Hnědnutí a sesychání azalek, jehličnánů, brusinky, vřesů



Stránky: 1,  2   
silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 60.2 (?) 
19.4.2011 20:21, zobrazeno: 35876x

Prosím, poraďte, co se mi to stalo s mými rostlinkami azalek, vřesů,brusinky, jehličnánů.Po zimě byly jen spíš mírně zhnědlé listy azalek, myslela jsem si, že je to sem tam omrzlé, před 14dny začly hnědnout i jehličnány vloni nasazené, dokonce brusinka, kterou jsem sadila letos.Loňské nasazené vřesy, pieris.Vlastně všechno mám sázené vloni.Těšila jsem se, že mají poupata, na krásné květy a místo toho, mám oči pro pláč.Jsem z toho nešťastná, prosím poraďte, co dělat a co se jim to stalo.Děkuji! Fotky přiložím, Marie

celkový pohled
celkový pohled
azalka
azalka



pieris
pieris
jehličnán
jehličnán
jehličnán
jehličnán

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.130 (?), 19.4.2011 23:25

Marie, řekla bych, že nám to spálilo ostré sluníčko. To ty ozonové díry! Já měla po zimě v pořádku bobkovišeň, pieris i blýskalku, z toho pieris + blýskalka zhnědla a opadala, bobkovišeň má listy hnědé jen místy. Ale zajímavé je, že pestrolistá vonokvětka je (zaplaťpámbu) v pořádku. Sluníčko mi spálilo dokonce i jeden stálezelený carex, který byl po zimě krásný - teď má střed shora suchý... I když nevím, jak moc tam máte slunce... Mrkněte se na větvičky, jestli jsou živé a odešly jen listy, tak shodí ty staré a obrazí znovu. Jinak nevím proč ty jehličnany, předpokládám, že zalévané to přes zimu bylo. Ale i podle té letošní brusinky tipuji sluníčko.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.130 (?), 20.4.2011 13:10

Nenapadlo někoho něco jiného než mne??   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 60.2 (?), 20.4.2011 19:59

Myslíte paní Lído, že to bude sluníčkem?Svítí tam dopoledne, odpoledne už ne.Já nevím, myslela jsem, že třeba nějaká houbová choroba, pod tou propustnou folii, je dost vlhká půda, ty jehličnany suchem netrpí.Celý ten záhon jsem měla přikrytý netkanou textilií přes zimu a každou rostlinku ještě větvičkama pod tím, měla jsem strach z namrznutí, zimu přežily a na jaro mi to odejde.Hebe zůstalo krásně zelené, taky rhododendron je celkem dobrý, ale ten zbytek k zaplakání.Dnes jsem to trochu zalela, před tím prokypřila, co víc dělat, nevím.Lído děkuji za názor, kdyby to bylo tím sluníčkem, to by mě asi potěšilo, že není nic v zemi chorobného.Možná, že někdo se ještě ozve se svým názorem, byla by ráda, víc hlav, víc ví, tak uvidíme.Marie




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 20.4.2011 22:14

Ještě byste možná mohla zkusit - ale odzkoušeno nemám - pí.Andrlová ve svém e-shopu radí : pokud se na rhododendronech objeví hnědé skvrnky, je to známka napadení houbovou chorobou. Doporučuje rosičkou postříkat listy prostředkem Dithane v ředění podle návodu, opakovat pak ještě 2x po 14ti dnech... To jen ohledně případné houbové choroby, když píšete, že je tam dost vlhko. Asi by to nevadilo ani jako prevence, možná by to šlo zkusit.

Jinak na jaře prý je horší právě ranní sluníčko. Mne taky letos naštvalo, však už jsem to předtím psala... Držím vám palce, ať se keříčky vzchopí.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 60.2 (?), 21.4.2011 9:18

Děkuji paní Lído, vyzkouším ten postřik Dithane, kdyby to byla houbová choroba, tak snad zachraním aspoň ty, které ještě úplně neseschly.Je to divné s těmi jehličnany, ty jsou též tak choulostivé na sluníčko nebo houbové choroby?Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.130 (?), 21.4.2011 13:26

To nevím, paní Marie. Ale jsou dost malinké- když jsem si pořídila třeba od Najmanových takhle malé, dala jsem je vždycky ze začátku na chráněné místo, co si dávám řízky (těsně za velký keř rybízu ze severní strany), než trochu povyrostly, na konečné stanoviště šly až potom - za rok, dva...

Třeba se někdo s radou ještě ozve.    Zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 223.3 (?), 21.4.2011 18:09

Milé přítelkyně, na vině je patrně letošní zima s holomrazy, na mé zahradě to na řadě míst dopadlo stejně a to už řadu let dělám vše na zahradě stejným způsobem - nejvíc to letos odnesly vřesy, řadu jich budu muset vyhodit- a to i přesto, že, některé již byly zasazené více let, azalky, co jsem sázela loni, nepřežily skoro žádné, některé skalničky omrzly až k zemi, devaterníky, mateřídoušky, phloxy - a to byly nádherné polštáře, nikdy to v takové míře nebylo. Bavila jsem se o tom s jednou zdejší zahradnicí, říkala, že v okolí je situace podobná. Takže Vám patrně žádný postřik nepomůže. Prostě toho za letošní zimu pomrzlo víc, než obvykle... Zdravím a přeji krásné velikonoce Jity

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 21.4.2011 18:26

Moje libavky a pierisy letos také odkráčely, ale holomrazem to nebylo. U nás byl sníh dlouho. Rostliny byly chráněné chvojím a po jeho odstranění zprvu vypadaly jako v dobré kondici, ale potom jaksi začaly postupně bez hnědnutí usýchat od konců větviček a během dvou týdnů šly do kopru. Taky nevím, co se stalo. Kořeny nevypadaly jako napadené a listy také. Možná bylo moc silné slunce hned zjara. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 21.4.2011 18:23
Obecně jehličnany a velká část vřesovištních rostlin moc nesnášejí přemokřenou půdu.Trochu víc vlhko mohou mít tuje.Pod folií a kůrou je vždy vlhka dostatek, takže to může být celý důvod úhynu.Právě proto si myslím, že obecně doporučovaná rada zalévat rostliny v zimě, když je rozmrzlá půda je naprosto chybná.Po zimě, třeba v únoru, nebo začátkem března mohou vypadat rostliny zdravě, ale jak se oteplí, teprve se ukáže, které jehličnany přežily zimu bez úhonu.Letos jsme měli třeba vřesovce v polovině února v naprostém pořádku a poslední mráz, i když byly přikryté, jich dvě třetiny vyřadil.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika