Solární plachta



Suty - (4) - 56.73 (?)
21.8.2009 9:02

taková je pravda, je to nebezpený prodejní podfuk!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 112.110 (?), 25.5.2009 19:05, zobrazeno: 14925x

Dobrý den, máme nadzemní bazén o průměru 3,60 a chceme si koupit solární plachtu. Má někdo zkušenost, zda se voda v bazénu opravdu oteplí o několik stupňů?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 26.5.2009 21:15

Plusy : vyšší teplota vody v bazénu - pod plachtou bez zapnuté filtrace má voda při slunečním svitu teplotu vyšší než 40°C v povrchové vrstvě,ranní vyšší teploty vody,  vyšší čistota vody - zamezení padání hmyzu, pylu, prachu do vody, menší spotřeba chemie, menší výpar vody. Mínusy : omezená životnost plachty(po 3 letech se začala drobit a lámat), pracnost (před koupáním odkrýt bazén a po koupání je třeba plachtu položit na hladinu). Celkově je to dobré řešení zejména tam, kde není solární ohřev vody a je třeba s vodou šetřit. Pozor   - plachta je velmi nebezpečná pro děti a větší zvířata při pádu na ni. Při částečném ponechání plachty na bazénu je třeba bezpodmínečně neustále sledovat, zda se někdo pod plachtu nedostal. Občas se to dětem líbí plavat pod plachtu a tak se jim vyhoví. Ale je to velmi nebezpečné, neboť s plachtou má velké problémy dospělý člověk, který ji chce podplavat a zvednout.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Suty - (4) - 56.73 (?), 21.8.2009 9:02

taková je pravda, je to nebezpený prodejní podfuk!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 21.8.2009 11:51

Neviem v com spociva ten podfuk. Plachta vodu zohrieva,... to je fakt, ze ma aj nevyhody, resp. ze su plachty co vydrzia len par sezon je druha vec. Jednu z vyhod ste nespomenuli. Vysia cistota vody je nielen vzhladom na padanie hmyzu a necistot ale hlavne menej svetla zabrani rastu fotosyntetizujucich organizmov ako su riasi a sinice. Cista voda napriklad v zahradnom sude plnom vody poctivo zakrytom moze vydrzat aj niekolko tyzdnov. Ak ho zabudnete zakryt, zozelena za par dni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.171 (?), 20.5.2016 11:01

Za mě to podfuk není a díky solární plachtě je voda opravdu teplejší. Skvělé je přes noc, kdy se ochladí, ale teplota vody nejde tolik dolů. Bydlíme na valašsku a tam to jde dost poznat. Minulý rok se nám ta stará protrhla, tak už jsem objednávala novou. Dá se oříznout podle potřeby, tak bude mít i syn, který má ten malý bazének protože je mu teprve rok, zakrytý bazének taky - vyjde to na oba. Jinak děti bych nikdy pod plachtou lavat pro zábavu nenechala, co to je za nápady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 68.213 (?), 21.6.2016 11:45

Jakou plachtu-modrou nebo černou?Doposud jsem používal modrou ta pomalu odchází domnívám se že černá by byla lepší hlavně kvůli tvoření řas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 21.6.2016 12:09

Pokud jde především o ohřev vody tak mám vyzkoušeno, že nejlepší je čirá, voda se prohřívá více do hloubky. Nejdříve jsem tomu nevěřil, ale udělal jsem test s vědrem vody, dvě stejná vědra jedno bylo pokryto černou druhé čirou, rozdíl v teplotě byl 5 st. celsia ve prospěch té čiré.

Pod černou se voda zahřívá převážně pouze do cca 10 cm pod plachtou (sice hodně, ale jen v horní části), pokud je současně v běhu filtrace tak se voda si promíchává a ten rozdíl není v této chvíli velký. Nicméně musí běžet filtrace a ta je v běhu většinou jen pár hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 21.6.2016 21:48

Já se tím názvem bavím již mnoho let. Kdo mohl vymyslet takový název "solární plachta"? Jedná se o klasickou izolační plachtu proti prochladnutí bazénu v noci. Pokud přes den běží filtrace s ohříváky a na hladině je tato plachta, dojde k výrazně nižšímu ohřevu vody, než bez ní. Plachtu je vždy nutné před zahájením provozu bazénu (obvykle kolem 11 hod.) srolovat, a večer po skončení filtrace (obvykle kolem 18 hod) zase rozvinout. V podstatě nahražuje zastřešení bazénu (byť trochu nedokonale).

Jediná možnost, kdy by mohla pod plachtou stoupnout teplota vody, je stav, kdy není filtrace ani ohřev zapojen. Pak je těsně pod plachtou teplota vody lehce zvýšená, ale zbytek bazénu je chladnější, než by mohl být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika