Jak přemístit včely



host - 233.88 (?)
27.1.2018 17:49

Jedno z mnoha moudrých včelařských přísloví říká " v září zavři úl (včelín) a zahoď klíč", tím je myšleno symbolicky vůbec nerušit včelstva v době zimování. Takže pokud vyloženě nemusíte, tak to přemístění odložte na jarní měsíce asi po prvních přeletech včel. Pokud je to z nějakých vážnějších důvodů nevyhnutné, tak teoreticky s určitým rizikem asi 50 na 50% je to možné, ale jen za podmínek, že zaručíte při přenášení v rukou ve dvojici minimální, anebo žádné houpání úlu během chůze. Může totiž vzniknout i větší rozrušení včelstva, které svůj zahřátý chomáč uprostřed kterého je při teplotě kolem 25 stupňů chráněna matka se rozvolní a stane se, že uhyne a včelstvo bez matky nevytvoří opět nový chomáč včel a vyzimuje velice zesalbené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 80.203 (?), 19.8.2011 11:11
Zdravim, osobne jsem se stehovanim vcelstev nemel problem. Nejlepe vecer (po zapadu slunce) nebo velmi brzy rano (pred rozednenim) zavru cesna, uly stahnu stahovakem a prenesu / prevezu. Dosud jsem v dusledku kocovani nezaznamenal zvyseny uhyn vcel. Kocovani vcelstev je bezne, takze bych z toho nedelal vedu. Dokonce si dovolim tvrdit, ze kdyz prenesete ul behem dne, dojde sice ke ztratam, ale vetsina vcel se vzebra jinam.

Jediny problem ktery jsem pri stehovani vcel zaznamenal byly stare, netesne, uly (prevzal jsem vcely i vybaveni po dedovi) a kdyz jsem je vezl na voziku, tak se nastavky jednoho ulu posunuly a cas vcel se vysypala :-(Pockal jsem tedy, nez se vcelky vratily do ulu a pak stehovani dokoncil. S novymi celodrevenymi Langstrothy(nizke nastavky) je stehovani pohoda.
Dale doporucuji prevazet uly tak, aby ramky byly ve smeru jizdy... ale to uz je jine tema.
At Vam vcelky vesele bzuci :-)
M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 170.197 (?), 26.1.2018 21:53

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda máte někdo zkušenosti se stěhováním touto dobou. Je okolo 7 stupňů a včelky už létají ven... Chtěl bych je přestěhovat o cca 100 metrů.

Za všechny reakce děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 233.88 (?), 27.1.2018 17:49

Jedno z mnoha moudrých včelařských přísloví říká " v září zavři úl (včelín) a zahoď klíč", tím je myšleno symbolicky vůbec nerušit včelstva v době zimování. Takže pokud vyloženě nemusíte, tak to přemístění odložte na jarní měsíce asi po prvních přeletech včel. Pokud je to z nějakých vážnějších důvodů nevyhnutné, tak teoreticky s určitým rizikem asi 50 na 50% je to možné, ale jen za podmínek, že zaručíte při přenášení v rukou ve dvojici minimální, anebo žádné houpání úlu během chůze. Může totiž vzniknout i větší rozrušení včelstva, které svůj zahřátý chomáč uprostřed kterého je při teplotě kolem 25 stupňů chráněna matka se rozvolní a stane se, že uhyne a včelstvo bez matky nevytvoří opět nový chomáč včel a vyzimuje velice zesalbené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.96 (?), 28.1.2018 17:32

To, že létají ještě neznamená, že se s nimi může manipulovat.Je to jen pročišťovací prolet.Nicméně- pokud je to nutné, lze kdykoli, jenže hrozí, jak píše pán dřív - že pro dosažení požadované teploty spotřebují víc zásob než jim zbývá pro,,normální,, zimování a na jaře je vysypete, padlé hladem- spokojen, že jsou ve spávném rohu zahrady.  včelám zdar!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika