Osvětlení jezírka



Pslany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 53.34 (?)
7.8.2009 11:10

Nevydrzel jsem, ta autobaterie pri lovu ryb napaji menic pro odlov ryb, jez vytvari impulzy o napeti zhruba 1000V 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 232.98 (?), 6.8.2009 21:51, zobrazeno: 16475x

Prošel jsem celou diskuzi a nenašel jsme nic na téma osvětlení jezírka. Mám malé jezírko - cca 3 - 1,4 m, metr hluboké a chtěl bych je osvítit, včetně kaskádky u jezírka.

Původně jsem chtěl jeden reflektor ve vodě, který by svítil přes vodu na kaskádku, ale prý to fungovat nebude, údajně je nutné dát dva.

Zvažuji LED reflektor, ale nemám s tím žádné zkušenosti.

Je tu někdo, kdo osvětloval jezírko? Jak moc silné reflektory musí být. Dá se na to použít nějaký LED reflektor, moc jsem jich na webu nenašel, ale jsou. Kolik W musí mít diody?

Uvítám pokud se někdo podělí o svoje zkušenosti. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 6.8.2009 23:54

navštivte velkoobchody s elektroinstalačním materiálem, naleznete zde i zcela vodotěsná svítidla. Hledejte krytí IP68.

Vodotěsných svítidel je řada. Nejjednodušší by bylo ale zakoupení levné vodotěsné halogeny a dodatečné nainstalování led diody 3W (světelný výkon bude podobný jako u 20 -30W halogenky. Vlastní výkonné leddiody tvrdě popadaly v cenách, stojí dnes (3W) do 200 Kč, zdroj bude stát podobně a slušné zdroje napájí do 3 diod 3W.

Fajn je, že jsou k dispozici již bílé diody s teplým světlem, které je přirozenější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.8.2009 8:47

Počet reflektorů je individuální záležitost každého jezírka, obvyklejší než LED je halogenová žárovka, o různém výkonu.  Světla se do vody vždy vedeou přes trafo 230V-12V, což by i při případném poškození krycího skla světla nikoho nezranilo.  Dělají se i LED světla, ale jejich barva mi přijde až nepřirozeně studená.
Pokud budete chtít vodopád nebo fontánu nasvítit, u halogenu máte možnost i různých barevných filtrů, u LED jsem se s tím ještě nesetkal.
Připravte se na jednu věc, pokud posvíte od spodu do masy vody, uvidíte najednou spoustu plovoucí nečistoty, které jste předtím neviděli. Kousky bordelu Vám začnou ve vodě "svítit" - jako můry v letním kině

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 7.8.2009 10:52
Velký pozor na tento falešný mýtus - že je něco na 12V neznamená, že je to bezpečné!!! Jistě víte, že nezabíjí napětí, ale proud, a proto se dá říci, že je určité malé napětí bezpečné vždy jen v určitém prostředí. Čili 12V je obecně vcelku bezpečných v suchých prostorách, ale určitě ne ve vlhku či přímo ve vodě. Ve vodě bych se bál třeba i při 3V. Jistě jste slyšeli o nezákonném způsobu lovení ryb pomocí autobaterie a dlouhých drátů. Někdo možná zachytil i informaci o udělení tzv. Darwinovy ceny jistému degenerátovi, který zahynul při vybírání takto "ulovených" ryb, když před tím pozapomněl vytáhnout dráty z vody. A to je prosím autobaterie zdroj stejnosměrného proudu, střídavý (ten napájí třeba ty halogenové žárovky) je pro lidský organismus ještě nebezpečnější, protože kromě rozkladu krve a křečí navíc způsobuje i srdeční fibrilaci. Já razím heslo, že jakýkoliv spotřebič provozovaný venku (ne jen přímo u vody nebo v ní) by měl být napojen na kvalitně udělaný rozvod jištěný proudovým chráničem, protože život máme my, i naši blízcí, opravdu jen jeden.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pslany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 53.34 (?), 7.8.2009 11:10

Nevydrzel jsem, ta autobaterie pri lovu ryb napaji menic pro odlov ryb, jez vytvari impulzy o napeti zhruba 1000V 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 7.8.2009 11:30

To je možné, že něco takové existuje, ale funguje to i bez toho agregátu... viz třeba první stránka z Googlu, co mi přišla pod ruku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.20 (?), 7.8.2009 12:33
Nechal jste se nachytat stránkou "rotteneggs" (česky něco jako "pukavci"), kde jsou úmyslně uváděny návody nefunkční nebo směšné. Z 12V akumulátoru pouhým ponořením drátů žádný šok pro ryby nevydolujete. Kdyby to fungovalo, po každém pádu auta do vody (někdy i při průjezdu auta hlubším brodem) by všude kolem byly omráčené ryby. Zkuste do rybníka hodit například 9V baterku (nebo dvě spojené do série) a uvidíte, co se stane. Nic. Akvária jsou plná nejrůznějších elektrických zařízení (filtr, topení, dnes i ponořené reflektory) a akvaristé dosud žijí. Dokonce i tehdy, když se například skleněný obal topného tělíska rozbije a střídavých 230V jde přímo do vody (osobně neúmyslně vyzkoušeno - nedoporučuji opakovat). V našem akvaristickém kroužku jsme kdysi měli z bezpečnostních důvodů osvětlení na 24V. Jednou při čištění akvária kdosi zavadil o osvětlovací rampu, a ta zahučela do vody přímo k mým rukám. Necítil jsem naprosto nic, ryby také ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 7.8.2009 14:59
Máte pravdu, nechal jsem se nachytat, já jsem totiž opravdu nikdy nic podobného nezkoušel. Děkuji tedy za osvětu, moje rady byly asi zbytečně ustrašené a, jak je vidět z Vašeho osobního příkladu, ani 230V AC v praxi není problém.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.20 (?), 7.8.2009 21:56
Tak těch 230 V střídavých ve vodě bych ROZHODNĚ nedoporučoval zkoušet. Sladká voda má sice nízkou vodivost a při ponoření obnaženého fázového vodiče se člověku s rukou ponořenou ve vzdálenosti několika desítek centimetrů ZPRAVIDLA nic nestane, přesto nedoporučuji na to spoléhat. Oblíbená scéna z televizních detektivek, kdy vrah hodí nebohé oběti fén do vany, sice není 100% účinnou vražednou metodou, ale pár příkladů podobných úmrtí evidováno je. Pravda, voda ve vaně má většinou mnohem vyšší vodivost než sladká voda v akváriu (díky mydlinkám, koupelovým solím ap.) a tělo musí být "uzemněno" kontaktem s nějakým vodivým povrchem (kovová vana, vodovodní trubka ap.). Pokud někdo můj předcházející příspěvek pochopil tak, že 230 V ve vodě není problém a že v jezírku by šlo svítit i obyčejnou stolní lampičkou vhozenou do vody (opravdu by to svítilo), omlouvám se. TAKHLE jsem to určitě nemyslel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 9.8.2009 23:14

Ano pane Hrkale, právě proto jsem psal o "teplé bílé", která subjektivně připomíná svit žárovky. Do nedávna se nejednalo o standardní zdroj světla. Stanadardní "mrtvolné " bílé ledky mají barvu odpovídající 6000 K, naproti tomu "teplá bílá" pokrývá interval 2800 - 3800 K, proto je tato bílá přirozeně zabarvená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika