KOI - nemoc



host - 130.20 (?)
6.10.2014 9:22

Pokud jste koi koupil u našeho "předního" chovatele tak byly ryby infikovány už od chovatele. Příjdete cca 30-50 % osádky. Voda ve Vašem jezírku bude nejspíš v pořádku, tak nečiňte žádná unáhlená rozhodnutí. Setkal jsem se stím už mnohokrát.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 232.98 (?), 3.10.2014 0:07, zobrazeno: 14307x

Dobrý den,
dnes jsem přišel o malého KOI - nějaký vřed.

Koukám na web, vypadá to jako erythrodermatitis, je to tak?

Ryby mám cca 1,5 měsíce nové, mám se obávat dalšího úhynu? Ostatní KOI vypadají OK, čile plavou, vše se zdá v pořádku.

Dávám Tripond probiotika, měl bych dávat nějaké další preventivní léky?

A jaký vliv má UVC lampa, mám ji téměř trvale vypnutou, protože voda je čistá. Ale možná by měla být zaplá, prý pomáhá ničit ve vodě škodlivé bakterie či co?

Děkuji za rady a info, pokud někdo pozná o co jde.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 25.177 (?), 3.10.2014 9:04

Zdravim,
jedná se o virózu. Nejedná se o nakažlivou nemoc. Projevuje se převážně při teplotách kolem 10-13°C. Jediná prevence zdravé a silné ryby a nebo stálá teplota kolem 20°C. Léčení - Zachytit v počátku a čistit hypermanganem. Jinak postupně dochází k infekci a následnému úhynu ryby.

Trochu jako prevence funguje přidáním soli do vody. 
A důležité přidávat vitamíny před zimnou na posílení imunity.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 188.68 (?), 3.10.2014 10:11

Ano mohlo by se nejspíše jednat o virózu jak píše pisatel viz výše, neco jako viroza na zacatku sezony. Bohužel je infekční, ale u silných jedinců se neporjeví jsou jen nositely a šiřitely. Dobrá je prevence kvalitní výživa a vitamíny na zimu aby na jaro nepropukla. A dobré je vodu vydesinfikovat, neco na bázy FMC. Jinak davkovat laktobacili do vody je z hledisk amikdobilogie daného systému jako liti penez do kanálu. Sice jsou studie z Dánska kde se fortifikovalo krmivo aby se snizila patogenita ve strevech a zvysila se konverze a prirustky. Ale rapidne statistycky vyznamny rozdil nebyl. Pokud bude lit do vody lakto bacily tak je to zbytecny a to :

1) jsou to termofily-potrebuji teplotu 25 a více

2) jsou anaerobni nebo fakultativne anaerobni prokyslicena voda neni to nej prostredi

3) latky potrebné ke enyzmaticke katalyze aby mohli rust jsou v jezirku v minimalním zastoupeni.

je to jen trend a marketing neco jako Activia od Danone :)

lepsi je opravdu fortifikovat krmivo vitamíny doluezíty je vit E a nejakými extrakty ale ne vodickami ktere pripominaji zredeny multak dzus... delali jsem nejakou analizu a byl jsem prekvapen... kavlitni vitaminovy doplnek je emulze a ty extrakty smrdi a neni to cira kapalina.

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.162 (?), 3.10.2014 14:14

Děkuji za identifikaci nemoci, snad další onemocnění už nebude.

Sůl jsem dal včera  - zbytek - cca 1 kg/m3, kolik dát finálně - plánuji se dostat postupně na cca 3kg/m3, je to tak OK? Nebo už je to moc?

1 x měsíčně dávám minerály Montmineral, zkusím tedy přidat i vitamíny, něco najdu na netu, nebo klidně napište s čím máte dobré zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 42.135 (?), 3.10.2014 23:17

3kg soli na m3 je ještě v pořádku. Konkrétně toto množství se používá pro léčení Koi. A samozřejmý že určitě používáte sůl bez jódu tedy rozhodně nepoužívat klasickou kuchyňskou.

Osobně používám sůl v množství 1 kg do celý rok a ryby jsou spokojené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.98 (?), 3.10.2014 23:25

V obchodě jsem dostal info, že 1kg na kubík je málo, minimálně 3.

Dříve jsem dával cca 2 - 2,5 kg, takže se toho asi budu držet. Samozřejmě používám sůl přímo určenou do jezírka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 232.98 (?), 3.10.2014 23:39

Ještě dotaz k té UVC lampě. Dříve jsem v malém jezírku 2 m/3 měl 11W a zapnuto trvale.

Nyní mám 36W na 4 m/3. Ale protože mám novou filtraci a voda je zcela čistá, průhledná na dno, UVC lampu mám skoro trvale vypnutou.

Není to chyba? Záření prý také ničí choroboplodné zárodky. Jaký režim UVC lampy používat - spínat denně na pár hodin, nechat trvale běžet, nebo jen třeba 2 dny v týdnu.

Výkon je podle mého hodně dostatečný, pomůže to však nějak výrazně proti nemocem?

Dík za názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 42.135 (?), 4.10.2014 17:36

UV lampa není všelék, určitý nepatrný vliv má ale ničí převážně jednobuněčné řasy. 36W na 4m3 je celkem i skoro zbytečné, bohatě stačí 3-4W na 1m3. Podle mě spínat Uv lampu na celý den je zbytečnost a akorát by vám rychle odcházeli zářivky. Bohatě stačí spínat v řádu několika hodin denně, ale samozřejmě záleží na čistotě vody.

Samozřejmě čistá voda na "oko" neznamená že je voda čistá chemicky, proto doporučuji občas změřit NO2, NO3, PH. Převážně tyto hodnoty mají velký vliv na zdravý ryb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.16 (?), 4.10.2014 19:46

NO3 ani nie, ale skor NH3 a NO2

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 6.10.2014 9:22

Pokud jste koi koupil u našeho "předního" chovatele tak byly ryby infikovány už od chovatele. Příjdete cca 30-50 % osádky. Voda ve Vašem jezírku bude nejspíš v pořádku, tak nečiňte žádná unáhlená rozhodnutí. Setkal jsem se stím už mnohokrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika