Filtrace pro plastové jezírko 1000 l a další



Klára2 - (1) - 231.171 (?) 
8.4.2014 21:32, zobrazeno: 8194x

Ahoj,

potřebovala bych poradit od zkušenějších chovatelů. Máme dvě želvy nádherné, samičky, obě cca 1 kg, stáří cca 9 a 7 let (nemám je odmala).

Po první fázi v akváriu jsme učinili pokus a želvy byly přestěhovány na chalupu do 150 l plastového jezírka, kolem výběh 1x2 m - klecová konstrukce včetně "stropu". Mladší z nich byla tak jako tak odlovena u známých na zahradě. Zalíbilo se jim to a začaly obě velmi dobře prospívat.

Další fází bylo zvětšení výběhu, teď má cca 16 metrů čtverečních, oploceno chovatelským pletivem 30 cm do výšky. Želvy zjevně ani nikam putovat netouží, od jezírka se nevzdalují, nepodhrabávají se, jsou maximálně spokojené.

Na zimu zimujeme ve sklepě v plastových vaničkách a nemají s tím problém. Sice poctivě přikrmujeme, ale jsou velmi dravé a sežerou cokoliv, co do jejich výběhu cokoliv strčí, nejčastěji šneky a žáby. Zjevně jsou velmi spokojené.

Když jim to tak jde k duhu, padlo rozhodnutí, že budou mít pod skalkou nové, větší jezírko. Opět plasťák (se želvami pro nás nejsnažší údržba), ovšem rovnou 1000 l. Kolem tradiční výběh. Výměna vody v tomhle by ovšem byla poněkud náročná, čili jako nejlepší bude svod přímo děšťové vody z okapů přes část zahrady podzemně, vyústění ve skalce, svod dřevěným korýtkem do jezírka.

Přímo u výrobce se poptám, zda by nám mohli na jedné straně (co bude směrem od skalky) udělat cosi jako přepad, případně těsně pod okrajem vyříznout otvor a napojit přepadovou hadici cca 20 cm. Přepad by byl jakoby směrem z kopce, počítám na tuhle stranu jezírka s lemem drenáže písek (u jezírka) a šterk do hloubky jako je jezírko. V budoucnu by tam měl být zakopaný odvod vody směr máminy rododendrony (cca 20 metrů směrem z kopce).

Tak a teď mi zbývá dořešit filtraci. Vůbec tomu nerozumím, mé znalosti končí u akvária 60 l v naší ložnici. Moje představa je, že bych chtěla nějaký filtr, který bude mít plochý tvar, bude sedět na dně a odsávat a filtrovat zkalenou vodu ode dna. Musí být dostatečně těžký, aby to želvy nemohly odkopnout, případně aby se na něj dal alespoň přidělat třeba kámen. Nesmí mu vadit, když si želva ustele třeba na něm (chrápou na dně) a nesmí mít moc velké otvory, aby do nich želva nemohla strčit třeba nohu. Rozhodně od toho nesmí vést žádné slabé kabely, které by mohly nakousnout, hryznou do čehokoliv!

Předpoklad je, že by to neběželo nonstop, ale třeba když přijedeme na víkend, zaplo by se to na pár hodit, aby to přefiltrovalo ty usazeniny u dna, filtr by se vyčistil a vyplo se. Ten filtr bych uvítala ovšem ne na tom dně, k těm našim dračicím do jezírka bych lezla velmi nerada. Fakt tomu vůbec nerozumím. Má laická ředstava je, že na dně si bude sedět nějaký "cucák" (případně jen bude mít asi uvnitř ten motorek?), od něj nějaká opravdu masivní hadice někam nahoru k filtru někde u hladiny (ovšem jak ho přidělat např. ke stěně jezírka tak, aby ho neurvaly, to netuším) a od filtru výpusť patrně na hladinu.

Přívodní kabely to celé musí mít szcela zabezpečené, v nějaké masivní trubce či tak nějak. A nesmí to ve vodě dělat nějaký příliš silný proud, aby z toho zase želvy neměly mixér. Cenově bych se ráda vešla řekněme do 7 000 Kč, pokud to půjde. Prosím zkušené jezírkáře se želvami o radu, jak na to?

Nerada bych to dělala diletantsky nebo podle toho, co si nechám nakukat v prvním obchodě. Také je mi jasné, že je něco jiného filtrace do jezírka s několika koi kapry a něco jiného se to s těmi mými krunýřovitými poděsy. Předem velmi děkuji za rady, tipy, zkušenosti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 231.171 (?), 7.5.2014 20:10

Tak abych posunula vývoj...

Jezírko usazeno, voda z okapu a dál z jezírka přepadem pryč funguje velmi dobře. Ještě se dokončí vnitřní přepad (v podstatě cosi jako skimmer) a kus okapové trubky na přívod vody se vymění za krásné dřevěné dlabané korýtko a můžu vesele oplocovat a želvy přemístit. Zatím si tam byly jen tak na zkoušku zaplavat a vypadaly velmi nadšeně, dostaly na přilepšenou pár larev chroustů a neměly problém je ve vodě postřehnout a sezobnout.

1000 l vody na 2 želvy vypadá v pohodě. Už jim tam vlezla i čuba (lovila jejich granule) a kupodivu ji nehryzly.

Trávníku se zbavím a místo něj dám úrazník (nemusí se sekat) a nazdařbůh nějaké kytky na souš (odolné skalničky) i do jezírka. Po leknínech netoužím, nasadím tam něco normálnějšího. Jen jsem chtěla poprosit, je nějaká jezírková květena pro želvy jedovatá? A nemyslím žádné exotické druhy, prostě něco z běžných jezírkových kytek.

Beru raději předpoklad, že ty kytky aspoň zkusí okousat, takže míním zatím jít do zahradnictví a nakoupit několik běžných druhů a až podle toho, jak je želvy snesou a jak se kytkám bude dařit, posléze upravím a rozšířím. Měla bych se něčemu jmenovitě vyhnout? Zatím mne krom takových těch baheních kosatců nic nenapadlo - ty by jim tuším mohly uškodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika