Připevnění solárního systému na plochou střechu



J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 210.143 (?)
9.5.2012 18:04
My jsme měli solární ohřev od M. a současně s filtrací se ohřívala voda přes solár. Jen když jsem chtěl filtrovat a bylo pod mrakem, tak jsem přepnul ventil a tím neochlazoval vodu přes solár. Teploty max v klidu do 60C, když nešla el. Filtraci spínal termostat s čidlem na kolektoru.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 252.34 (?), 7.5.2012 7:18, zobrazeno: 7582x

Zdravím, měl bych malý dotaz...

koupil jsem bazén Azuro 400 se solárním ohřevem a nyní přemýšlím, kam ho instalovat. Cca 1,5m od bazénu mám zahradní domek a v něm budu mít filtraci. Solární panel jsem chtěl instalovat přímo na pultovou střechu (sklon cca 12°) domku. Střecha má půdorysný rozměr 2,2 x 3,1 m a panel má 1,2 x 3 m, takže by se tam měl vejít. Nyní ale přemýšlím, jak ho tam připevnit a zda je vůbec potřeba pod něj dávat nějáký další rošt. Na střeše mám modifikovaný asfaltový pás se vsypem a zatím uvažuji, že dám solár přímo na střechu na tuto lepenku. Připevnil bych ho buď přímo vruty do dřeva s velkou podložkou (šroub bych chytnul do dřevěného bednění střechy a podložka by přitáhla lehce panel ke střeše) a nebo jsem přemýšlel že bych do střechy zašrouboval dvě řady oček (dolní a horní řadu), mezi ně bych vložil solární panel a poté očkama křížem krážem protáhl ocelové lanko. Toto by asi bylo lepší, ale zase bych tolik nepřitáhl panel k podkladu. Co myslíte a jak to máte vy? A může ležet panel přímo na lepence se vsypem (tzn. bez roštu)? Abych ho pak na podzim z té lepenky dosal dolů :-D

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.64 (?), 7.5.2012 7:36
Uchycení a teplota panelu na lepence, když bude výpadek el, na to bych se zaměřil, sklon panelů na léto.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 252.34 (?), 7.5.2012 8:12

Díky za radu, ale myslím, že výpadek el. je naprosto nepodstatný. Soláry totiž ani přes léto nejdou přece pořád. Jednak je zbytečné celý den hnát vodu přes filtraci a panel ale hlvně pokud voda v bazénu dosáhne vyšší teploty (počítám 30°) tak bych ji už dále stejně neohříval. Takže v tuto chvíli bude solár nevyužit. Myslím, že je na to konstrukčne stavěn aby vysoké teploty vydržel. 

Jde mi ale oto, zda se mi v těchto dnech nezataví solár do asfaltu :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.2 (?), 7.5.2012 8:20
Právě z důvodu výpadku el. se zvýší teplota panelů, proto je na asfaltovou lepenku nebude vhodné přímo položit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.34 (?), 7.5.2012 8:46

Nezlobte se na mě, ale asi si moc nerozumíme... to že 1x či 2x za sezonu vypnou el. je přece naprosto nepodstatné. Jak jsem již psal - po dosažení pro mě maximální teloty vody v bazénu stejně okruh se solárem vypnu a v provozu poté zůstane pouze filtrace. Solární panel prostě musí být navržen tak, že tyto vysoké teploty vydrží. 

Jinak modifikovaný asfaltový pás má bod měknutí cca 120°C, což nevím, zda tímto panelem (pokud bude vypnut a nebude vněm kolovat chladnější voda z bazénu) vůbec dosáhnu. Na baráku mám 3ks solárů pro ohřev TUV a přitápění a tam se mi po natopení zásobníku povrchová teplota na solárech běžně pohybuje kolem 120°C i více.  Předpokládám ale že tento "gumový" solár takovou účinost mít nebude.

Najde se tu někdo, kdo tento solár má (jedná se o solár z Mountfieldu 3,6m2)? Můžete mi někdo napsat, jaké teploty dosahuje v létě při odstavení z okruhu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.34 (?), 9.5.2012 15:42

Ještě jednou prosím - můžete mi prosím někdo kdo má solární ohřev napsat jaké teploty se dosahují na soláru přes léto, když není v provozu (po "natopení" bazénu na požadovanou teplotu). Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 210.143 (?), 9.5.2012 18:04
My jsme měli solární ohřev od M. a současně s filtrací se ohřívala voda přes solár. Jen když jsem chtěl filtrovat a bylo pod mrakem, tak jsem přepnul ventil a tím neochlazoval vodu přes solár. Teploty max v klidu do 60C, když nešla el. Filtraci spínal termostat s čidlem na kolektoru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 98.55 (?), 10.5.2012 17:02

JS: Díky moc, přesně toto jsem potřeboval vědět. Takže když nebude filtrace se solárem zapnuta, tak mohu počítat s teplotou na solárech +- 60°C.  Tak to by měl v pohodě vydržet i asfaltoý pás, který by byl pod tím. Dám tedy ten solár přímo na střechu (tzn. bez dalšího roštu) a budu doufat, že mi v letě střecha neodteče dolů. Ještě jednou díky moc!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 191.186 (?), 10.5.2012 18:05

Není zač, ale upozornil bych na hmotnost soláru a teplotu, což může způsobit mírné - v místě dotyku - proboření se do nahřátého asfaltu a následně dojde k přilepení kolektoru po ochlazení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.55 (?), 10.5.2012 20:22

No možná mírné přilepení může nastat ale asi bych se toho moc nebál. Lepenka ma břidlicový vsyp, takže se solár nebude dotýkat přímo asfaltu ale toho vsypu. Každopádně teplota kolem 60 stupňů není moc, když má tento živičný pás bod měknutí až kolem 120°C. Osobně jsem čekal že ten solár bude dosahovat mnohem větších teplot. Každopádně ještě jednou Ď ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika