NO3 a výměna vody



host - 121.238 (?)
22.6.2012 15:48

Narusenim stavu bakterii zdvihnete hodnoty amoniaku a nie dusicnanov. Na dusicnany su najlepsie nejake plavajuce rastliny. Ich mnozstvo sa zvysi aj rastom rias.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 187.164 (?), 22.6.2012 12:54, zobrazeno: 6789x

Naprosto mi zezelenala voda, podle měření Quick Stickem mám lehce zvýšený NO3 na 10 mg, ostatní hodnoty v pohodě. Myslel jsem že vyměním komplet vodu, ale když jsem zkusil tu ve studni, tak u té mi to ukázalo dokonce asi 50 mg, navíc PH slabých 6,4. Má to cenu měnit?

Ta voda v jezírku mi totálně zezelenala během pár dní, bílá tyč od síťky je vidět tak 30 centimetrů. Nedávno použitý kyslíkový čistič (perkarbonát sodný).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 22.6.2012 13:54

Nemá. Pokud máte správně změřeno, ve vodě v nádrži 10mg a ve vodě, kterou by jste chtěl dopouštět 50 mg, není to ani logické.
Navíc nemyslím, že hodnota 10 mg je nějaká šílená, vyžadující akutní řešení.
BTW - důvodem zezelenání vody může být právě nadměrné použití zmíněného velmi oblíbeného přípravku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.164 (?), 22.6.2012 14:58

co tedy s tím? Dosypat bakterie? Letos jsem tam žádné nedal a spoléhal jsem na přirozený start filtru. V návodu ke Quick Stick je uvedeno, že vyšší hodnota NO3 je příznakem narušení stavu bakterií. Mám ca 100 m3, cokoliv tam sypu stojí dost peněz :(.

Myslel jsem že bych vypustil vodu, pořádně vyčistil koupací část wapkou a po napuštění koupil nějaké startovací bakterie. Nevadí mi nacpat tam nějaké peníze, ale vadí mi nasypat tam něco za pět tisíc a za tři týdny se vztekat znova (jako se Stop Blanketweed).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.238 (?), 22.6.2012 15:48

Narusenim stavu bakterii zdvihnete hodnoty amoniaku a nie dusicnanov. Na dusicnany su najlepsie nejake plavajuce rastliny. Ich mnozstvo sa zvysi aj rastom rias.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 22.6.2012 16:20

Jestli máte hodnotu NO3 10 mg /l, nijak zvlášť bych to neřešil. Vyšší hodnota NO3 může znamenat narušení stavu bakterií, ale také nemusí.
Možná Vám zezelenání vody způsobilo naopak pokles hladiny NO3 (to je moje spekulace), a tudíž myšlenka na kompletní vypuštění nádrže a vyčištění wapkou nepovede v těchto vedrech k výsledkům, které vydrží déle jak týden (dopouštět budete ze studny 50mg/l)
Máte 100m3 vody - před tím se Vám ta voda nezelenala, nebo je to nová nádrž?
Ještě k použitému perkarbonátu a bakteriím - co myslíte, že se stane s bakteriemi , když ve vodě přijdou do přímého styku s perkarbonátem ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 219.84 (?), 27.6.2012 12:00

Máte v jezírku ryby? Pokud ano kolik máte amoniaku a NO2 ve vodě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.164 (?), 3.7.2012 14:09

Voda už je naštěstí čistá. Jak uvedl pan Hrkal, byla to asi reakce na kyslíkový čistič. Zvážil jsem zbytek pytle a vyšlo mi, že jsem dal ca 70g/m3. Řasu to odrovnalo, spousta nepořádku se zvedla a pobral jej skimr, ale voda zezelenala.

Kromě toho, že jsem tomu dal čas jsem přihodil i Golema. Řekl jsem si, že ty tři stovky za kilovku tam nasypu a že těžko něco zkazí. Po dvou dnech se voda začala viditelně zlepšovat, po týdnu už bylo vidět do 2 metrů a i teď po horkém týdnu je voda čistá. Musel jsem pořádně vysát dno i stěny, aby se z nich neuvolňoval bordýlek.

Jezírko je od 2008, tedy pátou sezónu. Dva roky naprostý křišťál, třetí rok začala dlouhá řasa, loni jsem s ní s mizerným výsledkem zabojoval přípravkem Stop Blanketweed a od té doby jsem se s tím pral. Trochu si říkám, co je jiného než na začátku. Mám mnohem víc rostlin, to je prales - ale ty by měli pomáhat. Pravidelně je probírám, nenechávám tam staré listy, jen u rákosu jsou v kačírku patrné staré pahýly.

Dlouhodobé hodnoty dle Quick Stick: NO3=10, NO2 OK, GH >7°, KH 3-6°, Ph 7, Cl2 0. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.35 (?), 3.7.2012 19:46

... a kilogramy ci tony starych korenovych sustav ktore nevidite a cudovali by ste sa, co v strku zostava. Niektore hromadne odumru a mozu sposobit problem. Hlavne striedanie sezon sa na tomto prejavi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.164 (?), 4.7.2012 7:51

Znamená to tedy prohrabat celý kačírek a přesázet všechny rostliny? Trochu jsem to tušil, ale moc se mi do toho nechce. Bude to fuška, mám tam skoro 10 m3 kačírku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 4.7.2012 10:10

Nemyslím, že by bylo nutné kvůli hodnotě NO3=10 nějak zásadně rozhrabovat 10 kubíků kačírku. To by to pak musle dělat každý :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika