Specifický výsev trvalek



Bretislav - (38) - 197.113 (?)
18.8.2011 22:05
Zrovna u té levandule, bych řekl, že je to právě naopak, stratifikaci určitě nepotřebuje. Když to tak vezmu kolem a kolem - levandule pochází z subtropických oblastí, zde teplota mnohdy neklesá ani pod 10°C. Letos jsem ji vysel pouze na povrch výsevového substrátu do té papírové věci, ve které se kupují vajíčka, pořádně jsem to postříkal rozprašovačem, přivřel jsem to tím poklopem, celý obal na vajíčka pěkně navlhl a hned jsem ho strčil do PE sáčku, zabalil a dal na místo na zahradě kde cca 1/2 dne svítí sluníčko. Teplota se rychle zvedla a vlhkost byla konstantně 100%. Přišel jsem za tři dny a zjistil jsem, že všechny vysemenily, pocukroval jsem to lehkým substrátem, navlhčil a nechal otevřené na polostinném místě aby se klíčky nespálily, levandule rostou báječně rychle, jediné co by mne zajímalo, tak co to bude za kultivar, bohužel na tom pytlíku to nebylo napsané, je možné, že to bude každý pec jiná ves, ale to je to kouzlo výsevu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 25.1.2010 6:49, zobrazeno: 25120x

Dobré ráno, nemohl by mi prosím někdo poradit, které trvalky mají specifické nároky na výsev?-buď že musí být vysety a zakryty ve tmě nebo že osivo musí přemrznout...

najde se někdo? Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 25.1.2010 10:32

Našel se někdo, kdo se taky pídí po informacích, ale neví. Letos budu zkoušet vysít semínka trvalek ale i letniček a dát jim různý režim a uvidím. Mylím si, že semínkům levandule promrznutí prospívá - nedávno jsem šla sebrat pár květů levandule pod sníh, nasela a už se ukazijí rostlinky.  Některé trvalky jsem nasela a nádobky dala přemrznout ven do nevytápěného skleníku.

O klíčení ve tmě nevím. snad se to týká zasypání nebo nezasypání nasetých semínek další zeminou. Některé druhy semínek se pouze zatlačí, nezasypávají se dalším substrátem. Potřebují klíčit na světle. Např. Lobelky. Obecně asi hodně malinkatá semínka. Info by mělo být uvedeno na sáčku.

Překopírují radu, která je důležitá, aby nedošlo k tzv. padnutí klíčních rostlin (zdroj SEMO.cz)- Doporučujeme používat kvalitní výsevný substrát nejlépe tepelně desinfikovaný (propařením) - snížit po vyklíčení vlhkost - odstraněním igelitu hned jak se začnou objevovat první semenáčky - zalít výsev roztokem PREVICUR a případně i Merpan. Já tyhle chemikálie nemám, takže budu vlhčit slaboulinkým roztokem hypermanganu a Dithane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 146.129 (?), 25.1.2010 11:55
zdravim.. ja mam knizku vcem mam napsano co a za jakych podminek se seje do zeme... hlavni dve veci co jsou dulezite... jestli tmu nebo svetlo, zda pres zimu nebo na jaro.. a jine veci k semenum,.. pokud chcete konkretni trvalky, tak zkuste napsat a ja se podivam... protoze jsem si vsimla ze na nekterych obalech na semenach to neuvadeji..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.40 (?), 20.12.2011 10:04
Dobrý den, mohla byste prosím napsat jak se kniha jmenuje? díky, karolína
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bretislav - (38) - 197.113 (?), 18.8.2011 22:05
Zrovna u té levandule, bych řekl, že je to právě naopak, stratifikaci určitě nepotřebuje. Když to tak vezmu kolem a kolem - levandule pochází z subtropických oblastí, zde teplota mnohdy neklesá ani pod 10°C. Letos jsem ji vysel pouze na povrch výsevového substrátu do té papírové věci, ve které se kupují vajíčka, pořádně jsem to postříkal rozprašovačem, přivřel jsem to tím poklopem, celý obal na vajíčka pěkně navlhl a hned jsem ho strčil do PE sáčku, zabalil a dal na místo na zahradě kde cca 1/2 dne svítí sluníčko. Teplota se rychle zvedla a vlhkost byla konstantně 100%. Přišel jsem za tři dny a zjistil jsem, že všechny vysemenily, pocukroval jsem to lehkým substrátem, navlhčil a nechal otevřené na polostinném místě aby se klíčky nespálily, levandule rostou báječně rychle, jediné co by mne zajímalo, tak co to bude za kultivar, bohužel na tom pytlíku to nebylo napsané, je možné, že to bude každý pec jiná ves, ale to je to kouzlo výsevu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 169.25 (?), 26.1.2010 8:28

Váš dotaz a následné odpovědi (byť pravdivé) Vám moc nepomohou. ono je těch rostlin přece jen "poměrně" hodně a nároky různé. Doporučuji vlastní zkušenost a tou je hledat konkrétní rostliny na internetu. Pro skalničky ale i pro další rostliny používám internet. Nenajdete-li česky, s překladači (např. Google překladač) není problém přeložit cokoli. Co potřebuji si kopíruji a ukládám do jakéhosi přehledu který mám v PC uložen. Pokud něco nevzejde, hledám dál a prověřuji původní informaci v jiných pramenech, ptám se kamarádů a nakonec i sám experimentuji. I toto fórum může být užitečné, chodí sem řada odborníků a zkušených pěstitelů. jenom dotazy, pokud jsou příliš obecné dostanou opět odpovědi příliš obecné, tedy né vždy využitelné. Ročně vysévám tak cca 20 nových druhů u kterých nemám zkušenost a pravidelně si u toho opakuji mé oblíbené "Ani Carl von Linné, největší gigant botaniky, nevěděl všechno, tak proč smutnit, když mně pouhému pěšákovi něco nevyjde" Přeji hodně úspěchů JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 30.1.2010 10:35

mam ted velky seznam trvalek, ktere si potrebuji vysit... budu delt velke zahony... takze budu potrebovat informace ohledne vysevu... jen jsem myslel, zda neni nekde seznam trvalek, ktere se tak a tak vysevaji... napr.Delphinium-tech mam hodne cv., Doronicum, Draba, Campanula, Aster a takto bych mohl pokracovat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 30.1.2010 11:26
Doronicum - kamzicnik mi tu jen napsali mesic 4-5, teplota kliceni 10-20, doba kliceni 15-25dni do pareniste nebo bednicek, a klicivost seminek muze byt az 3 roky... jenze to bude spise klicivost na nahode.---Delphinium - stračka 3-6 mesic, teplota 12-18, kliceni 15-25 dni, do parniku, klicivost v letech 3-4----- hvezdnice - 5-6mesic, teplota 10-22,,,,, zvonek 5-6mesic, tep. 12-20,... no ja se tim ridim, tak kdyz mate nejake jine typy vy ostatni tak dopiste.. nektere trvalky jsou nejlepe sazet pred zimou aby je sekl mraz a meli by stratifikaci nebo jak se jim to rika... a chrpy a kopretiny mi tu pisou ze klici na svetle..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 30.1.2010 13:05

co jsem tak zjistil tak se ted vyseva čemeřice, levandule, hořec, koniklec, pryšec, oměj... víc druhů už jsem nevypátral :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 179.90 (?), 1.2.2010 21:52

Potřebuji upřesnit o jakou campanulu a aster se jedná. Poté dopíšu.

K uvedeným :

název/teplota/doba do vzejití/ specif. podmínky

Dobu setí neuvádím, dá se odvodit (min. 6 týdnů do výsadby)

Delphinium  /+ 20 st.C/ 2 týdny/ lépe na světle, nezasypávat/ mladé žerou plzáci

Doronicum (orientale?)/ + 20/ rychle/ dobré je naříznout semeno - skarifikace

těch kt. se sejí už teď je daleko více (vyžadujících stratifikaci)

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika