Co teď (koncem zimy) s řasou v jezírku?



host - 121.238 (?)
5.3.2012 11:22

...by som uviedol jednu skutocnost, ze riasa istym sposobom viaze jedovate latky a akyslicuje vodu. To je dobre pre ryby.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 212.110 (?), 10.5.2012 15:14

Je velkým omylem, že rostliny pomůžou od dlouhé řasy, ale široce rozšířený klam.Současný trend je jezírko bez rostlin, kolmé stěny bez lagunových pásem.Solím vodu už tři roky a řasu nemám, ani po zimě, prostě vůbec a žádnou.Bakteriím sůl neublíží, rybám vyhovuje.,tak jako v např.brakických vodách.Solím 3 kg na kubík vody.Ale ti, co vysazují rostliny za čes předělávají celé jezírko, protože to s rostlinami funguje max.dva roky.I já jsem napřed používal ty všelijaké Avaje a udělalo mě to akorát průvan v peněžance.Navíc i když ty Avaje pomůžou na čas, stále taháte z jezírka a z filtrace tu mrtvou řasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 5.3.2012 10:22

To, že nemáte zrovna výstavní jezírko po zimě není roznodně důvod k nějaké panice. Ona ta řasa (můžeme jí říkat vláknitá) bude vesele prosperovat i pod ledem, při minimální teplotě i při zhoršeném, prostupu světla skrz led a sníh na něm. 
Rovnáváha, o které se tady mluví, je už ve Vašem jezírku dávno vytvořená. Jediný problém je v tom, že se Vám nelíbí.  To neberte jako ironii, ale jako skutečnost.
Začněte normální jarní údržbou - řasu prostě zkuste mechanicky odstranit.  Nepovede se Vám to na poprvé, asi to budete muset vícekrát opakovat. Až se rozběhne filtrace, a bude teplejší voda,  budou i další možnosti, ale teď bych to řešil takto. Pokud Vás to trochu uklidní, přikládám pár fotek z jezírek, kde je krásně vidět, že některá přezimují hůře a některé lépe.

Pro Petra L. -> nemyslím,  že je v tomto období možné nějak zásadně měnit chemismus vody pomocí zelených rostlin - prostě je na ně zima.  Funkci zelených rostlin Vám teď přebírají  právě řasy, které v jistém smyslu slova nemají potravního konkurenta.
A ještě jedna poznámka, v přípravku Algea Away opravdu žádné nitrifikační bakterie nenajdete ( tedy pokud se Vám tam nedostaly třeba špatně zavřeným víčkem :) )




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 121.238 (?), 5.3.2012 11:22

...by som uviedol jednu skutocnost, ze riasa istym sposobom viaze jedovate latky a akyslicuje vodu. To je dobre pre ryby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.78 (?), 5.3.2012 17:12

Kdepak, nemyslel jsem, že by to začalo s rostlinami fungovat už teď, krom zimy by jim chybělo i to světlo. U Algae Away jsem vyšel čistě teoreticky z toho popisu a způsobu použití. Předpokládal jsem, že do filtru se dává proto, aby pomáhal s úpravou vody. Je tedy pravdou, že může klidně obsahovat hydrolytické enzymy, které rozkládají buněčnou stěnu řas apod., ale neni mi tedy jasné, co je to potom za bakterie, které v něm jsou? Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 5.3.2012 13:47

Nemyslím, že by Algae Away byl nějak extrémně závislý na teplotě - viz diskuze zde na zahradě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 102.197 (?), 5.3.2012 21:26

Dík za rady. Dnes jezírko zase zamrzlo. Vidím to tak, že jakmile rozmrzne (snad do konce týdne), tak ještě vyčistím řasy v místech, kam dosáhnu. Pořád jich tam ale zůstane dost. No a co nejdříve rozjedu filtraci (nebo mám ještě raději počkat???). "Chemii" použiji až se ještě trochu oteplí. No a v té době také přidám rostliny. Uvidím, jestli to pomůže....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 6.3.2012 12:03

Ne kam dosáhnete - musíte všude :) Jen doufám, že Vám to tvar jezírka umožní. Co se filtrace týče, při odebírání řasy určitě nádrž zkalíte, a jestli je Váš filtr alespoň trochu mechanicky účinný, pustil bych ho.
Jediný důvod, proč nepouštět filtr, bych viděl vychlazení a promíchnání nádrže a nepohodu pro ryby. Vzhledem ke skladbě Vašich ryb bych to radil pustit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 158.34 (?), 6.3.2012 13:42

No, jezirko 15 m3 muze mit v prumeru tolik, ze skutecne nepujde vycistit cele. A pustit filtraci, kdyz je v noci 3-5 pod nulou? To bych se bal, ze nekde neco zamrzne. A minimalne ochladim vodu na teploty tesne nad nulou (okolo 1 st). A pokud tam tazatel dal original import kojaku z Japonska, muze mit problem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 6.3.2012 14:08

Pokud poběží souvisle čerpadla, 3 stupňů mrazu bych se nebál. Je pravda, že se voda ochladí, já bych to viděl u této velikosti nádrže někam mezi 2-3 stupni, ale to je nepodstatný rozdíl.
Nemyslím ale, že majitel má podle jeho prvního příspěvku nějaký import z Japonska - kdyby ho měl, podle mého by se svými Kohaku nebo Showa neváhal pochlubit :)  ale to je jen můj dohad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 6.3.2012 19:37

Ti kojjáci jsou skutečně údajný japonský import. Ale chlubit se není čím. Vloni jsem je pořizoval jako "mimina" okolo 10cm (ve skutečnosti asi o něco více - prodejce na webu uvádí 12-14cm). V jezírku se při své velikosti téměř ztratili. Když jsem je vybíral, tak jsem laicky vybral to, co se mi líbilo (aby byli pěkně barevní a každý jiný), tj. nezkoumal jsem, jestli mají tu správnou "kresbu".

Prodejce mě upozornil, že by teplota neměla klesnout pod cca 4 st. C. Prý jsou háklivější, než naši kojáci...

I když to asi nebude žádná "extratřída", tak bych o ně nerad přišel.

V posledních dnech jezírko zase zamrzlo (dnes led cca 2 cm). Ale snad to nebude na dlouho...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika