Filtrace Tripond x Tripond eco



host - 126.122 (?)
14.2.2014 16:22

V tom Hodoníně to je v areálu bývalé tabačárny (Philip Morris)...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 12.2.2014 9:13

Na plovoucím mediu je fajn, že pokud volně plave, je do jisté míry "samočistící". Pokud jej zavřete do nějakého pytle, tak se to docela zhorší, a medium se začne zanášet.  Ty pytle a medium v nich jdou určitě použít, ale myslím že právě odsud pochází špatná pověst DIY fitlrací co se čištění týče.
To, že v komoře budete vzduchovat, je fajn, ale zkuste si schválně změřit obsah kyslíku před vstupem do filtru a za ním. Při popisovaném zatížení nádrže a rychlosti průtoku bednou Vás myslím ty naměřené hodnoty překvapí, možná Vám pomohou rozlousknou otázku jestli nechat medium v pytlích nebo ne :)
K UV lampě - já to spíš myslel obráceně - že by výkon 36W mohl stačil bohatě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 12.2.2014 18:50

Z Moravy jsem. Hodonín je vzdálenost pro mě dostupná. Jakmile odladím podrobnosti filtru, určitě je oslovím. Má někdo nějaké další tipy?

S tím vzduchováním, měřením kyslíku,... jsem to jaksi nepochopil. Někaký test koupím. Ale nechápu jak souvisí vzduchování/nevzduchování a médiem v pytlích nebo volně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 13.2.2014 9:13

Tohle je spíš otázka na diskuzi, a nějaké přesnější měření. Ale myšlenka je taková - při tom průtoku, který ve filtru budete mít a míře "špinavosti nádrže" bude pravděpodobně rozdíl obsahu kyslíku ve vodě na vstupu a výstupu neměřitelný. Pokud tomu tak bude, tak jediný důvod, proč bych měl mediu vzduchovat, bude jeho rozpohybování a otloukání narostlé biomasy na něm.
Jestli bude medium uzavřeno v pytli a nebude se moci pohybovat, přemýšlím, jestli má vůbec mu cenu vzduchovat. Vždyť hned před vstupem do biologické části kolony budete mít umístěno štěrbinové síto, skrze které voda proprší. Kyslíku habaděj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 13.2.2014 22:11

Dík. Už chápu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 126.122 (?), 14.2.2014 16:22

V tom Hodoníně to je v areálu bývalé tabačárny (Philip Morris)...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 15.2.2014 18:57

Tak jsem se dostal k tomu, abych přeměřil a propočítal maximální vnější rozměry filtru, které dostanu do stávající jímky. Zkuste se prosím podívat na schéma v příloze, a pokud je něco špatně, tak to připomínkovat. Pokud to bude OK, tak to asi zadám k výrobě. Tedy, pokud mě to finančně nezruinuje.

Níže ještě uvádím popis nádoby filtru a pár dotazů.

- oproti původnímu předpokladu bude filtr o kousek delší,
- přítok a odtok jsou jen naznačeny, plánuji, že si nechám svařit nádobu bez otvorů (přítok, odtok) a ty vyvrtám až po umístění filtrace,
- ta příčka u odtoku musí být, protože odtoková trubka je zazděná v šachtě dost nízko a nechce se mi ji vysekávat,
- u dna počítám s rošty, které jsem do obrázku nyní již nekreslil
- čistý objem filtračních médií (komor na filtrační média) by měl být 730 litrů („hrubý“ objem filtru 920 litrů). Je to dostatečné pro mé cca 10-12m3 jezírko? (připomínám, že před ním bude ještě štěrbiňák)
- stačí mezery mezi příčkami, aby tudy protekla voda? Každé zvětšení mezer zmenší velikost komor na filtrační média.
- obdobně – stačí mezera mezi příčkou a dnem, aby tudy voda protekla?
- ty příčky mezi komorami dělat pevné nebo přemýšlet o tom, aby byly demontovatelné? Ty pevné by mohly nádobu zpevnit. Demontovatelné by usnadnily čištění.
- z jak silného materiálu filtr dělat? Čím bude materiál tlustší, tím bude filtr těžší, bude mít menší vnitřní objem, ale bude pevnější.

Dík!


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 15.2.2014 19:03

Doplnění - rozměry ve schematu jsou v centimetrech :-), "vnitřní rozměr" znamená "čístá" velikost otvoru (mezery) kudy bude protékat voda (tj. nezmenšená tloušťkou materiálu), "vnější rozměr" jsou venkovní rozměry nádoby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.6 (?), 16.2.2014 10:19

Můj názor je, že to máte vcelku špatně. Samé malé otvory. Ty otvory 2 cm se mi zdají prostě málo... Záleží však i nad plánovaným průtokem... a nerozumím, proč máte u nátoku přepážku 10cm a u odtoku 5cm. Raději bych udělal obě 10cm. A i ty 2cm od vrchu se mi zdají málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 16.2.2014 11:19

Vysvětlení:

- u vtoku 10 cm, protože proud vody narážející na příčku, která je moc blízko by mohl způsobit "přelévání" vody přes horní hranu do vedlejší komory. Navíc sem plánuji vložit nějaký čistící kartáč.

- 5 cm u odtoku je jen proto, aby se voda "přelila" přes přepážku a "klidně" odtekla níže umístěným odtokovým otvorem. Je to "zbytečný" nevyužitý prostor - proto co nejmenší.

- 2 cm od vrchu. Nevím. Má to být jen "pojistka" proti přetečení při zanesení filtračních médií. Dá se to udělat více, ale zmenší se tím objem využitelné části filtračních komor. Udělat to větší by ale šlo... Je pravda, že 2cm znamení ideální usazení filtrace do roviny (i nepatrný náklon může být problém).

- 2 cm mezera mezi příčkami. Opět může být více, ale zmenší se "komory" (viz výše). Počítám, že pokud vtok do filtrace bude průměru 70mm, tak je plocha otvoru cca 40cm2, pokud vtok bude 110mm, je plocha otvoru 95cm2. Pak by při mezeře mezi příčkami 2cm, byla plocha otvoru, kudy bude přepadat voda cca 200cm2, a to je dvojnásobek vtokového otvoru.
To stejné platí u dna.

Plánovaný průtok: Mohu jen odhadovat. Použité čerpadlo je Oase 12.000 litrů/1h. Vodu čerpám do výšky cca 1,5 – 1,8m nad jezírko (do vzdálenosti asi 7m). Takže zde budou nějaké ztráty, ale kolik vody poteče ve skutečnosti nevím. Odhaduji, že tak 5-7000 litrů za hodinu. Ale fakt nevím...

Jak tedy ty otvory a mezery mezi přepážkami,... udělat velké? Návrhy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 17.2.2014 9:15

Já myslím, že to máte navržené dobře.   Těch 10 cm mezery na vtoku je myslím rozumných - ani ne tak kvůli průtoku, ale spíš kvuli dotažení nějakého šroubení nebo průchodky na vstupu od hadice. Psal jste že máte Bitron 36C - a ten by šel přidělat rovnou na stěnu filtru, podobně jako je to u filtrů Oase Biotec. A tam existuje taková koncovka, která svádí vodu kolmo dolů, a zároveň jí provzdušňuje.
Na čerpadlo co máte jsou mezery pod přepážkama dostatečné, ten průtok myslím odhadujete docela správně.

Přemýšlel bych spíš o příčkách, které půjdou demontovat. I když u této velikosti filtru to asi myslím v konečném výsledku bude asi jedno - až na tu úplně poslední u výtoku - v té se Vám bude usazovat nečistota na dně, täm bych ještě ladil.
Chybí tady odkalování filtru - a to je škoda. Takhle to také půjde řešit, ale asi jen vysavačem, nebo nějakým podobným zařízením.

A zbytek prověří provoz :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika