Jakou máte filtraci a objem vody?



host - 197.87 (?)
23.8.2008 7:52

To je sice pravda, že záleží na spoustě neměřitelných okolností, ovšem v době, kdy na jedné straně volají výrobci a prodejci po naddimenzování filtrací a na straně druhé další osoby po ponechání této "práce" z větší části na přírodě, je velmi těžké udělat si vlastní názor. Často sleduji koiphen.com, ale beru tyto lidi s rezervou. Mám bráchu v USA a vím, že tamní jsou schopni pro jednu živorodku v láhvi investovat do delfinária. Samozřejmě, je to nadsázka, ale blízká skutečnosti. Viděl jsem v Rakousku, Německu a Švýcarsku několik jezírek se základním oběhem a všechny fungují i několik desítek let. Proto mne zajímá, zda má někdo jezírko o určitém objemu a odpovídající filtraci s nějakou tou zkušeností.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 197.87 (?), 22.8.2008 6:43, zobrazeno: 12337x

Dobrý den,

zajímalo by mne, jaké se nejčastěji používají filtrace, ať už komerčně prodávané nebo vyrobené vlastními silami. Máte-li nějakou dobrou (alei i špatnou zkušenost), sem s ní! Určitě si spousta domácích amatérských stavitelů jezírek udělá představu o tom, co případně použít. Já jsem ve fázi dokončování jezírka s potokem a zatím váhám u výběru technologie. Děkuji za vaše příspěvky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.13 (?), 22.8.2008 21:24

Pokud máte do jezírka přirozený potok i s odtokem tak v podstatě nepotřebujte nějak zvláštně silnou filtraci. Mohu doporučit pana Veselého z Ústí nad Labem určitě bude v katalogu firem na seznamu nechci mu dělat reklamu ale je to velmi ochotný člověk a určitě Vám poradí sám s ním mám jen dobré zkušenosti. Ví toho o filtracích a jezírku hodně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.62 (?), 22.8.2008 22:23

ono je tu víc kategorií a podle nich se nejspíš budou různit objemy, alespoň si myslim:

1) DIY filtrace - doma vytvořené systémy - například kopie kaldnesu s nařezanými husími krky a pod. jsou obvykle objemem větší než ty s originál médiem, a nejen kaldnes, v podstatě vždycky bude objem doma vyrobené filtrace větší, buď tím kompenzujete její neefektivnost a nebo se prostě řídíte heslem, filtrace není nikdy dost!

2) koupené filtrace s deklarovaným výkonem pro jistý objem jezírka, které naopak nefungují vůbec

3) filtrace s deklarovaným výkonem, pro jistý objem jezírka, které opravdu fungují

4) tlakové filtrace - tam to je s těmi objemy vůbec zamotané, třeba nádoba pro 6m3 jezírko má pouze 8 litrů!!!

5) filtrace pro koi - to je vůbec kapitola sama pro sebe... tam už ty objemy jen sviští...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.62 (?), 22.8.2008 22:35

promiňte, došlo mi, že jsem nenapsal to podstatné, pokud někdo napíše pouze objem jezírka a své filtrace, tak vám tento údaj příliš platný nebude ať už z výše uvedených důvodů, nebo proste proto, že každé jezírko je unikát:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.87 (?), 23.8.2008 7:52

To je sice pravda, že záleží na spoustě neměřitelných okolností, ovšem v době, kdy na jedné straně volají výrobci a prodejci po naddimenzování filtrací a na straně druhé další osoby po ponechání této "práce" z větší části na přírodě, je velmi těžké udělat si vlastní názor. Často sleduji koiphen.com, ale beru tyto lidi s rezervou. Mám bráchu v USA a vím, že tamní jsou schopni pro jednu živorodku v láhvi investovat do delfinária. Samozřejmě, je to nadsázka, ale blízká skutečnosti. Viděl jsem v Rakousku, Německu a Švýcarsku několik jezírek se základním oběhem a všechny fungují i několik desítek let. Proto mne zajímá, zda má někdo jezírko o určitém objemu a odpovídající filtraci s nějakou tou zkušeností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 23.8.2008 9:24

Velmi trefně jste to rozdělil, pouze bych Vás v jedné věci poopravil - ty DIY fitlrace vznikaly již dlouho před uvedneím (nyní velmi modního) media kaldnes. Předtím to byly Biobals, matala desky, japonské rohože, kartáče, bioakvacit, ... Ta frekvence uvedení nového materiálu na trh je zhruba 2-3 letá,  takže čekám příští rok zase nějkou zaručenou "Bombu" :)
Zcela s Vámi souhlasím v hodnocení tlakových filtrů - sebelepší konstrukce uvnitř nikdy nemůže dohant absenci aktvní plochy uvnitř media filtru. Talkové filtry prodáváme, ale zákazníkům se je snažím vymluvit co to jde. Bohužel ta vábnička možného zapuštení filtru hned vedle jezírka do země je tak silná, že si spousta lidí prostě nenechá poradit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.62 (?), 23.8.2008 12:12

Martin Hrkal: Díky, naprosto souhlasím, ale ten kaldnes byl prostě jen jeden z mnoha příkladů :-)

host:  xxx.xxx.197.87 jinak co se týče jezírek, která fungují na přírodní filtraci, jde taky o to, zda to dokážete sám dostatečně dobře osadit, ono to nezáleží jen na kvantitě rostlin, ale taky na jejich druhovém složení a řeknu vám, není to žádná legrace, ale pokusit se o to je sen asi každého jezírkáře včetně mě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.74 (?), 23.8.2008 19:45

- asi 6 m3

- komercnu filtraciu nremam ale jamu s asi 100 l liaporu ano. Liapor su gulicky ako keramzit ale trosku lacnejsie s mnozstvom malych dutin. Obeh zenie 17 W slabucke cerpadielko.

- Ryby: 2 jesetere, 3 slnecnice. Invazia slimakov: "zakupene" s rastlinami

Voda: priezracna, ked tam spadne koruna, uvidite ci padla panna alebo...

Juro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.235 (?), 23.8.2008 21:08

xxx.xxx.187.62 : S taxonomickou skladbou rostlin máte zcela pravdu. Bohužel, neexistuje u nás žádný odborný pramen (alespoň jsem jej dosud neobjevil), který by definoval vlastnosti vodních rostlin s ohledem na chemické složení vody. Jedinou informaci kterou mám, je druho Irisu , který je schopen výrazněji upravit pH. Mám to z nějaké exkurze v poznámkách a až budu sázet, musím zjistit druhový název.

Jinak děkuji za první konkrétní info o filtraci a jezírku. Snad přibudou další.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 156.235 (?), 23.8.2008 21:14

Ještě k tlakovým filtrů. Chápu, že se jedná spíše o nevyhovující krajní řešení, ovšem několik funkčních jezírek s těmito filtry jsem viděl (vesměs do 25m3). Je zřejmé, že povrch aktivní plochy je malý a průtok vody rychlý. Na obdobném principu se nabízí Nexus filtry od AE (samozřejmě ne tlakové) ale poměr aktivní plochy a průtoku k celkovému objemu vody (až 150m3) je také propastný. V čem tedy spočívá "výkon" Nexusu, pominu-li použití screenexu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika