Filtrace jezírko 5m3



Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?)
17.7.2019 6:19

Tohle 2 v 1 je podle mne k nicemu ze tri duvodu.

1. kalovkou sud neodcerpate, pokud nebude mit zuzene dno. Musi se s cerpadlem hybat protoze to proste v cele plose nenasaje.

2. voda se pri cerpani zakali, zrovna zitra budu cerpat, tak vam to muzu nafotit, To udelam pouze kdyz budete mit nejake jmeno, to znamena registraci. Orientace mezi spoustou hostu je neprehledna.

3. Zasadni problem. Kalovky maji bezpecnostni spinac, ten si nekdy posatvi hlavu, resp. polohu a v sudu vam zustane pul metru zkalene vody. Ja mam na nej drzacek a kdyz docerpava jsem proste u toho. Ale to zase znamena mit k cerpadlu pristup

Mam odkalovac ze sudu 220 litru, za nim 3komorovku taky 220 litru na jezirko 7m3 v aquaponii a zatim mesic zkusenosti. Furt neco predelavam, ale vodu mam cistou


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 18.34 (?), 15.7.2019 8:45

Zvolte největší možný sud který Vám podmínky dovolí. Účinnost sedimentace bude závislá na rychlosti průtoku a čím větší tedy výška nebo průměr sudu bude, tím lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 17.7.2019 6:19

Tohle 2 v 1 je podle mne k nicemu ze tri duvodu.

1. kalovkou sud neodcerpate, pokud nebude mit zuzene dno. Musi se s cerpadlem hybat protoze to proste v cele plose nenasaje.

2. voda se pri cerpani zakali, zrovna zitra budu cerpat, tak vam to muzu nafotit, To udelam pouze kdyz budete mit nejake jmeno, to znamena registraci. Orientace mezi spoustou hostu je neprehledna.

3. Zasadni problem. Kalovky maji bezpecnostni spinac, ten si nekdy posatvi hlavu, resp. polohu a v sudu vam zustane pul metru zkalene vody. Ja mam na nej drzacek a kdyz docerpava jsem proste u toho. Ale to zase znamena mit k cerpadlu pristup

Mam odkalovac ze sudu 220 litru, za nim 3komorovku taky 220 litru na jezirko 7m3 v aquaponii a zatim mesic zkusenosti. Furt neco predelavam, ale vodu mam cistou


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.173 (?), 18.7.2019 7:18

Ďakujem pánom Hrkalovi a Kutilovi.

Na základe skúseností p. Kutila by som nepoužil čerpadlo. Závlahu by som robil s prefiltrovanou vodou, ktorá vychádza z filtrácie nejakým ďalším výstupom, nie kalovým čerpadlom.

Odkaloval by som jazierkovým vysavačom a vypínal by som pri tomto úkone chod filtrácie. Odkalil by som a prepláchol celý sud. Keďže chcem sud čiastočne zakopať, spodný výpust nie je pre mňa ideálnym riešením.

Čerpadlo by sa dalo použiť, ak by niekto vedel nádobu vyrobiť na mieru, ale netuším, či niečo také je vôbec možné a zrejme by sa to riadne predražilo.

Juro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 18.7.2019 10:26

Existuji i profi filtrace, funkcni a vyzkousene. Nicmene, ja mam na kalovce 50m 3/4 hadice a obden ty rybi bobky peru pod stromy a na zahony. Pry je to nejlepsi hnojivo za a, za b ma teplotu kolem 20st coz je lepsi nez ledova voda ze studny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.73 (?), 19.7.2019 20:44

To je presne ono. Vhodna teplota a mozno aj prirodne hnojivo.

V tom mojom pripade som filtraciu presunul od jazierka radove nejakych 10 m k uzitkovej zahrade, kde je pekne schovana za krikmi, takze je to poruke na zavlahu. Ak by som odkaloval a zaroven zalieval s touto vodou, znamenalo by to prerusit filtraciu a s tym spojene ukony odkalovania. To by sa mi obden nechcelo. Niekedy pridem z roboty a som rad, ze polejem rastliny.

Preto chcem zriadit sud na sedimentaciu, aby som znizil nutnost cistenia filtracie ktora ma nasledovat za sudom a nechcem aby som potom obden musel odkalovat sud. Ten by kapacitne mal zvladnut pomerne viac na moje 5m3 jazierko. Preto to budem asi robit kombinovane. Urobim si cez nejake T-cko nejaky kohut na dennu zavlahu a budem zavlahovat vodou zo samospadom, ktora by inak isla do prveho stupna fitltracie. A cerpadlom pri odkalovani budem kal pouzivat na obcasnu zavlahu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.173 (?), 27.7.2019 22:24

Toto je nová, zjednodušená a lacnejšia verzia. Zmena je hlavne v tom, že voda prichádza zhora priamo do širokej rúry cez vrch, cez veko suda. Využije sa lepšie objem suda.

Keďže sa tvorí rozdiel hladín v rúre a mimo nej, voda padá dole a potom stúpa cez vrstvu plávajúceho keramzitu. Odkalená voda prechádza cez drenážnu hadicu s vyvŕtanými dierami (menšími ako keramzit). Navrchu by mal byť ešte poistný prepad, ak by sa drenážna hadica aj všetky diery náhodou zapchali alebo zablokovali nejakým spôsobom. Pri kontrole bude možné pozorovať či sa hladina dvíha smerom k tomuto prepadu a to bude naznačovať, že je potrebné s tým niečo robiť. Otvory v odvádzajúcej drenážnej hadici chcem predimenzovať, aby toto nenastalo. Z drenážky spravím kružnicu a pri 200 L sude by to mala byť dostatočná dĺžka hadice a tým aj slušná plocha cez ktorú pôjde voda. V každom prípade sa nebudem spoliehať len na otvory už prítomné v drenážnej hadici. Hadicu ešte obalim v perlinke aby sa vylúčilo blokovanie otvorov časticami keramzitu.

Vstup bude vedený 75 mm rúrou zo štrbinového filtra. Odvod vody bude 200 mm pod vrchným okrajom suda. Bezpečnostný prepad o pár cm vyššie.

Zo sudu voda pokračuje do biofiltra. Plastová nádoba s deravími kvetináčmi pre lekná a vodné rastliny naplnená poréznou lávou a nejaký molitan.

zmenená a zjednodušená verzia
zmenená a zjednodušená verzia
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika