Minimální výše hladiny v bubnovém filtru



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?)
17.9.2018 16:20

Jen jednu poznámku k tomu dopouštění ze závlah - zjistěte si jakou vodou vlastně zaléváte a zda třeba náhodou nemáte v systému závlah zapojený nějaký Dosatron...  :)
Pro EXN bod 2) Ne, ten delší ostřik jednou za čas to na 100% nevyřeší, ale provozně to i tak výrazně zlepší. My jsme zkoušeli použít i jiný než doporučený průměr trubek na odtoku špíny, ale že by to vedlo k nějakému jednoznačnému efektu to si nemyslím.
 

Voda z proplachu bubnu podle mého použít v jezírku znovu nejde. Na zalití fajn, ale spíše na nějakou zakůrovanou plochu. Na trávník bych to asi nelil...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 28.3.2018 9:22

Nemyslím si že je v tom nějaký zásadní rozdíl.  Viděl jsem jak propouštějící šoupata, tak i kulové ventily.. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 23.3.2018 18:40

Buben mám v gravitačním zapojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.138 (?), 11.9.2018 15:23

Dobrý den,

také zvažuji koupi tohoto bubňáku. Můžete se po čase podělit o jeho fungování v praxi a jeho optimální instalaci při gravitačním zapojení prosím?

Problémy v Německu s potrhanými síty u tohoto filtru jsem viděl také, ale hravě to odstranili výměnou za síto v jednom kuse pro dva rámečky.

Předem díky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 13.9.2018 11:55

Moje poznatky? Byla by to slohová práce. Ale zásadní:

1. Držte se doporučení výrobce. Většinou ví, a má také zkušenosti.

2. Bubnový filtr je nejlepší investice do jezírka, kterou jsem kromě jeho stavby do něj vložil.

3. Bubnový filtr má jeden zásadní problém, o kterém se nikde nedočtete a který si myslím je příčinou problémů s protrženými síty (měl jsem je též, i když včas jsem stihl reagovat). Ten problém (přímo achilova pata) se jmenuje odtoková roura. Připravte se na to, že pokud není před bubnem hrubý předfiltr (listí, jehličí, drobné větvičky), pravděpodobně dojde k ucpání odtokové roury. Důsledkem je ucpání síta, vznik vnitřního přetlaku vody a následné prasknutí síta. Vím o dodatečném řešení, které problému zabrání. Kdysi jsme s kámošem chtěli ten bubnový filtr vyrábět a tuto část jsme měli perfektně vymyšlenou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.138 (?), 14.9.2018 9:29

Děkuji za reakci.

Filtr jsem zrovna včera objednal v setu s průhledným víkem a čerpadlem v Německu za peníze co tu stojí jen samotný filtr...

Budu ho zapojovat gravitačně. Rád bych vodu z odpadní roury vracel po separaci hrubých nečistot zpět na začátek systému, tak abych přicházel o minimum vody a nebylo to jen o stálém dopouštění.

Máte nějak za rozumné peníze vyřešeno automatické dopouštění vody?

Pěkný den!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 14.9.2018 10:33

Mohl by EXN rozvést bod 3. Nasadil jste mi brouka do hlavy. Dosud nemám praktickou zkušenost.  Bubnový filtr jsem už usadil a pustil na zkoušku. Voda z ostřikovacích trysek do odtokového žlabu stéka a pomalu samospádem z něj do kanalizační roury. Je pravda, že jinak to bude až bude voda špinavá a při tom nízkém sklonu odtokového žlabu, který je dán výrobcem může se listí přilepit na dno odtokového žlabu a postupně jej ucpat. Možnosti zkvalitnění odtoku špinavé vody z oplachu jsou zřejmě dvě:

1. Prodloužit dobu ostřiku

2. Současně s ostřikem připouštět do odkovového kanálku další vodu aby vznikla větší rázová vlna vody, která bude listí hrnout do kanalizace..

A EXNa napadla ještě jaká myšlenka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 14.9.2018 17:59

U Oase-bubnu se to řeší delším ostřikem sít jednou za hodinu.  To odktokové potrubí nemusí zalepit jen listí - stačí bohatě zachycená řasa kterou na kaši rozmlátí tlak oplachových trysek. U gravitační verze jsem ale viděl třeba i utopenou krysu - soudím že to byla krysa podle zbytku toho co v rubce bylo :( )
U nových verzí řídící jednotky je pak možné tuhle extra oplachovou dobu nastavit v nějakém rozsahu ručně. Konstatuju že bez tohodle extra oplachu se ve špinavých nádržích potrubí sem tam ucpalo, a IMHO právě proto tam extra oplach výrobce zařadil.
To řešení které navrhujete s připouštěním do odtokového kanálku rovnou není úplně technicky snadné a myslím že je jednodušší to vzít vodou přes síta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 14.9.2018 21:47

Takže postupně.

1. Separace nečistot u odtokové roury a vracení čisté vody si dost dobře nedokážu představit. Podle mě je to slepá ulička. Náklady pro technicky fungující systém dle mého odhadu se nemohou nikdy vrátit.

2. Obávím se, že vřazení jednoho delšího ostřiku nevyřeší problém s postupným ucpáváním odtokové roury. Pokud je totiž velké množství hrubého odpadu (listí, jehlice), může dojít (a často dojde) k tomu, že na hraně odtokové roury se to začně usazovat a pak na to můžete stříkat klidně hodinu a z té hrany to prostě nedostanete. Tam nejde o množství vody a dobu, ale o SMĚR ostřiku. Zkoušel jsem experimentovat s úhlem nastavení trysek (u mého bubnu lze), ale výrazný efekt to nemělo. Pokud se do bubnu dostane větší list (a že jich kolem jezírka mám tuny), tak šance, že jej stříknete přesně uprostřed tak, aby se nezachytil na hraně je velmi malá. Nebo jehlice z borovice. Nebo drobné větvičky. 

Proto musím jednou cca za 14 dnů vzít zahradní hadici a z druhé strany to proudem prostě ostříknout. Je to čistá práce tak na cca 20s, ale musím ji uděla

Tohoto problému jsem si byl dobře vědom už před instalací RDF. Proto jsem zhotovil velmi hrubý předfiltr ještě před bubnem (velikost ok cca 1cm). Dopadlo to tak, že množství listí tento předfiltr prostě ucpalo. A navíc jsem jej zase jako blbec musel někdy i 2x do týdne čistit. Tak jsem jej vyřadil a prostě jen jednou za čas ostříknu hadicí odtokovou rouru. Takže není to bezúdržbové zařízení. Nicméně už jsem psal. Už bych nechtěl filtr k jezírku bez RDF. NIKDY. To bych radši to jezírko zrušil. smiley

3. Viděl jsem nedávno u některého RDF v zahraničí, že mají právě v čele odtokové roury přivedenou hadici a tento ostřik z jiného směru jednou za čas udělají (malé čerpadlo přímo na čisté straně bubnu).

4. Dopouštění jezírka mám vyřešené hladinovým spínačem(ELKO HRH 5 a vlastní nerezová sonda), solenoidem a napojením na tlakovou vodu ze studny.

5. Protože nemám problém s vodou, čerpám odpad z bubnu do 200l sudu. V něm malá kalovka ovládaná na DO, hadice na zeleninové zahrádce a manželka zalévá tento smrad přímo ke kořenům rostlin. Je z něj vyloženě nadšená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.138 (?), 17.9.2018 13:19

Perfekt! Díky oběma pánové!

Já v bezprostřední blízkosti listnáče ani jehličnany nemám, takže enormního ucpávání se nebojím, ale jak píšete, člověk neví, jakou mrtvolu to vezme.:)

No, přívod vody od jara do podzimu chci řešit přívodem vody ze závlahového systému, který se ale na zimu vypouští. Pak tedy, vyřadit na zimu bubňák z činnosti a obejít ho nějakým by-passem, nebo se prokopat v trávníku do nezámrzné hloubky ke studni ca 15m do čehož nemám moc chuť a propojit s filtrační šachtou:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 17.9.2018 16:20

Jen jednu poznámku k tomu dopouštění ze závlah - zjistěte si jakou vodou vlastně zaléváte a zda třeba náhodou nemáte v systému závlah zapojený nějaký Dosatron...  :)
Pro EXN bod 2) Ne, ten delší ostřik jednou za čas to na 100% nevyřeší, ale provozně to i tak výrazně zlepší. My jsme zkoušeli použít i jiný než doporučený průměr trubek na odtoku špíny, ale že by to vedlo k nějakému jednoznačnému efektu to si nemyslím.
 

Voda z proplachu bubnu podle mého použít v jezírku znovu nejde. Na zalití fajn, ale spíše na nějakou zakůrovanou plochu. Na trávník bych to asi nelil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika