Průtokoměr u jezírek



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?)
3.10.2018 10:38

Pokud máte gravitační filtr, je lepší hladinový spínač než průtokoměr.

Naopak pro tlakový filtr je průtokoměr někdy lepší než manometr, protože zanesení filtru způsobuje větší tlakovou ztrátu a tím pokles průtoku. I v případě zkratového proudu (průraz filtračního média) klesá průtok razantněji než by byl vzestup tlaku před filtrem. Pokud tedy tlakový filtr perete na základě manuálního ovládání, je průtokoměr dobré zařízení.

Pro jednorázové měření je lepší objemová metoda, kdy volba nádoby je dobrá, aby měření probíhalo cca 100 sekund.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 238.26 (?), 1.10.2018 11:06, zobrazeno: 2952x

Díval jsem se ze zajímavosti na vychytávky k jezírkům a oslovil mne měřič průtoku vody od Aquaforte. Když nad tím ale uvažuji selským rozumem tak mi to hlava úplně nebere. Píši, že je pro trubku 63 mm a že zvladne měřit od 1,3 až do 16 kubíků za hodinu. Čerpadlo od Aguaforte má výkon až 30 kubíků za hodinu a výstup vody také 63 mm trubkou. Takže maximální průtok trubkou je asi možný až 30 kubíků za hodinu ale jelikož vevnitř trubky je plovák ukazující průtok vody tak ten brání maximálnímu průtoku a proto ta horní hranice 16 kubíků za hodinu.

Je jiné vysvětlení?

průtokoměr
průtokoměr
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 224.180 (?), 1.10.2018 13:28

Myslím, že umožňuje jen orientační měření průtoku v rozsahu 1,3-16.

Pokud je průtok větší, tak ukáže na stupnici 16 m3, ale většímu průtoku nebrání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.180 (?), 1.10.2018 13:41

Umožňuje jen orientační měření průtoku v rozsahu 1,3-16.

Pokud je skutečný průtok větší (např. 30 m3), tak ukáže na stupnici 16 m3, ale většímu průtoku nebrání. Opačně pokud je skutečný průtok nízký (např. 0,5m3) měřič ukáže nejnižší hodnoutu na stupnici 1,3m3

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 238.26 (?), 1.10.2018 15:01

Tak to je chytré. Děkuji za informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?), 1.10.2018 16:16

To červené na obrázku není plovák, ale zřejmě závaží. Protože trubice se rozšiřuje, tak ukazatel je vynesen do takové výšky, kdy se jeho váha vyrovná se silami proudící vody. Protože se čerpadla provozují v cca polovině křivky Q-H tak daný měřič je vhodný pro čerpadla do 1,5 násobku maximálního Q (nad to je pak průtokoměr spíše indikací zap/vyp)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.26 (?), 2.10.2018 9:42

Žasnu nad vysokou odbornou úrovní diskutujících a lámu si hlavu zda jde o generaci X nebo už Y. Abych to stíhal chápat já, senior generace X provedu svůj amatérký výklad podle toho co jste uvedli. Křivka Q-H je grafický průběh průtoku vody čerpadlem tlačícího vodu do určité výše při puštění na maximální výkon. Čerpadlo vždy tlačí vodu výše než je hladina vody v jezírku. V mém případě tlačí do výše 1,5 metru. Moje čerpadlo Aquaforte 30.000 má regulátor výkonu. Když ho dám na plno tak by teoreticky dle křivky Q-H měl byl průtok 22,5 kubíků.  Potom by mi uvedený průtokoměr ukazoval 16 kubíků i když by teklo 22,5 kubíků. Když bych nedal výkon na plno tak by rozsah průtokoměru měl stačit. Jinými slovy je určen pro čerpadla do maximálního výkonu 20 kubíků.

křivka Q-H
křivka Q-H
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 2.10.2018 17:06

Já bych to s dovolením ještě trochu zkomplikoval - do hry vstupuje ještě potrubí a ztráta jím způsobená.  Můj skromný odhad je že pokud je maximum průtokoměru opravdu 16m3/hod, budete se pohybovat někde těsně kolem.
Máte samozřejmě ještě možnost provést "sudové měření" - tzn. velká nádoba známého objemu, stopky a pak trochu počítání... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?), 3.10.2018 10:38

Pokud máte gravitační filtr, je lepší hladinový spínač než průtokoměr.

Naopak pro tlakový filtr je průtokoměr někdy lepší než manometr, protože zanesení filtru způsobuje větší tlakovou ztrátu a tím pokles průtoku. I v případě zkratového proudu (průraz filtračního média) klesá průtok razantněji než by byl vzestup tlaku před filtrem. Pokud tedy tlakový filtr perete na základě manuálního ovládání, je průtokoměr dobré zařízení.

Pro jednorázové měření je lepší objemová metoda, kdy volba nádoby je dobrá, aby měření probíhalo cca 100 sekund.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika