit s konečnou platností. Děkuji.

Pro názornost přikládám foto pobřežní zóny.

Jezirko_kacirek
Jezirko_kacirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.98 (?), 1.5.2011 1:49

Trochu jsem přemýšlel a napadlo mne, že by možná trochu problém s nečistotou na břehu v kačírku mohl řešit skimmer.

Vzhledem k malému jezírku bych potřeboval něco opravdu maličké, ideálně s vlastním čerpadlem - tak cca 15 - 20 cm.

Nevíte o něčem? Na netu nemohu nic najít. A pomůže to?, nebo to nemá u tak malého jezírka smysl?

Jinak samozřejmě budu rád za reakce i na můj předchozí příspěvek.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.5.2011 9:12

Myslíte, že podle zaslané fotografie je opravdu nutné řešit lehký nárůst na mělké části nádrže? Mě totiž nepřipadá, že by bylo nutné tenhle stav nějak extra řešit. Máte prostě už takovou konstrukci i tvar nádrže, a to, že jste zvolil velmi světlý, až bílý kačírek, není ani špatně, ani dobře, je to prostě tak.  Věřte, že pokud by byl kačírek tmavší,  podobnou věc by jste vůbec neřešil, a užíval si krásně průzračné vody Vašeho jezírka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.98 (?), 2.5.2011 19:10

Děkuji za reakci. Asi jsem puntičkář, prostě mi to kazí pohled na jezírko.

Nicméně jsem dnes podrobně řasy na kačírku (není zas tak světlý, rozhodně ne bílý, fotka trochu zkresluje)  zkoumal a dospěl k názoru, že nejde o rostoucí řasu jako takovou. Jde spíše o nános šedozelené hmoty, která je na kačírku jen usazená. Mohlo by jít i o odumřelé řasy, které se shlukly ke břehu. Zelené řasy přirostlé ke kamenům je jen nepatrně.

Je to asi dáno tím, že vodopád i vzduchování vše žene z prostředka hladiny na břehy do kačírku. Mám obavu, pokud to tam nechám, že se to časem rozloží a bude sloužit jako podpora skutečného růstu řas.

Zkusmo jsem vzal cca 10 metrovou hadici, natáhl od jezírka dolů, naplnil vodou a zkusil takto jen hadicí odsát tyto nečistoty. Bohužel mám jen malý sklon zahrádky, takže podtlak v hadici byl jen malý, ani kačírek to nezvedalo. Ale výsledek je i tak velmi dobrý, bez velkého zvíření se mi podařilo dost nečistot odsát, odhaduji až 90% vyčištění viditelných zbytků, asi i něco bude ještě mezi kačírkem, ale na to samospád opravdu nestačil.

Takže se vydám asi touto cestou, ometání není ono - vždy se zakalí celé jezírko a i den se pak čistí, což je škoda a zbytečně zatěžuje filtraci. Ještě najít technickou cestu. Samospádem je to slabé. Ideálně nějaké čerpadlo, které by nasávalo s větším podtlakem. Zkusím něco najít na netu. Navíc si myslím, že když budu nečistoty odsávat, bude to dobrá prevence proti dalšímu růstu.

Nemáte radu na nějaké malé, levné čerpadlo vhodné pro tento účel.Nebo třeba nějaký nejmenší vysavač, pokud se dělají, možná i sehnat použitý, na toto by asi stačilo skoro vše jen o trochu silnější než samospád.

Uvítám každou dobrou radu ohledně vhodné techniky pro odsávání. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.98 (?), 9.5.2011 23:48

... malé pokračování k předešlému příspěvku.

Jak už jsem uvedl, na radu zde na fóru jsem zakoupil Algae Away a dvakrát aplikoval. Řasa moc nerostla na fólii, ale na kačírku se objevovala - možná spíše odumřelá. Jak jsem už psal, podařilo se mi ji odsát hadicí.

Protože se mi to ale pořád nezdálo, asi jsem udělal chybu a po cca třech dnech koupil a aplikoval Pond Protect (také jsou na něj pěkné reference, měl by přímo působit jako ochrana povrchů - stěn, kačírku, hadic,...).

Vím, byla to blbost, míchat to tak rychle po sobě. Nicméně výsledek - řasa nejen že neroste, ale i mizí, hadice jsou čistější, vzduchovací kámen, který byl obrostlý řasy je nyní čistý, kačírek se nezanáší žádnou řasou a ani na něm nic neroste. Zajímavé je, že na fólii se objevil menší hnědý flek - že by hnědá řasa?

A tak mám teď problém - který prostředek zabral? Osobně se kloním k Algae Away, byl tam mnohem déle, vícekrát aplikován, zpětně si uvědomuji, že řasa v jezírku už asi ustupovala ještě před aplikací Pond Protect. Ten jsem dával jen kvůli vyčištění kačírku, ale asi by se to později stejně vyčistilo, když všude jinde v jezírku řasa ustupuje. Navíc jedu bez UV lampy a zatím v pohodě.

Budu tedy aplikovat Algae Away, dnes jsem dal týdenní dávku (u mne je to jen cca 1 g na celé jezírko). Lampu jsem dal na spínací hodiny a budu zatím používat 3 dny v týdnu, mám to tak, aby se každý den nemusela spínat a vypínat. Voda je zatím jak křišťál, snad to tak i zůstane.

Ještě otázka - ta hnědá řasa - máte s tím v současnosti někdo problém? Je málo světla, nebo to způsobuje Algae Away nějak tím, že odebere živiny pro zelenou, tak se tam nastrčí hnědá?

A jak jste na tom s řasou, není dobrý výsledek nakonec jen díky počasí, že řasa tolik neroste? Nebo opravdu Algae Away zabral? To nedokáži posoudit, počasí je jak na houpačce. Možná se s příchodem slunka situace změní a řasa se vrátí i přes aplikaci Algae, uvidíme.

Napište jak to s řasou máte, ať vím jestli působí přípravky nebo je to všude OK díky příhodnému počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.5.2011 9:11

Zkuste být příště trpělivější, 3 dny na reakci na nějaký přípravek v jezírku je velmi krátká doba (až na vyjímky), tak rychle to prostě neběží. Zjistit teď, který z přípravků může za dobrý výsledek, je nemožné, vždy to bude v rovině spekulací. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.230 (?), 11.5.2011 17:44
Dobrý den.I já mám problém s řasou.Má barvu šedozelenou a je prostě všude.Na stěnách, na rostlinách a kamenech.Pokud do ní štouchnu rozpadne se na kousky.O jaky tip řasy jde a jaky přípravek použít.Jinak je voda čistá.Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 11.5.2011 17:57

Asi to nie je riasa ale cyanobakteria... sinica.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika