Hadice / trubka k čerpadlu



host - 187.3 (?)
10.2.2013 14:55

Určitě bych použil alespoň 50ku. Při použití 40 mm trubky bude rychlost 8m3 vody skoro 1,8 m/s. Při použití 50 mm trubky to bude 1,13 m/s. To znamená výrazně menší odpor a tedy větší skutečný výkon čerpadla. Bohužel jsm nikde nenašel charakteristiky prodávaných čerpadel, tak jak je to obvyklé například u topenářských nebo studničních čerpadel. To by ukazovalo vztah mezi tlakovou ztrátou potrubí a výkonem čerpadla.

Sám jsem nahrazoval pro podobné čerpadlo prasklou 40 mm hadici trubkou 75 mm. To už je trochu extrém, ale výsledný výkon čerpadla je prakticky dvojnásobný a na výkonu připojeného skimru je to dost znát. Na rozdíl od vás tam mám ale asi 25 metrů.

Obecně předimenzování průměru trubky nemůže škodit. Naopak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 221.2 (?), 7.2.2013 8:22, zobrazeno: 5433x

Zdravím,

potřeboval bych poradit. Chci dát k jezírku nové čerpadlo o výkonu okolo 8000l.Převýšení je asi půl metru. A co nevím, zda je lepší použít hadici nebo třeba HT trubku. Osobně bych byl pro HT trubku 50mm, ale narazil jsem na to, že čerpadlo má vývod 40mm. Nevadí, když bych na něj přes redukci napojil trubku 50mm? Neubere to výkonu čerpadla? Délka je něco přes 10 metrů...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.18 (?), 7.2.2013 8:45

Dobrý den, problém by byl jen v případě, že by jste zmenšoval průměr pokud budete dávat větší hadici tak znižujete ztráty a jen tím ulevíte čerpadlu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
lotusek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 44.59 (?), 7.2.2013 8:47

Jestli hadice nebo trubka je myslim jen na vašem zvážení. Pokud budete mít čerpadlo v jezírku jak jsem pochopil že asi ano, bude asi lepší hadice, která bude přeci jen lépe slušet jezírku. Dále se vyvarujte zbytečných lomů/ohybů napřiklad ostrejscich kolen u potrubí, které vám bude snižovat výkon čerpadla. Pokud na vývod o průměru 40mm napojíte potrubí o vetším průměru, čerpadlu malinko ulevíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 221.2 (?), 7.2.2013 9:02

Děkuji. Čerpadlo nebude v jezírku, bude umístěno v gravitačním filtru a od něj chci zakopat do země okolo jezírka tu trubku. Na druhé straně jezírka je pak vyústění. To už si upravím, aby to vypadalo hezky. Trubka tudíž nikde vidět není. Právě jsem si říkal, že bych použil kolena do maximálně 45°, aby nikde nebyly velké zlomy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.2.2013 10:06

Zkuste přeci jen použít tu 50-ku. Hadice bude zakopaná, a kde je psáno, že časem nepořídíte jiné čerpadlo, které může mít jiné šroubení.
Na průtok 8000 litrů bude stačit bezpečně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.3 (?), 10.2.2013 14:55

Určitě bych použil alespoň 50ku. Při použití 40 mm trubky bude rychlost 8m3 vody skoro 1,8 m/s. Při použití 50 mm trubky to bude 1,13 m/s. To znamená výrazně menší odpor a tedy větší skutečný výkon čerpadla. Bohužel jsm nikde nenašel charakteristiky prodávaných čerpadel, tak jak je to obvyklé například u topenářských nebo studničních čerpadel. To by ukazovalo vztah mezi tlakovou ztrátou potrubí a výkonem čerpadla.

Sám jsem nahrazoval pro podobné čerpadlo prasklou 40 mm hadici trubkou 75 mm. To už je trochu extrém, ale výsledný výkon čerpadla je prakticky dvojnásobný a na výkonu připojeného skimru je to dost znát. Na rozdíl od vás tam mám ale asi 25 metrů.

Obecně předimenzování průměru trubky nemůže škodit. Naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.6 (?), 10.2.2013 21:19

Děkuji všem za reakce. Udělám to z té 50.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 4.7 (?), 11.2.2013 10:36

A co gravitacna filtracia, nakrmi Vam to cerpadlo? Bude stihat naky prietok? Je cerpadlo za alebo pred filtraciou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika