Dopouštění jezírka z okapu



host - 76.27 (?)
14.1.2016 8:53

Dobrý den, rád bych částečně dopouštěl budované jezírko vodou z okapů. Filtry dešťové vody nejsou nejlevnější v poměru cena/využití. Mám dva nápady:

1. Vodu pošlu do koryta, kam bude vytékat i voda z filtru jezírka. Dal bych do něho kameny a kačírek.

2. Vodu pošlu do plánovaného vortexu před filtrem. Problém vidím při větších deštích, že mi to vyplaví filtr, který potom budu znovu startovat.

3. Vykašlu se na to a budu doufat, že dvakrát do týdne nevytáhnu studnu, protože nemáme v obci vodovod a studna je kopaná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 222.130 (?), 28.11.2013 7:39

Konkrétně v mém případě jde o betonovou tašku Bramac (Alpská taška Classic Standard), píšou o ní, že "její povrch je hladký s nástřikem disperzní barvou". Chemii nerozumím, ale tak nějak doufám, že to snad vadit nebude, byť chápu, že se při každém dešti smyje prach a částečně i popílek z komína (občasné přitápění domu v krbových kamnech, i když pouze vyschlým dřevem).

Nicméně plocha střechy, ze které by voda tekla má jen cca 40m2 no a samozřejmě jezírko bych rád co největší, ovšem tam už je to záležitost financí, větší jezírko=vyšší cena jak pořizovací, tak myslím i udržovací. Možná, že těch výše zmíněných 50m2 by bylo asi fajn, počítám s vyspádováním a hloubka v koupací části snad do dvou metrů by mohla být ok, co myslíte? Situace na pozemku mi však dovoluje přivést dešťovou vodu až právě do koupací nejnižší části a ze zhruba podobného místa bude přepad do kanalizace. Líbí se mi myšlenka, že někde poblíž by bylo čerpadlo (skimmer/dnové?), které by vodu tahalo do oddělené kořenovky, ze které by přečištěná voda tekla samospádem potůčkem zpět do horní (mělčí a zarostlejší) části jezírka.

pe3k

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 222.130 (?), 28.11.2013 7:51

Těch 50m2 se mi líbí, snad půjdu taky do něčeho takového. K bodu 2 jste mi dal dobrý tip připravit k dešťovému svodu ještě jednu tenkou trubku od venkovního vodovodního kohoutku, pro případ, že by bylo opravdu třeba dopouštět za extrémního sucha. Přecejen to bude ve výsledku elegantnější řešení, než mít pak celé léto natáhnutou hadici přes celou zahradu.

Co se týče bodu 3, tam asi nezbývá, než doufat, že si příroda poradí a samozřejmě snažit se jí taky pomoct, chtěl bych vodu tahat přes kořenovku, plus rostliny i v samotném jezírku, žáby, několik karásků, atd. Jakou Vy používáte techniku, aby se udržela voda čistá?

A ještě návrat k bodu 1, pořád jsem uvažoval nad nějakou odbočkou, jakože pokud poteče hodně vody nebo bude silně pršet pár dní, tak že by to už nešlo přes jezírko, protože je to zbytečné a může to právě škodit. Ale neumím si představit nějakou rozumnou formu regulace a elektronický hladinový spínač fakt instalovat nechci. :-) Takže to asi nechám tak jak to je a hned poblíž přítoku bude již zmiňovaný přepad. Nebo máte někdo nějaký elegantní nápad?

pe3k

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 28.11.2013 9:15

K tomu pH - tady nejde o přesnou hodnotu, kterou má dešťová voda a o kolik jí změní reakce se střešní krytinou. Jde o to, že voda v jezírku bude určitě jiná, a pokud přijde silný přívalový déšť a Vy vyměníte velkou část vody v nádrži, dojde k prudké změně - a na tom nevidím nic dobrého pro jezírko a jeho biocenozu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 222.130 (?), 28.11.2013 10:52

No mě napadlo, že bych to zkusil nějak tak, jak je na přiloženém obrázku, princip velice jednoduchý a takřka zadarmo. PET lahev by byla pod filtračním košíkem, takže hrubé nečistoty v pohodě zachytí, na jemnější nečistoty by tam mohl být ještě nějaký filtr, třeba látkový?

Vždy před zimou by se PETka s hadicí vytáhla a geiger by protékal normálně dolů do kanalizace.

Přívalové deště PETka samozřejmě nepobere, proto by mohl být její okraj zastřihnutý třeba ve tvaru hradního cimbuří |¯|_|¯|_|¯|_|¯|_|¯| co by nepobrala hadice, to by přeteklo dolů do kanalizace.

pe3k


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.27 (?), 14.1.2016 8:53

Dobrý den, rád bych částečně dopouštěl budované jezírko vodou z okapů. Filtry dešťové vody nejsou nejlevnější v poměru cena/využití. Mám dva nápady:

1. Vodu pošlu do koryta, kam bude vytékat i voda z filtru jezírka. Dal bych do něho kameny a kačírek.

2. Vodu pošlu do plánovaného vortexu před filtrem. Problém vidím při větších deštích, že mi to vyplaví filtr, který potom budu znovu startovat.

3. Vykašlu se na to a budu doufat, že dvakrát do týdne nevytáhnu studnu, protože nemáme v obci vodovod a studna je kopaná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 243.178 (?), 22.1.2014 18:11

ku bodu 3 - toto sa da riesit filtrom - po anglicky "first flush filter". jedna sa o filter, ktory zachyti zaciatok dazdovej vody, ktora obsahuje najviac necistot ci uz z ovzdusia alebo zo strechy ako prach, trus vtakov, atd. dalsia voda, ktora je uz relativne cista sa odvedie pre pouztie. najlepsie je este pouzit pieskovy filter. veslkosti filtrov sa urcia na zaklade objemu vody, ktory musia spracovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika