Umístění vřesoviště?



host - 185.31 (?)
3.4.2008 16:35

a brusinky a kanadskou boruvku, at mate i neco dobreho. Nadherny je take kerik Enkiantus, ktery ma krasne zvoneckovite kvety a Libavka. Ta ma zase pekne barevne plody, bohuzel nejedle. A co teprve Mamota a Dabecie, neboli irsky vres. Mamote vyhovuje plne oslunene misto (mam take jizni svah) a ma krasne ruzove kvety. irsky vres mam temne purpurovy a bily, ale je vice odstinu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 28.226 (?), 5.3.2008 0:21, zobrazeno: 17615x

Ráda bych se zeptala kde založit vřesoviště. Máme velice slunnou suchou větší zahradu (jižní svah) a tak mně napadlo aby nebyly vřesy a pod. na nepřetržité výhni umístit je pod ořech do částečného zastínění (jiný velký strom nemáme). Jenže jsem se dočetla, že pod ořešáky většina rostlin chřadne, kvůli jakési látce z ořechových listů a kořenů, která zpomaluje růst okolních rostlin a  tak nevím, zda nejsou vřesy vyjímkou, kterým by tyto látky nevadili. Pokud máte nebo jste videli prosperující vřesoviště pod ořechem, dejte mi prosím vědět. Jinak rostlinky asi raději vysadím na zcela slunné místo, bez jediného zastínění, o čemž ale také pochybuji, že je správné. Prosím poraďte, děkuji. MM

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 5.3.2008 21:27

Pod ořech si dejte tři špalky. Na jeden si sedněte, o druhý se opřete a na třetí hoďte nohy. A odpočívejte. N ačtvrtý si můžete dát pivko, kávu či něco jiného. V létě za vedra asi nejlepší místo s výjimkou dobré staré kamenné hospůdky či vinného sklípku. Na jižní svah bych raději než vřesoviště udělal nějakou suchou step. už jenom z ekonomických důvodů. Pokud zakládáte vřesoviště, je vhodně sázet na 1m2 asi 8 -10 rostlinek běžné prodejní velikosti. Musíte natahat nějaký mulč - drobnou borku apod., a vřesoviště pokud chcete hezké je hezké okolo 100m2 a měly by tam být i jiné rostliny. jako vhodně dřeviny, cibuloviny apod.  Suchá step je vlastně trávník složený s rostlin, které jsou schopné na výhni jižního svahu růst. Ale když to dobře osadíte (vhodné semeno), stráň vám mile pokvete celý rok. A stačí jednou dvakrát ročně po částech posekat. Vhodné semeno lze koupit někde u Sobotky. myslím, že to jsou markvartice a firma Planta natura - ale za ty názvy ruku do piva nedám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.92 (?), 6.3.2008 7:48

Planta Naturalis, Markvartice u Sobotky.

Kvetoucí stepní louka je sice hezká, ale ne každému vyhovuje; vřesoviště je přece jenom víc "zahradnické", víc pěstované. Ale pod ořešákem to asi opravdu nebude "to pravé ořechové" - opadané listy se budou špatně uklízet. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.226 (?), 7.3.2008 0:17

Moc Vám všem děkuji za reakce! S ořešákem už jsem to tedy vypustila z hlavy! Pokusím se vytvořit pro mini vřesoviště trochu chráněné místo, vytvořením vyšší kamenité zídky ze slunečné a větrné strany, která by je mohla chránit částečně proti silným větrům a úpalu. Snad to bude pak alespoň trochu prosperovat. Suchá stepní louka je asi opravdu to jediné pravé co by nepotřebovalo takovou údržbu a opečovávání, ale to je spíš celková náhrada za trávník, asi by to jako ohražený i když přírodně pojatý záhonek nepůsobilo s okolím moc přirozeně a předělávat celý trávník to by asi byla u nás nadlidská práce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 29.197 (?), 12.3.2008 7:20

Ničeho se nebojte, když umístníte mezi vřesy zakrslé jehličnany určitě vydrží, mám zahradu také na jih a vřesoviště máme již třetí rok a krásně se rozrůstájí. Nezapomente stříhat. Vřesy stříhám na podzim. Vřesovce až odkvetou t.j. pozdní jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.152 (?), 13.3.2008 17:23

Můžete mi prosím doporučit ještě další rostliny, které se hodí do vresovistě? Dekuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 56.178 (?), 31.3.2008 21:12

K doplnění vřesoviště doporučuji japonské azalky, tisy, kloboukatý zimolez, buxus. Vřesy a vřesovce jsou hezké, když je od jednoho druhu více sazenic alespoň 4 -5, vytvoří větší barevné plochy. Doporučuji na jižní svah kameny, kterými vytvořte určitá terénní zastínění. Dobře se mi osvědčily vřesovce od f. Najmanova. Mají barevnou fotogalerii na webu. Hodně úspěchů - Anna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.31 (?), 3.4.2008 16:35

a brusinky a kanadskou boruvku, at mate i neco dobreho. Nadherny je take kerik Enkiantus, ktery ma krasne zvoneckovite kvety a Libavka. Ta ma zase pekne barevne plody, bohuzel nejedle. A co teprve Mamota a Dabecie, neboli irsky vres. Mamote vyhovuje plne oslunene misto (mam take jizni svah) a ma krasne ruzove kvety. irsky vres mam temne purpurovy a bily, ale je vice odstinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.164 (?), 12.4.2008 18:01

Mám vřes v truhlíku, ale celý mi opadal může mi někdo poradit co mám dělat?? Díky Zdena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.12 (?), 26.5.2008 14:43
Mamota - opravdu snese plné oslunění? A jak je odolná proti mrazu - musí se přikrývat? Soňa z Krkonoš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika