Chov candátů v jezírku



Stránky: 1,  2   
host - 4.22 (?) 
16.5.2016 14:33, zobrazeno: 18988x

Chtěl jsem se zeptat, zda nemá někdo praktickou zkušenoust s chovem candátů v jezírku do 50 m3. Nemám na mysli nějakou extra produkci ryb, spíš jenom několik kousků třeba 20, občas nějakýho vytáhnout a dát si ho jako chuťovku ne s nima nacpat partu při grilování. Předpoklad by byla přirozená strava nějakými rychle a často se množícími druhy ryb (karas, plotice). Je tato moje myšlenka vůbec reálná? Ocením jakékoli informace abych si neplánoval nějaké vzdušné zámky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 216.89 (?), 9.6.2016 10:15

Někde jsem viděl reportáž, kde candátky bez větších problémů odchovávali na granulích - podobné těm pstružím resp. možná právě pstružíma (a to už od plůdku a až po generační rybu)! A byl jsem celkem překvapen, že candát nemá s granulema problém... Takže jestli bych měl uvažovat o chovu candáta já, tak asi pouze na granulích! S tím odchovem "často se množících ryb" jako krmení byste čekal na candáta asi i několik let, než by byl "jedlej"! V té reportáži za 1 rok dokázali vykrmit (intenzivním výkrmem!) candáta na nějakejch 20-25cm! Což moc k jídlu ještě není! Takže i s intenzivním výkrmem tak 2 roky minimálně! Nevím no... ale přiznám se, že čerpám jen s té reportáže a víc o tom nevím, tak mě někdo znalejší kdyžtak opravte! To se raději pusťte do duháků - jestli na to máte jezírko! Ti mají skvělý přírůstek a jsou k jídlu klidně za 3-5měsíců od nasazení!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.154 (?), 21.6.2016 14:25
Vloni jsem zkoušel převest pár desítek candátků kolem 10cm na granulovanou stravu a opravdu se nedařilo a nakonec jsem je nasadil do rybníčku se střevličkou.. Větší ryba si už tuplem nezvykne na granule, takže jedině se piplat opravdu od plůdku na granulích, a myslím že ani větší chovatelé nemají tuto metodu ještě dotaženou na 100% úspěšnost.. Když by to byla už několikátá generace odchovaná na granulích, tak by to bylo asi jednodušší ;) VW
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.89 (?), 22.6.2016 8:29

Přesně jak jsem psal výše... V té reportáži to zkoušeli chovatelé už od plůdku a pak to s odřenýma ušima šlo... Ovšem i samotní aktéři říkali, že se nejspíše jedná o "slepou uličku"! Jediné využití (jejich granuláků) je na komerční prodej, tj. na maso! Zkoušeli je vracet do přírody (pro rybáře - do revírů) a měli tristní výsledky! Tuším, že "úmrtnost" ve volné přírodě měli tito odchovaní candátci k 30-50%...nebo tak nějak... A to i ten granulový odchov je prý velice náročný, oproti duhákům např... Jak říkáte, není to dotažené a je dost možné, že ani nikdy nebude... ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.253 (?), 13.10.2016 18:08

Chovete někdo candáty? Jak je náročný na kyslík a teplotu např, v létě, díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.22 (?), 13.10.2016 19:24

Co jsem zjistil po internetu (ke je krom domácího chovu candátů vše), tak by měl být ohledně kyslíku a teploty o hodně méně náročný než pstruh. Problém nastává asi s krmením. Od plůdku si ho možná naučíš na granule, ale to já bych nechtěl. Moje představa byla přirozeného lovu v nádrži (karas, plotice, hrouzek, slunka,...), to by asi vyřešili dvě jezírka, jedno na potravu a jedno pro candáty a jednou za tejden nalovit potravu a nasadit dravcům. Ale nevím, jak moc je to reálné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 114.253 (?), 13.10.2016 19:59

Je to reálné, ale jak lovit malé rybky v jezírku, jedině bez rostlin a překážek.Jednodužší by bylo nechat s candáty i plevelnaté ryby, aby se množily u nich a candáti si je chytali, kdykoli mají chuť.Některé rybky, střevličky-tuším východní se třou i pětkrát do roka a když se přemnoží, nejde se jich pozbýt bez dravce.Kdyby candáti byli napuštěni malí, střevličky by nesežrali a postupně by se krmili potěrem.Kdyby střevliček bylo dost, bylo by dost i "krmiva".Možná by bylo vhodné mít plovoucí koše a v nich část ochránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 245.232 (?), 13.10.2018 8:30

candátky chovám už patnáct cca v nádrži o hloubce 1.5 průměr osum metrů mám jich tam asi 10 mají 15 cm a jsou všechny stejně dlouzí jiného dravce tam nemám, mám tam plotice hrouzky salunečnice pestré a 4x mníka jedno vousího a vše žije a funguje plotice občas doplnuji  , candátci jsou klidní dravci narozdíl od štiky a nejsou to hltavci jako okouni, např okouni loví takdlouho že až ji leze ryba z tlamy tak přestane lovit a taky záleží jak velká plave kořist, většina dravců ma ráda chladnou vodu candáti jsou většinou na dně  , štiky se zas pro změnu ukazují

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.221 (?), 20.1.2019 13:25

Dobrý den,

myslel jste jako patnáct let? Za jakou dlouho vyroste ve vaší nádrži do délky 45 cm? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.21 (?), 18.2.2020 1:54

Dobrý den, již rok mám 4 candáty v jezírku (10m3 hloubka 1,2m) a klidně si baští střevličku, řezany,nebo plotice.Po roce jsem je změřil a z 51 cm poporostli na 55 cm-jeden, jak druhý.Pro radost mám ještě ve sklepě akvárka s okouny asi 100ks a je to ůžasná podívaná, jak jsou nenažraní.Rostou před očima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika